Бенціон Моісейович Вул (22.05.1903, Біла Церква - 09.04.1985, Москва) - відомий фізик, член-кореспондент Академії наук СРСР (1939), Герой Соціалістичної праці (1969). З 1932 р. працював у Фізичному інституті АН СРСР, з 1933 року керував організованою ним лабораторією фізики діелектриків (нині - лабораторія фізики напівпровідників). З 1951 року Бенціон Вул - член Головної редакції ВРЕ. Основні його наукові праці присвячені фізиці діелектриків і напівпровідників.

Випускник Київського політехнічного інституту 1928 року.

Автобіографія

20 вересня 1938

Народився в 1903 р в м Біла Церква в сім'ї колісника. Батько був ремісником, працював у молодості разом з дідом ковалем, потім самостійно. Мав свою невелику майстерню, в якій працював сам, іноді наймав підсобного працівника. В останні роки батько працював разом з молодшим братом - ковалем. ([Батько] помер в 1938 р).

Я вчився в двокласній єврейській школі в Білій Церкві. Після закінчення школи вступив до вище початкове училище, з якого перевівся після революції в Білоцерківську гімназію в 4-й клас. З 6-го класу в 1920 р пішов добровольцем в Червону Армію. Влітку в 1920 р вступив до комсомолу, а потім і в партію. В армії був секретарем партійного осередку. Був демобілізований на початку 1921 р як не досяг 18-річного віку. За повернення в Білу Церкву був обраний секретарем міської організації комсомолу і на цій роботі залишався кілька місяців. У 1921 р Київським губкомом комсомолу був мобілізований в Київський політехнічний інститут, куди був зарахований на електротехнічний факультет.

Перший час у Києві був переважно на комсомольській роботі. Потім був обраний головою студкома і працював з відновлення вищої школи. Роботу поєднував з навчанням. У лютого 1922 був переведений в дійсні члени партії. Восени 1923 р допустив помилку. На початку партійної дискусії на першому зібранні Шулявського району голосував за пропозицію опозиції, будучи введений в оману тим, що пропозиція починалося з привітання ЦК. Цю помилку швидко виправив і через кілька днів став на шлях активної боротьби за лінію партії. У 1924 р був секретарем комосередку учмехзавода Київського політехнічного інституту. У 1925 р був висунутий на роботу в райком ВКП (б) заступником завідувача агітпропом. Восени 1926 бюро райкому на моє прохання перевело мене на роботу штатного пропагандиста, щоб дати мені можливість закінчити інститут і виконати дипломну роботу.

У 1928 році я закінчив Політехнічний інститут, захистив дипломний проект, і був залишений аспірантом на кафедрі електротехніки. Аспірантуру закінчив наприкінці 1929 р захистивши публічно дисертацію. У початку 1930 р був рекомендований Київським окружним партійним комітетом в аспіранти Академії наук СРСР. У кінці 1938 році закінчив аспірантуру Академії наук і був залишений в Академії вченим фахівцем.

В Академії, у Фізичному інституті організував лабораторію діелектриків керівником якої перебуваю до теперішнього часу. По закінченні Київського політехнічного інституту був відряджений на 1 місяць разом з групою студентів до Німеччини. Після закінчення аспірантури в Академії був другий раз відряджений до Німеччини, де був близько 5 місяців. З 1932 до 1935 р був вченим секретарем Фізичного інституту. З 1935 р до весни 1936 р був вченим секретарем Фізичної групи і виконував різну організаційну роботу в Академії. [. . .] У 1935 р захистив докторську дисертацію, виконав понад 20 наукових досліджень, частина яких опублікована російською, німецькою та англійською мовами в різних журналах У лютому 1938 р до 20-річчя РККА за указом Президії Верховної Ради CLCP був нагороджений орденом Червоної Зірки .

Вул Бенціон Моісейович

Б. Вул
ААН СРСР, ф. 411, on. 14, д. 27, л. 5-6. Оригінал.

[. . .] Докторську дисертацію захистив в 1935 р і в 1939 р був обраний членом-кореспондентом Академії наук СРСР. Був ученим секретарем, потім заступником директора ФІАНа і близько 10 років заступником академіка-
секретаря ОФМН і виконував іншу науково-організаційну роботу.

В даний час - голова Наукової ради з комплексної проблеми «Фізика і хімія напівпровідників».

Б. Вул
ААН СРСР, ф. 411, on. 3, д. 462, л. 18-19. Автограф.

З другої половини 40-х років Б.М. Вул почав дослідження з фізики напівпровідників. Роботи з транзисторам в нашій країні почалися в трьох наукових центрах - ФТІ, ФІАН і МГУ. Роботи у ФІАН були очолені Вулом; в його лабораторії були отримані напівпровідникові діоди, транзистори і сонячні батареї. За створення перших напівпровідникових лазерів Б.М. Вул і група його співробітників (а також група співробітників ФТІ) були удостоєні Ленінської премії (1964 г.). До останніх днів життя він очолював Наукову раду АН СРСР з проблеми «Фізика і хімія напівпровідників», був членом Бюро Відділення загальної фізики і астрономії АН СРСР.