Фредерік Шопен - великий польський композитор та піаніст

Фредерік Францишек Шопен народився 22 лютого 1810 року (за іншими даними 1 березня 1810 року) в Желязовій Волі під Варшавою. Він жив у музичному оточенні і в 5 років уже самостійно виконував нескладні п'єси. Його першим педагогом був відомий музикант В.Живний, який виховав у свого учня гарний смак та любов до музичної класики.

Шопен успішно закінчив ліцей та Вищу школу музики, де його заняттями керував композитор І.Ельснер. Протягом навчання Фредерік написав багато фортепіанних творів. Він багато виступає, і слухачі визнають його найкращим піаністом Польщі. Критики високо оцінювали його творчість, а дами – прекрасні шляхетні манери. Шопен багато подорожував по Європі з концертами та писав нові музичні твори.

З 1831 року Шопен постійно жив у Парижі, дивував вишукану паризьку публіку своїми оригінальними мазурками та полонезами, в яких знайшли відображення слов’янські танцювальні ритми та гармонія польського фольклору. Сучасники захоплювались Шопеном як піаністом-віртуозом, особливо коли він виконував власні музичні твори.

У найбільш відомих творах Шопена паризького періоду домінують героїко-драматичні образи, музика насичена глибиною переживань та почуттів, силою образів.

Період найвищого розквіту творчості композитора – 1838–1846 роки. Саме тоді були створені найдовершеніші його твори в різних формах фортепіанної музики. Концертував він значно менше, а свої нові твори виконував у вузькому колі друзів, весь час присвячуючи композиторській діяльності.

Останні роки життя Шопена були ускладнені важким матеріальним становищем та хворобою легенів. Він майже припиняє писати музику. Останній концерт Шопен дав восени 1848 року в Лондоні на користь польських емігрантів.

Творчість Шопена – одне з найбільших досягнень польської та світової музичної культури. Вона вплинула на багато поколінь музикантів. Шопен був неперевершеним мелодистом, його композиторська техніка відрізняється від прийнятих в його епоху правил та прийомів. Він є автором більш як півсотні мазурок, трьох фортепіанних сонат, декількох балад. Особливо популярні його вальси.

Багато відомих сучасників були шанувальниками творчості Шопена: композитори Ференц Ліст, Роберт Шуман, Фелікс Мендельсон, Адольф Мейербер, Ігнац Мошелес, Гектор Берліоз, співак Адольф Нуррі, поети Генрих Гейне та Адам Міцкевич, художник Ежен Делакруа, журналіст Агатон Гіллер та багато інших.

Олена Тарасюк, Ганна Біднюк