Спільне засідання Консультативної ради з питань інформатизації при Верховній Раді України (голова – академік М.З. Згуровський) та народних депутатів – членів Комітету ВР України з питань науки і освіти відбулося 22 січня в НТУУ «КПІ». У його роботі взяли участь, зокрема, Ю.І. Якименко – перший проректор, М.Ю.Ільченко – проректор з наукової роботи НТУУ «КПІ», Д.В.Табачник – перший заступник голови Комітету ВР з питань науки і освіти, голова Наглядової ради НТУУ «КПІ»; В.І.Полохало – голова та К.С.Самойлик – секретар Комітету ВР України з питань науки і освіти; М.В.Стріха – заступник міністра освіти і науки; І.А.Рубан – керівник Державного комітету з інформатизації та ін. Було розглянуто питання, пов'язані з інформатизацією суспільства, розвитком вітчизняних Grid-технологій та інноваційною діяльністю.

Спочатку проф. А.І. Петренко провів для присутніх презентацію суперкомп'ютера, що діє в НТУУ «КПІ» і є складовою української Grid-мережі.

Зі вступним словом до учасників зустрічі звернувся В.І.Полохало. Він зазначив, що для інноваційного розвитку України напрацьовано відповідну нормативну базу, але відсутність належного фінансування (на науку витрачається 0,3-0,5% ВВП, при необхідному мінімумі – 1%), відтік наукових кадрів, деградація науково-технологічних досліджень та ін. уповільнюють її науковий поступ. На сьогодні інноваційна активність України характеризується 14%, тоді як найгірший показник у ЄС – 26%, а найкращий – 65%. Тож напрацювання Консультативної ради, підкреслив він, можуть стати основним джерелом ідей та пропозицій для розгляду на парламентських слуханнях і прийняття відповідних законів.

Було ухвалено рішення Консультативної ради про підтримку ініціативи Комітету ВР з науки і освіти щодо проведення парламентських слухань з метою аналізу нормативної бази і ухвалення закону (змін до законів), який би усунув перепони на шляху інноваційного розвитку України; висловлено готовність співпрацювати з ним для підготовки цих слухань та передати свої пропозиції й обґрунтування.

Про підготовку проекту Державної цільової програми впровадження і застосування Grid-технологій в Україні на 2009-2012 рр. поінформував голова робочої групи з розробки Держпрограми академік А.Г.Загородній.

Про реальне наповнення Державної програми, а саме – один із проектів, що реалізується в національній Grid-мережі – діяльність Українського центру даних (УЦД) з геоінформатики та сталого розвитку, – повідомив академік М.З.Згуровський. Український ЦД став 53-м у світі, він пройшов відповідну сертифікацію та в грудні 2008 р. увійшов до регіонального кластеру. Пріоритетним напрямом діяльності УЦД є сталий розвиток у контексті якості життя людей і визначення загроз для глобального розвитку. Доповідач навів результати глобального моделювання щодо якості життя людей за понад 40 індикаторами (Україна посідає 66-те місце зі 112 країн) та загроз національній безпеці (Україна обіймає 50-те місце, Росія – 63-тє з понад 100 країн). Дані доступні на порталі УЦД.

Було прийнято рішення схвалити діяльність НАН та МОН України щодо програми розвитку Grid-мережі, підтримати проект діяльності УЦД на 2009-2013 рр. та передати для затвердження в КМ України.

На засіданні також було розглянуто питання, що стосувалися вдосконалення законодавства України, а саме законів «Про електронний цифровий підпис», «Про науково-технічну інформацію», завдань Національної програми інформатизації на 2009-2011 рр. та ін. З усіх розглянутих питань було прийнято відповідні рішення.

Н.Вдовенко

Дата події