У 1972 р. на Стокгольмській міжнародній конференції ООН з проблем охорони довкілля було вперше декларовано, що кризові ситуації в екологічній сфері не є тимчасовими, вони зростають і ставлять перед людством критичні питання, а техногенна цивілізація стала загрожувати існуванню людства.

Водночас саме в рамках техногенної цивілізації були створені ефективні методи і технічні засоби діагностики стану довкілля та прогнозування наслідків дії багатьох чинників. Зрозуміло, що саме технічним засобам екологічного моніторингу належить основна роль у визначенні антропогенного впливу на довкілля. Тому об'єктивною тенденцією сучасного етапу розвитку екології є перенесення акцентів із загальних, моральних, етичних та інших, безумовно, важливих складових екологічних проблем на питання створення ефективних технічних засобів екологічного моніторингу.

Сьогодні в Україні понад 300 закладів освіти готують фахівців для екологічної галузі, але незважаючи на це, відчувається гостра потреба у фахівцях, які не тільки розуміють сучасні екологічні проблеми, причини їх виникнення та можливі наслідки, але й вільно орієнтуються в розмаїтті технічних засобів, володіють специфікою аналітичного та екологічного приладобудування.

У березні 1989 року в Київському політехнічному з ініціативи ректора П.М.Таланчука та генерального директора ВНДІ «Аналітприлад» О.А.Дашковського було створено кафедру наукових аналітичних приладів (з 1996 року – кафедра наукових аналітичних та екологічних приладів і систем).

У назві кафедри акцентована наростаюча глобальна проблема екології, вирішення якої неможливе без фахівців, які вміють розробляти сучасні прилади екологічного моніторингу широкого спектру та працювати з ними.

Сьогодні на кафедрі навчаються понад 200 студентів, працюють 4 професори, 7 доцентів, 3 старших вик ладачі, 2 асистенти. Серед них – доценти О.А.Дашковський і Л.Т.Мош ковська, старші викладачі В.С.Ковтун і Л.П.Медяний, які були першими викладачами кафедри.

Концепція підготовки фахівців орієнтована на реальні перспективи застосування отриманих знань у сучасних умовах, що забезпечується збалансованим навчальним планом, основу якого складають традиційні для провідного технічного університету дисципліни та фахові дисципліни, перелік і зміст яких постійно оновлюються відповідно до викликів часу. Зокрема, останнім часом до навчального плану кафедри введено такі дисципліни, як екологічна безпека, екологічний аудит, інформаційні технології в екології, прилади контролю якості харчових продуктів, екологія сталого розвитку.

За 20 років кафедра підготувала понад 500 фахівців, які працюють в органах екологічної інспекції та екологічного аудиту, в закладах Держспоживстандарту та Укрметтестстандарту України, в екологічних підрозділах промислових підприємств.

В.А.Порєв, завідувач кафедри, проф.