Артему Артемовичу Халатову – 75!

14 грудня 2017 року виповнилося 75 років провідному українському вченому в галузі теплофізики й енергетичного машинобудування, академіку Національної академії наук України, доктору технічних наук, професору, завідувачу кафедри фізики енергетичних систем Фізико-технічного інституту Артему Артемовичу Халатову.

У 1967 р. він закінчив Казанський авіаційний інститут, у 1970 р. захистив кандидатську, а в 1977 р. – докторську дисертації. У 1981 р. отримав звання професора, в 1990 р. обраний членом-кореспондентом, а в 2012 р. – академіком по Відділенню фізико-технічних проблем енергетики НАН України. Із червня 1978 р. по теперішній час працює в Інституті технічної теплофізики НАН України старшим науковим співробітником, завідувачем відділу (з 1983 р.), заступником директора з наукової роботи (1986–1994). У червні 2011 року він очолив новостворену кафедру фізики енергетичних систем ФТІ, а в червні цього року там відбувся перший випуск магістрів. Кафедра під керівництвом А.А.Халатова займає перші місця в університетському рейтингу, студенти перемагають на конкурсах, склад кафедри постійно оновлюється молодими перспективними кадрами.

А.А.Халатов автор і співавтор 28 монографій, понад 600 статей і більше 110 винаходів. Серед його учнів 36 кандидатів і 4 доктори наук, одного з них обрано членом-кореспондентом НАН України. Найбільш вагомим його внеском у науку є монографія "Теплообмін і гідродинаміка в полях відцентрових масових сил" в 10 томах, видана в 1996–2016 рр. Практичні результати охоплюють газотурбінні авіадвигуни, газотурбінні установки для енергетики і військово-морського флоту, вихрові технології термодинаміки для енергетики і теплоенергетики.

А.А.Халатов – володар багатьох міжнародних наукових нагород, у тому числі грантів Лондонського королівського товариства (Великобританія), Наукового комітету НАТО (Бельгія), Фонду Сороса і Фонду розвитку цивільних досліджень (Україна – США). Як провідного фахівця його неодноразово запрошували до США, Англії, Німеччини, Франції, Бельгії, Кореї, Китаю й інших країн для читання лекцій і проведення наукових семінарів.

А.А.Халатов – лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2010 р.), лауреат наукових премій НАН України, міжнародної премії НАН Білорусі ім. академіка О.В. Ликова; Почесний професор Університету м. Кардіфф (Великобританія) й Університету штату Юта (США).

Колектив кафедри та Фізико-технічного інституту щиро вітає ювіляра та бажає міцного здоров'я, подальшої плідної праці в науці та вихованні молодого покоління, втілення в життя нових планів, сімейного щастя і добробуту.