Для начальника циклу спеціального медичного відділення ММІФ к.п.н., доцента Ірини Юріївни Карпюк нинішній рік двічі знаменний. Нещодавно вона відсвяткувала свій ювілейний день народження та 20-річчя педагогічної діяльності в КПІ. Сповнена творчих задумів та життєвої енергії, вона із задоволенням розповідає про свою роботу, колег, підопічних.

Відомо, що студентів за станом здоров’я розподіляють за трьома напрямами фізичного виховання – основним, підготовчим та спеціальним, до якого зараховують студентів з обмеженими можливостями здоров’я. Як підтримувати культуру самозбереження, максимально комфортно й ефективно жити та працювати і навчає Ірина Юріївна студентів з хронічними відхиленнями здоров’я. А патології нині – від алергічних до судинних, шлункових і легеневих – відчутно помолодшали. Викладач стурбована, що з кожним роком збільшується кількість захворювань, з якими вже приходять першокурсники. А вони ж мають не лише отримати знання у ВНЗ, а й підтримувати свій організм у дієздатному стані, щоб потім реалізувати ті знання на практиці. Якщо ще 10 років тому заняття з лікувальної фізкультури вели 2-3 викладачі, то тепер – близько десяти.

“На жаль, – бідкається Ірина Юріївна, – у навчальних планах зменшено кількість годин на фізичне виховання: раніше заняття проходили двічі на тиждень упродовж п’яти семестрів, кожний з яких закінчувався заліком, а нині – раз на тиждень, і заліки – річні”. І продовжує: “Якщо діти (так вона називає своїх підопічних. – Авт.) ще не розуміють всієї відповідальності щодо підтримання своєї працездатності, їм мають допомогти (нагадати про це) наставники, адміністрація, старші колеги. Наші діти дуже розумні, але їм не завжди вистачає здоров’я, щоб опанувати фах, здобути освіту. Немає трудової діяльності, успішність якої не залежить від здоров’я і рівня фізичної підготовленості, що набуваються в результаті раціонального використання засобів фізичної культури. Ми завжди готові надати фахові поради та консультації, лише приходьте”, – емоційно закінчує вона.

У спеціальному медичному відділенні напрацьовано унікальні методики оздоровлення – з дихальної та коригуючої гімнастики, зокрема, для судин головного мозку, кишкового тракту й очей, комплекси йогівських вправ, оздоровчої ходьби і бігу тощо. Програма для студентів включає ігрові види спорту – настільний теніс, бадмінтон, заняття з предметами, інше. Але за браком часу, як говорить педагог, “оздоровлюємо через освіту”, тобто проводимо переважно теоретичні й методичні заняття. На практичні не лишається часу.

Але контроль за виконанням навчального плану студентами на кафедрі налагоджено чіткий. Студенти ведуть щоденники, де крім загальної інформації, результатів щомісячних тестувань та контрольних нормативів відображається динаміка їх фізичного навантаження. За сумою результатів потім отримують залік. Досвідом, накопиченим у КПІ, цікавляться викладачі й інших ВНЗ міста, підвищуючи тут свою кваліфікацію.

Зокрема, Ірина Юріївна видала навчально-методичний посібник про оздоровчі дихальні методики. Написаний доступною зрозумілою мовою, з численними ілюстраціями, він корисний не лише для фахівців, а й для всіх, хто опікується власним здоров’ям. Нині педагог готує до друку навчальний посібник, що стосується тестування з фізичного виховання (теоретичного курсу). Цікаво написаний, він використовується не лише для перевірки засвоєного, а й дає базові знання про здоров’я та його складові, зокрема про культуру харчування, чергування праці та відпочинку.

Про себе Ірина Юріївна говорить дещо неохоче. Так, закінчила докторантуру Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова за фахом “Фізична культура і здоров’я”, підготувала докторську, видала кілька посібників тощо. За цими буденними наче фразами – величезна працездатність, цілеспрямованість, бажання послужити людям – втілити в життя задумане і напрацьоване. Тож зичимо невтомній трудівниці усіляких гараздів та сподіваємося найближчим часом вітати її із захистом докторської дисертації.

Автор: Н.Єлизарова