Пам'ятник Менделєєву Дмитрію Івановичу. Встановлено перед хімічним корпусом (№4) в 1995 році. Скульптори: Кисельов Ю., Швецов В.; Архітектор: Собцов В.

Бронзову скульптуру вченого у професорській шапочці й мантії встановлено на низькому плінті з цементу, облицьованому гранітом, поміж двох горизонтальних стел з червоного полірованого граніту. На чоловому боці стели, розташованої ліворуч, вигравірувано таблицю хімічних елементів Д. Менделєєва з анотаційним написом і факсиміле вченого, на правій стелі — текст-присвята. Строго симетрична композиція, силует і динаміка пластичного вирішення суголосні архітектурі будівлі хімічного корпусу, утворює емоційно насичене силове поле. Постать вченого трактовано реалістично, витончене моделювання узагальнених форм відповідає вертикальному ритмові складок мантії, надаючи колоноподібній скульптурі вагомої монументальності. Встановлення пам'ятника без п'єдесталу просто перед корпусом надає йому життєвої переконливості. Саме цей принцип, разом із «кулісністю» конструктивного задуму споріднює концепцію твору з традиціями монументальної пластики поч. 20 ст., зокрема з модерном. Автори вдалися до розкриття психологічної характеристики образу, зберігши портретну схожість (довге волосся, борода з проділом). Вченого зображено зосередженим, заглибленим у свої думки, з характерним для напруженої інтелектуальної праці відстороненим від усього суєтного поглядом і жестом втомлених рук. Таке образно-композиційне вирішення постаті Д. Менделєєва сприяє її гармонійному зв'язку з атмосферою сучасного гамірливого студентського життя і водночас зберігає історичну дистанцію .

На постаменті вибито: "Опытъ системы элементовъ, основанной на ихъ атомномъ весе и химическомъ сходстве"

H = 1      
  Вe = 9.4 Mg = 24 Zn = 65
  B = 11 Al = 27.4 ? = 68
  C = 12 Si = 28 ? = 70
  N = 14 P = 31 As = 75
  O = 16 S = 32 Se = 79.4
  F = 19 Cl = 35 Br = 80
Li = 7 Na = 23 К = 39 Rb = 85.4

Зі зворотньої сторони постаменту накреслено: Споруджено на відзнаку 150-річчя з дня народження Д.І. Менделєєва до 100-річчя з Київського політехнічного інституту при підтримці Українського хімічного товариства та випускників хіміко-технологічного факультету.
Скульптори: Кисельов Ю., Швецов В.
Архітектор: Собцов В.
Відкрито в 1995 році.

КПІ - 2011. Пам'ятник Менделеєву Д.І.