Урочисті збори з нагоди Міжнародного дня рідної мови, що відбулися 21 лютого в залі засідань Вченої ради, відкрив начальник навчально-методичного управління НТУУ “КПІ” В.І.Шеховцов. Він здійснив короткий екскурс в історію КПІ: розповів, що інститут було засновано і він довгий час розвивався як російськомовний. Тільки з набуттям Україною незалежності в стінах університету “КПІ” активно почала поширюватися рідна мова.

Він повідомив: щороку збільшується кількість лекційних, аудиторних занять, різноманітних заходів, що проводяться українською мовою, більшість підручників викладачі КПІ видають теж українською.

Народний депутат України к.пед.н. Юрій Гнаткевич, який 18 років очолював у КПІ кафедру німецької мови, у своєму виступі звернувся до молоді: люди живуть не лише, щоб їсти і пити, а й розвивати духовність. І саме в розмаїтті націй і мов майбутнє суспільства. Він навів статистичні дані: в країні проживає 77,8% українців, з них 85,2% назвали рідною мовою українську, у Києві – відповідно 82% і 88%. “Ми знаємо, – розмірковував депутат, – як навчити мови, але завдання сьогодення – спонукати українців не цуратися своєї мови. Починати треба з себе”.

Далі глядачам у виконанні бандуристів Романа та Віталія Морозів пролунали “Гей, вдарте в струни, кобзарі, натхніть серця піснями” на слова П.Тичини, народна “Там, де Ятрань круто в’ється” та балада на слова Л.Бердника “Україно моя”. Глядачі овацією зустріли виступ народного артиста України, лауреата Премії ім. Шевченка Анатолія Паламаренка, який з величезною майстерністю і натхненням прочитав гуморески на теми рідної мови. Співом чарували присутніх солістка Національної філармонії Єлизавета Ліпітюк та заслужена артистка України Анжеліка Андрієвська, виступ якої супроводжували арт-балет “Катарсис” та дитячий танцювальний ансамбль “Сонечко”.

* * *

21 лютого Київська “Просвіта” та кафедра української мови, літератури та культури організували урочисте святкування Дня рідної мови у бібліотеці КПІ.

Словом про рідну мову урочисте зібрання відкрила зав. кафедри української мови, літератури та культури доцент, к.ф.н. О.П.Онуфрієнко, наголосивши на значенні рідної мови для формування духовності кожної особистості, а значить для всього народу.

Музичне вітання – пісню про Україну подарувала до свята студентка ІІ курсу Національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського Катерина Коврик, вразивши присутніх своїм красивим голосом та майстерною грою на бандурі.

Із словом-вітанням виступили голова Київської “Просвіти” О.В.Пугач та голова осередку “Просвіти” Солом’янського району м. Києва З.Я.Голота, зазначивши, що рідна мова – неоціненний скарб кожного народу.

Променистим словом Василя Симоненка звернулися до своїх однолітків студенти ІЕЕ О.Мельниченко, Л.Денисова та Д.Козовий. І поетове слово не залишило байдужим нікого.

Віталій Іващенко – доцент ММІ, к.т.н. і поет – у своїх поезіях говорив з юними слухачами про людську гідність, кохання, про обрання свого шляху в житті. А потім усіх зачарувала магія слова молодої сучасної поетеси А.Багряної. Слова про ніжність і мужність, про сподівання щастя і чекання кохання, про біль і неспокій за долю рідної України тривожили юні душі, збурювали думки.

Голова Всеукраїнської “Молодої просвіти” В.Мороз під супровід бандури виконав пісню львівських політехніків “Стрийський парк”. І вже наступну пісню, славнозвісну “Червону руту” В.Івасюка, співала вся студентська молодь.

І наостанок – ще одна несподіванка – слово автора п’яти краєзнавчих монографій про історію Київщини колишнього студента КПІ, викладача Інституту технологій і дизайну Євгена Букета. Він розповів про свою роботу над історією рідного краю і сказав: “Якщо кожен з вас напише хоча б одну сторінку про історію свого села, вулиці, містечка, це стане однією з цеглин у підмурок історії рідного краю, а отже України”. І ще одним подарунком до свята рідної мови стали поетичні збірки з автографами авторів. А дружнє й одностайне “Дякуємо” і “Спасибі” були щирою неоціненною нагородою гостям та організаторам свята.

Автор: О.П. Онуфрієнко

Дата події