Серед стратегічних ресурсів країн людства все більшого значення і ваги набувають найзвичайнісінькі, здавалося б, речі. До похмурих прогнозів письменників-фантастів щодо необхідності виробництва чистого повітря на продаж людство поки, на щастя, не дійшло, але те, що питна вода вже стала вигідним товаром, уже нікого не дивує. Мало не в кожній українській оселі можна тепер знайти побутовий фільтр для води – а як без них, якщо в більшості населених пунктів нашої країни вода і в водогонах, і в криницях є надзвичайно забрудненою?
Тому не можна не погодитися з думкою ректора НТУУ «КПІ» Михайла Згуровського, яку він висловив під час церемонії відкриття в університеті Навчально-наукового центру «Чиста вода», що відбулася наприкінці червня: «Проблема доступу до чистої питної води в нашому столітті стає все актуальнішою і з плином часу лише загострюватиметься. Її розв’язання залежатиме насамперед від досконалості технологій і кількості кваліфікованих фахівців, здатних з ними працювати».
Власне, цей Центр і створено для того, щоб забезпечувати якісну підготовку таких спеціалістів і відпрацьовувати найкращі технології водоочищення. Створили ННЦ «Чиста вода» НТУУ «КПІ» спільно з Науково-виробничим підприємством «Технології природи». Мета його діяльності зрозуміла з назви – сприяти розв’язанню проблеми забезпечення чистою питною водою жителів України. Її подолання, повторімося, є надзвичайно нагальним для нашої країни: загальновідомим є той факт, що через поганий екологічний стан поверхневих водойм та інших джерел водопостачання і, водночас, архаїчні технології водопідготовки понад 50% нашого населення споживають абсолютно непридатну для вживання воду.
Центр став однією з головних наукових лабораторій, де розроблятимуться нові та досліджуватимуться існуючі технології водоочищення. Певна річ, його обладнання використовуватиметься й для проведення лабораторних робіт зі студентами відповідних спеціальностей кількох факультетів НТУУ «КПІ», ознайомлення фахівців галузі з новими досягненнями у цій сфері та, в разі потреби, забезпечення підвищення їх кваліфікації. Центр «Чиста вода», до того ж, буде експериментальним майданчиком для всіх науково-дослідницьких груп, які працюють в університеті над різними аспектами проблем водоочищення (таких більше двадцяти).
Отже, саме з ННЦ «Чиста вода» можуть поширюватися найкращі, придатні для використання на підприємствах комунального господарства України методики очищення і знезараження питної води. А задля забезпечення найкращих результатів роботи Центр отримав найсучасніше обладнання провідних світових компаній у сфері водоочищення, постачання та монтаж якого забезпечило Науково-виробниче підприємство «Технології природи» (університет не витратив на це жодної бюджетної копійки). Віце-президент цієї компанії Геннадій Чорноволов підкреслив на церемонії відкриття, що об’єднання на базі НТУУ «КПІ» науки і бізнесу може і повинно дати продуктивні і гарні результати.
«Компанія «Технології природи» вийшла на український ринок з відмінною від поширених сьогодні пропозицією щодо забезпечення населення якісною водою: вона відстоює позиції щодо необхідності організації централізованої її очистки і постачання, – зауважив директор Центру, завідувач кафедри екології та технології рослинних полімерів інженерно-хімічного факультету НТУУ «КПІ» Микола Гомеля. – З огляду на те, що головною проблемою України є не так кількість води, як її якість, будівництво заводів, що працюватимуть за за¬пропонованими НВП «Технології природи» технологіями, дозволить вирішувати питання водопостачання незалежно від якості джерел водопостачання та ступеня їх мінералізації і забруднення».
До цього слід додати, що працівники компанії спільно з науковцями КПІ впроваджують інноваційну технологію нанофільтраційного очищення води. Понад те, вони розробили нові високоефективні методи попереднього очищення води та її стабілізаційної обробки перед нанофільтруванням, які дають можливість без застосування дорогих антискалантів, тобто реагентів, які забезпечують випадіння шкідливих домішок в осад, підвищити вихід очищеної і несоленої води – перміату з 75% до 85-95%. Запропоновані методи знесолення концентратів дають змогу знизити концентрацію останніх до 500-800 мг/дм3 (за рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, верхня межа загальної мінералізації питної води має бути меншою 1000 мг/дм3). Ця очищена вода потім знову збагачується солями, але вже тими, які необхідні для життєдіяльності людини. Передбачили вони також ультрафіолетове чи реагентне знезараження води.
Компанія «Технології природи» вже має успішний досвід реалізації подібних проектів: скажімо, в місті Алчевськ Луганської області працює її завод «Аквасервіс» з утилізації шахтних вод, технології якого були розроблені й відпрацьовані фахівцями компанії у співпраці з Науковим парком «Київська політехніка». Питна вода, яку виробляє завод, відповідає не лише нормам державних стандартів України, але й вимогам ВООЗ.
В урочистостях з нагоди відкриття ННЦ «Чиста вода» взяли участь також представники Національного центру ЮНІДО з більш чистого виробництва, працівники НВЦ «Технології природи», декани та викладачі факультетів університету, студенти яких проходитимуть підготовку на його обладнанні, і, звісно, самі студенти.
Варто зауважити, що організатори церемонії продемонстрували учасникам і гостям не лише саме обладнання, але й те, як воно працює, після чого всі охочі могли покуштувати щойно очищеної і знезараженої води та завареного на ній чаю. За загальною оцінкою якість їхня була відмінною.