Ви є тут

Меморіал "Героям Чорнобиля" на Троєщині

Київ. Ротонда Пантеон пам'яті

Одним із найбільших житлових масивів Києва є Вигурівщина-Троєщина (у повсякденному спілкуванні киян просто Троєщина) площею в три з половиною тисячі гектарів і майже з  півмільйонним населенням. Забудова масиву почалася в 1981 році, а заселення – у 1983 році.

Після Чорнобильської катастрофи 1986 року тут отримали квартири багато відселенців із тридцятикілометрової зони відчуження, і насамперед жителі Прип'яті. Сьогодні тут проживають майже вісімнадцять тисяч постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Тому не дивно, що саме на цьому масиві у 2009 році було вирішено створити Меморіальний комплекс "Героям Чорнобиля" як нагадування про трагедію, що сталася вночі 26 квітня 1986 року.

Після цього крок за кроком поруч з Деснянським парком між вулицями Оноре де Бальзака та Архітектора Ніколаєва почалися роботи над створенням Меморіалу.

 Дошка Шелухівки на стіні пам'ятіУже наступного, 2010 року, було зведено Стіну пам'яті, на якій встановили 48 гранітних плит із зображенням покинутих їх жителями населених пунктів України, Білорусії та Росії. Великі Кліщі, Буряківка, Деркачі, Залісся, Лелів, Нова Єльня, Прип'ять, Товстий Ліс, Шелухівка, Довляди, Самотевичі, Ушаков, Савицький Лог... Всього назавжди спорожніло 458 міст, селищ і сіл.

 26 квітня 2013 р. відбулося відкриття скульптурного елемента "Земля", виконаного у вигляді знака радіаційної небезпеки та розташованого перед центральною скульптурою комплексу, що зображує прикутого до скелі Прометея з вогнем у руках, викраденим ним для людей зі священного Олімпу.

А 14 грудня того ж року – у День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – було відкрито ще один архітектурний елемент Меморіального комплексу – Ротонду "Пантеон пам'яті".

 Ротонда "Пантеон пам'яті" є єдиним в Україні меморіалом, який уособлює в собі об'єднання в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС усіх колишніх республік Радянського Союзу. Саме ця ідея закладена в архітектурно-художній зміст Ротонди.

По периметру кола розміщено 15 колон, що символізують держави – колишні республіки Радянського Союзу, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської аварії. У центрі композиції як символ пам'яті загиблих ліквідаторів розташована скульптура Покрови Пресвятої Богородиці – покровительниці українського народу. У верхній частині кожної колони прикріплені відлиті з бронзи герби держав – колишніх республік Радянського Союзу, а на арковому фризі колон – золоті букви тексту гімну Чорнобиля: "Побратими! Здолаємо смерть стократ, переможемо біль і розлуки, дай-но руку, чорнобильський брат, хай в нас будуть гарячими руки. Ми стікаємось знову сюди, як до моря стікаються ріки: все це – ми, чуєш, Господи, ми, ті, що землю спасли в тому квітні. Попри біль будуть діти рости – наша радість крізь присмак полину. Боже правий! Прости нас, прости! І спаси, якщо можеш спасти. Ми спокутуєм інших провину".

...Сьогодні, через три десятиліття після найбільшої техногенної катастрофи людства, вже виросло покоління, представники якого навіть не народилися в ті страшні дні. Але і вони, а також їхні діти й онуки повинні не забувати тих, хто захистив світ.

Cкульптурна композиція ПрометейСтіна пам'ятіРотонда Пантеон пам'ятіДошка Шелухівки на стіні пам'яті
x

Електронний кампус

Інформаційні ресурси

Викладачі КПІ

GitHub репозиторій