Шановні учасники. Ми дякуємо Вам за участь. Усього надійшло 450 анкет. Вітаємо переможців.

Валерія Білявич Junk_Funk@..
Івіцький Ігор ivitskiy@...
Віка Vika-1-94@..
Ольга Kaurkovska@...
Людмила Ревуцька reol_61@...
Тітарчук Ольга Петрівна Olga_titarchuck@...
Олена elenakizub@...

1. Коли заснований КПІ?

25 листопада 1896 року в протоколі приватної наради під головуванням міського голови професора філософії С.М. Сольського було зафіксований важливий для існування нашого інституту висновок: “...створення нового вищого технічного навчального закладу повинно бути визнано всіма, як нагальна потреба”. Урочистості з приводу відкриття Київського політехнічного інституту імператора Олександра ІІ відбулися вже через два роки - 31 серпня 1898.

Вірна відповідь: 1898

2. Хто був першим ректором КПІ?

Першим директором КПІ був призначений В.Л. Кирпичов, як фахівець в області організації і створення вищих навчальних закладів.  Під час урочистостей 31 серпня 1898 року він виголосив славнозвісну промову “Vivat, crescat, floreat!”, в якій визначив основні завдання новоствореного навчального закладу. “Політехнічний інститут є вищим технічним закладом, призначеним для підготовки інженерів, тобто, як показує сама назва, людей генія, здатних придумувати і влаштовувати нове. З поняттям про діяльність інженера необхідно поєднується вимога творчої здатності і діяльності будівничого, уміння робити дещо нове».

Вірна відповідь: професор Віктор Львович Кирпичов

3. Де проводилося навчання до спорудження перших навчальних корпусів КПІ?

Заняття в інституті розпочалися 1 вересня 1898 року у приміщенні за адресою вулиця Бульварно-Кудрявська 24, збудованому для комерційного училища за проектом архітектора Г.П.Шлейфера, яке на рік взяв в оренду інститут. У 1919–1937 роках вулиця носила ім'я Євгена Нероновича - народного секретаря військових справ більшовицького уряду в Україні, сучасна назва - на честь революціонера Вацлава Воровського (з 1937 року).

Вірна відповідь: заняття протягом першого року проводилися у будинку Комерційного інституту, розташованому по вулиці Бульварно-Кудрявській, 24

4. Скільки відділень (факультетів) було в КПІ на початку його роботи?

При створенні інституту було вирішено взяти за приклад політехнікуми у Цюриху, Карлсруе, Мюнхені, Відні…, які складалися з кількох відділів різних спеціальностей.

Вірна відповідь: чотири - механічне, хімічне, інженерне і сільськогосподарське

Садиба київської політехніки5. Хто був автором проекту інститутського комплексу КПІ?

У конкурсі на проекти споруд Політехнічного інституту взяли участь відомі архітектори: Бенуа, Гоген, Кітнер, Кобелєв, Померанцев, Цендер та Шретер. Кращим був визнаний проект проф. І.С. Кітнера, за яким і споруджено корпуси Київського політехнічного інституту. Оскільки він жив у Санкт-Петербурзі і не мав змоги безпосередньо керувати ходом робіт, роботи очолив архітектор О.В. Кобелєв.

Вірна відповідь: академік архітектури Ієронім Кітнер

6. Якою є історична назва київської місцевості, де розташований КПІ?

Вперше територія, на якій зараз розміщується інститут, згадується у давньоруських літописах 10—11 століть як «шелвова борка» - низькорослий лісок із великою кількістю галявин. У 17 столітті це Шелвов борок і Шелвово сельцо. У 18 столітті тут було розташовано літню резиденцію Київських митрополитів. Місцевість носила назви: село Шулявка, Шулявщина (поблизу Либіді) або Шульжанське подвір`я Софійського монастиря. В 1847 земля перейшла у власність держави і почала активно освоюватись. В тому числі міська влада відвела 39 га під будівництво комплексу інституту.

Вірна відповідь: Шулявка

Студенти КПІ7. Коли відбувся перший випуск в КПІ?

Освітянський ценз, висока оплата за навчання, брак студентських гуртожитків і стипендій були значною перешкодою для молоді кінця 19 століття. Перші студенти КПІ були змушені одночасно і вчитися, і працювати. Навчання в інституті часто розтягувалося на шість — вісім і більше років, чимало студентів через нестатки залишали вуз, і лише частина закінчувала його за чотири роки. Середній вік випускників сягав 27— 28 років.

Вірна відповідь: 1903

8. Хто очолював державну комісію першого випуску КПІ?

У звіті про результати перших державних екзаменів у КПІ Д. І. Менделєєв написав: «Маючи 35-річний досвід у справі дипломування у вищих навчальних закладах, я беру на себе сміливість стверджувати, що такої загальної сукупності спеціальних робіт студентів-випускників, яку я бачив у студентів першого випуску Київського політехнікуму, не можна знайти у відомих мені університетах і технічних інститутах, оскільки в цих останніх більшість представлених дисертацій має характер теоретичний і не супроводжується, як тут, власними лабораторними дослідженнями, що трапляються тільки як особливі винятки».

Вірна відповідь: академік Дмитро Іванович Менделєєв

Кудашев-19. Хто з викладачів КПІ був автором-розробником і пілотом першого літака вітчизняної конструкції?

23 травня 1910 року літак Олександра Кудашева, названий «Кудашев-1», був готовий до польоту, його перевезли від хімічного корпусу КПІ на Сирецький іподром. Там у присутності репортерів більшості міських газет, численних членів Київського товариства повітроплавання, О.Кудашев здійснив політ у літаку власної конструкції. Цей політ тривав недовго, всього на кілька десятків метрів, але він був першим у Росії.

Вірна відповідь: екстраординарний професор по кафедрі будівельного мистецтва князь Олександр Сергійович Кудашев

10. Коли КПІ входив у склад Середньоазіатського індустріального інституту?

Під час евакуації КПІ (Київський індустріальний інститут) спершу існував як самостійний вуз на базі Середньоазіатського індустріального інституту (САІІ). Проте в серпні 1941 р. було прийнято рішення про об'єднання Київського і Середньоазіатського індустріальних інститутів. На базі Київського індустріального інституту у складі САII було утворено два нових факультети (механічний і спеціальний), розширено енергетичний і хіміко-технологічний, розпочалось додатково навчання за 10 спеціальностями.

Вірна відповідь: 1941-1944

11. В якому році в Києві відкрито станцію метро «Політехнічний інститут»?

Другу пускову ділянку Київського метрополітену було відкрито 1963 року. Відкрилися дві нові станції — «Політехнічний інститут» і «Завод Більшовик».

Вірна відповідь: 1963

На фото: Екзаменаційна комісія під головуванням Д.І.Менделеєва на першому випуску студентів КПІ в 1903 році.
Сидять зліва направо: проф. Є.Вотчал, проф. О.Ключарев, проф. П.Сльозкін, проф. Д.Менделеєв, проф. Н.Чірвінський, проф. К.Шиндлер.

Кудашев-1склад екзаменаційної комісії 1903 рокуробота екзаменаційної комісії 1903 року