У червні 2013 року на радіотехнічному факультеті НТУУ «КПІ» спільно з кафедрою інформаційних технологій Центру післядипломної освіти ПАТ «Укртелеком» відкрито академію MikroTik. А вже в липні цього року студенти спеціальності «Апаратура радіозв’язку, радіомовлення та телебачення» у рамках виробничої практики розпочали навчання за сертифікованою програмою MTCNA новоствореної академії.
Нагальність створення академії покликано отриманням ПАТ Укртелеком ліцензії та початком розгортання бездротових мереж Wi-Fi в діапазоні 5 ГГц. А MikroTik є світовим лідером у розробці та впровадженні нових технологій для безпровідних комп’ютерних мереж.
Основними досягненнями MikroTik є їх мережева операційна система на базі Linux RouterOS. Дана операційна система призначена для встановлення на маршрутизатори Mikrotik RouterBoard. В операційній системі передбачені такі можливості як визначення правил брандмауера, VPN сервер і клієнт, формування якісної пропускної здатності, налаштування безпровідної точки доступу та інші поширені функції маршрутизації і налаштування мереж. Програмне забезпечення підтримує з’єднання через FTP, Telnet і SSH. Існує також API для створення спеціалізованих додатків для автоматизованого управління і моніторингу. RouterOS підтримує множину сервісів, які можуть бути використані середніми або великими провайдерами, наприклад, OSPF, BGP, VPLS/MPLS.
Різні варіанти налаштування маршрутизаторів RouterBOARD дозволяють вирішувати на їх основі різноманітні варіанти мережевих задач: від простої безпровідної точки доступу і керованого комутатора до потужного маршрутизатора з брандмауером і QOS.
В програмі курсу MTCNA академії:
1. MikroTik RouterOS. Основи
MikroTik RouterOS і RouterBOARD. Звернення до маршрутизатора. Winbox і MAC-Winbox. SSH і Telnet. Налаштування під’єднання до Інтернету через маршрутизатор. IP-адреса і шлюз за умовчуванням. DHCP-клієнт. Основи TCP/IP. Комунікація між двома пристроями мережі. IP-адреси. Мережі і маски підмережі. Оновлення RouterOS. Керування логінами і службами RouterOS. Резервне копіювання і експорт/імпорт конфігурації. Редагування файла експорту. Оновлення ліцензії. Перевстановлення і скидання RouterOS.
2. MikroTik RouterOS. Брандмауер
Принципи файрвола: структури, ланцюги. Фільтр файрвола в дії. Обмеження доступу маршрутизатора. Вплив на маршрутизатор. Стан захисту з’єднань клієнтів. Джерело призначення NAT та ін.
3. MikroTik RouterOS. QoS.
DST-адреси. Управління пріоритетами трафіку. Налаштування + PCQ. Швидкість конфігурації. Конфігурація межі PCQ. Тестування полоси пропускання. Інтерфейс моніторингу трафіку та ін.
Проводять заняття сертифікований тренер академії MikroTik випускник радіотехнічного факультету Володимир Яровий та доцент кафедри ІТ ЦПО ПАТ «Укртелеком» Сергій Сербін.
Окрема подяка за підтримку і щиру допомогу нашим друзям і колегам Олегу Сиверцеву (м. Москва, routerz.ru) і Дмитру Лукіну (Ультратех, ЛТД, м. Миколаїв, mikrotik.com.ua), без яких наш проект не став би реальністю.