Незважаючи на деяку специфіку усних іспитів за кордоном* поради і рекомендації професора Гламорганського університету (Уельс, Великобританія) Філа Рейса** можуть виявитися корисними для студентів українських ВУЗів.
- Не сподівайтеся на либонь! Як буде показано нижче, ви багато чого можете зробити, щоб бути готовим до опитування без підготовки. I не вірте в силу ШАРИ - вона прилітає не до всіх.
- Більше уваги приділіть тим питанням, які ви погано знаєте. Це особливо важливо, якщо усний іспит призначається для з'ясування спірного питання
по результатам попереднього іспиту: вам надається ще один шанс. Екзаменатори, цілком ймовірно, будуть випробувати ваші знання саме в тих областях, де ви були слабкі.
І якщо ви покажете, що ліквідували ці пробіли, ваші шанси на успіх істотно підвищаться. - Складіть великий перелік питань, які вам можуть задати. Під час усного іспиту перевіряється ваше уміння відповідати на питання, і чим більше
число питань ви передбачите, тим краще ви виявитеся підготовлені. Вивчіть білети - знання за плечима не носити. - Практикуйтеся в усних відповідях. Просіть інших перевіряти вас, використовуючи підготовлений вами перелік питань. Чим більше практика усних відповідей, тим краще ви будете виглядати під час іспиту. Практикуватися можна і на кішечках, але найкраща аудиторія - одногрупники - Ви тренуєтесь, вони повторюють матеріал.
- Якщо не знаєте, що відповісти, не вигадуйте. Екзаменатори не люблять, коли їм розповідають про "ряди партії" замість "рядів
Фур'є"! Краще зізнатися у своєму незнанні, потім можна висловити здогад, але попередити, що це саме ваш здогад. - Розглядайте усний іспит як можливість підвищити свою оцінку. Він рідко використовується для того, щоб «засипати». У випадку спірної оцінки такий іспит дає вам шанс довести, що ви гідні більш високої оцінки.
- Не дратуйте екзаменатора своєю поведінкою. Уважно вислухайте питання. Зверніть увагу на його жести, інтонацію й ін. Але не кривляйтеся - прийоми НЛП гарні в міру.
- Демонструйте впевненість. Дуже важливо створити загальне враження про себе. Якщо на більшість питань, заданих під час іспиту, ви впевнено дали правильні відповіді, про вас складеться гарне загальне враження. Так що, добре знаючи питання, постарайтеся продемонструвати впевненість.
- Дозволяйте й іншим уставити слово. Під час іспиту члени комісії теж можуть говорити вам що-небудь. Кожна секунда, заповнена їх думкою, - це час, на який ви можете скоротити свою відповідь! Так що не закінчуйте за них фрази і не переривайте їхніх указівок!
- Не допускайте виникнення пауз. Якщо пауза наступила, спобуйте її заповнити, щоб не з'явилося почуття незручності. Додайте що-небудь до своєї останньої відповіді, перефразуйте її. Але пам'ятайте, що іноді ваше мовчання може лише здаватися вам тривалим (наприклад, при обмірковуванні формулювання відповіді), тоді як насправді воно коротке.
- *Іспит типу vіva (у мн. числі vіvas) - від vіva voce (лат.), що означає "живим голосом", тобто в усній розмові. Практично це означає відповідати без підготовки.
У Західній Європі і США використовуються у випадках рішення спірних ситуацій з оцінками і як частина системи кваліфікаційних іспитів. - **Рейс Ф. 500 порад студентам, © Standіng Conference on Educatіonal Development, 1998