Степан Дмитрович Івасишен - визначний вчений, педагог, завідувач кафедри математичної фізики, академік АН ВШ України, доктор фізико-математичних наук, професор

Степан Дмитрович Івасишен пройшов славний життєвий шлях, відзначений багатьма науковими та педагогічними здобутками. Народився він на Івано-Франківщині в робочій сім’ї. У 1954 р. вступив до Чернівецького університету на математичне відділення, яке з відзнакою закінчив у 1959 р., потім вступив до аспірантури, де його науковим керівником був професор С.Д.Ейдельман. У 1963 р. молодий науковець успішно захистив кандидатську дисертацію. З 1961 р. С.Д.Івасишен працював на кафедрі диференціальних рівнянь Чернівецького університету, де протягом 1961-1969 рр. обіймав посади асистента, доцента та завідувача цієї кафедри.

У 1969-1988 рр. він жив та працював у Києві, зокрема до 1980 року перебував на посаді завідувача кафедри вищої математики Київського вищого інженерного радіотехнічного училища протиповітряної оборони. У 1980-1988 рр. С.Д.Івасишен працював доцентом, а потім професором кафедри математичного аналізу Київського університету ім. Т.Шевченка. У 1981 р. він захистив докторську дисертацію в Інституті математики АН УРСР.

У 1988 році С.Д.Івасишен повертається в Чернівці, де створює та очолює кафедру математичного моделювання в Чернівецькому університеті. Одночасно він створює та очолює спочатку відділ крайових задач для рівнянь із частинними похідними, а з 1996 року – Чернівецьку філію відділу математичної фізики Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С.Підстригача НАН України.

З 2003 р. починається другий київський період життя С.Д.Івасишена. Упродовж 2003-2004 рр. він працює завідувачем кафедри вищої математики Міжрегіонального гуманітарного інституту Київського славістичного університету. З вересня 2004 року С.Д.Івасишен почав працювати в НТУУ “КПІ”, спочатку професором кафедри математичної фізики, а в 2005 році очолив цю кафедру.

Протягом усього життєвого шляху вчений та педагог віддає свої знання й енергію справі викладання математики у вищих навчальних закладах, керівництву науковою роботою студентів, аспірантів та молодих викладачів. Серед його безпосередніх учнів 12 кандидатів наук. Понад 70 студентів, науковою роботою яких керував Степан Дмитрович, зробили доповіді на наукових конференціях.

Основні наукові результати С.Д.Івасишена пов’язані з теорією задач Коші та крайових задач для параболічних рівнянь і систем рівнянь з частинними похідними. Цій теорії присвячені обидві його дисертації та дисертації його учнів. С.Д.Івасишен є автором понад 200 публікацій, серед яких 3 монографії та 10 навчальних посібників. Особливо слід відзначити монографію “Матрицы Грина параболических граничных задач”, видану в Києві в 1990 році, а також написану у співавторстві монографію “Analytic methods in the theory of differential and pseudo-differential equations of parabolical type”, видану в Базелі, Бостоні та Берліні в 2004 році.

Серед навчальних посібників С.Д.Івасишена виділяються “Лекции по теории дифференциальных уравнений” (1973); “Вища математика” (2004); “Диференціальні рівняння математичної фізики” (2005). Ці посібники впроваджені в навчальну практику вищих навчальних закладів України та мають визнання серед викладачів і студентів.

С.Д.Івасишен був серед академіків-засновників Академії наук вищої школи України. Він член Українського (з 1995 р.) та Американського (з 1996 р.) наукових математичних товариств. Степан Дмитрович є членом редколегій чотирьох наукових фахових журналів. За досягнення в роботі нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, ювілейною медаллю “За доблесну працю” і знаком “Відмінник освіти України”.

Високоосвічена людина, прекрасний професіонал, чуйний та доброзичливий керівник С.Д.Івасишен користується великою повагою та авторитетом серед викладачів і студентів. Він активно продовжує свої оригінальні наукові пошуки, які щорічно завершуються все новими і новими нетривіальними результатами.