Миколай Чижевський - Видатний польський випускник КПІ

Миколай Чижевський (Mikolaj Czyzewski) народився в Україні (місто Гадяч) у сім’ї повітового секретаря. У 1910 році закінчив київську гімназію і став студентом хімічного факультету КПІ, де отримав абсолюторій (тобто закінчив вуз без отримання диплома). З 1914 року служив у царській армії, а з 1917 – в армії Української Народної Республіки. У 1921 виїхав до Польщі, де в Кракові у 1928 році закінчив Гірничу академію і став інженером-металургом. Ще під час навчання він працював у цій вищій школі, починаючи з молодшого асистента. У 1934 був ад’юнктом академії, а у 1935 році після отримання ступеня доктора став доцентом.

Під час німецької окупації з 1939 року жив у Кракові як безробітний. Лише у 1940 став вчителем гірничо-металургійної школи, яку німці дозволили відкрити.

Після війни Миколай Чижевський повернувся на роботу до Гірничої академії, де в 1946 році став професором і завідувачем новоутвореної ливарної кафедри на металургійному факультеті. Сприяв відкриттю в Гірничо-металургійній академії окремого факультету ливарної справи (1951 р.) і став його першим деканом. Був керівником більше сотні захистів інженерних та магістерських робіт, і, взагалі, був гарним вихователем студентської молоді.

Миколай Чижевський опублікував 47 книг, у тому числі й 7 підручників. Займався також технологією тепла й пального, коксохімією та ливарним виробництвом. За праці з теорії й практики ваграночного процесу в 1952 році отримав Державну премію другого ступеня. У Польщі він став основоположником процесу водного охолодження вагранок. Також він запровадив у ливарну практику нові методи отримання модифікованого чавуна високої якості. За ці роботи отримав у 1951 році колективну Державну премію третього ступеня. Разом зі співавторами Миколай Чижевський підготував дві основні книги: “Ливарні печі” та “Металургія чавуна”, які були надруковані після смерті їх автора.

Після війни Миколай Чижевський відновив діяльність Технічного товариства польських ливарників і з 1951 року й до смерті був його головою. Також редагував видання “Огляд ливарної справи”.

Помер Миколай Чижевський у 1954 році і був похований на Раковицькому цвинтарі у Кракові.