Циганок Борис Архипович

Директор Центру міжнародної освіти, професор кафедри електронних приладів та пристроїв ФЕЛ Борис Архипович Циганок святкує свій ювілей.

Народився він 11 січня 1940 р. у м. Кагарлик Київської області. За 10 років навчання вчився в шести  школах на Чернігівщині, Полтавщині, Київщині. Після закінчення Гірничого технікуму в м. Києві (навчався в одній групі з майбутнім мером м.Києва О.Омельченком) у 19 років розпочав трудову діяльність муляром, бригадиром комплексної будівельної бригади на спорудженні промислових об'єктів. Потім – три роки служби в армії.

У 1962 р. вступив до Київського інженерно-будівельного інституту, через рік перевівся на 2-й курс кафедри електронних та іонних приладів факультету радіоелектроніки КПІ. У 1967 р. з відзнакою закінчив зазначений факультет, і надалі весь його життєвий і творчий шлях пов'язаний з КПІ.

У студентські роки  Борис Циганок – активний молодіжний лідер, організатор, учасник студентських будівельних загонів у Казахстані та Сибіру. Після закінчення навчання був заступником, а потім секретарем комітету комсомолу КПІ, пізніше перейшов на наукову роботу. У 1975 р. захистив кандидатську дисертацію. У 1980–1987 рр. – декан по роботі з іноземними студентами, у 1987–1988 рр. – проректор з міжнародних зв'язків, у 1992–2013 рр. – керівник управління міжнародних зв'язків.

Стажувався, виконував наукову роботу в Технічному університеті м.Гельсинкі (Фінляндія), Рейн-Вестфальському технічному університеті (ФРН), Технічному університеті м.Торонто (Канада). Читав лекції за кордоном: фінською мовою в Технічному університеті м.Оулу (Фінляндія); німецькою – в Авіаційному університеті м. Шеньян, англійською – в університетах міст Ухань та Чанша (КНР).

За часів СРСР був членом Науково-методичної комісії з електроніки Міністерства вищої освіти СРСР. Ініціатор створення в незалежній Україні та багаторічний керівник фахової (експертної) ради з підготовки іноземних громадян у структурі Державної акредитаційної комісії України, багато років очолює Науково-методичну комісію з доуніверситетської та базової підготовки іноземних громадян МОН України. Член Інституту інженерів-електриків та електронників IEEE (1992). Співорганізатор програми "Подвійний диплом" між ФЕЛ та ТУ м.Дрезден (ФРН). З 1990-х років очолює Товариство "Україна – Фінляндія", у 2006–2011 рр. директор Українсько-Японського центру НТУУ "КПІ".

Напрям наукової діяльності – фізична електроніка, фотоакустика матеріалів та виробів електронної техніки, функціональна електроніка, пристрої на поверхневих акустичних хвилях з використанням динамічних неоднорідностей. Підготував 4-х кандидатів наук, з них  2 – іноземні студенти. Автор понад 80 наукових, методичних праць, у т. ч. "Англо-українсько-німецького словника скорочень з електроніки", має 11 авторських свідоцтв і патентів.

Нагороджений медалями "За трудову відзнаку", "40 років соціалістичної Болгарії", Лицарським орденом Білої троянди Республіки Фінляндія. Заслужений працівник народної освіти України.

Студенти нагородили професора Б.А.Циганка грамотою в номінації "Кожна наступна перездача – новою мовою", зважаючи на його рекомендації вивчати, володіти як мінімум чотирма мовами. Ювіляру вдалося через  роки пронести молодість душі і щедрість таланту, зберегти оптимізм і незмінну доброзичливість. Людина, довкола якої існує аура добра, – так говорять про нього колеги та вихованці.