Першим випускникам КПІ в 1903 р. разом із дипломами вручали нагрудний Знак випускника. Виникла ідея знайти його. Здавалось, що це буде легко, але...

Було відомо, що нагрудний знак випускника КПІ був переданий інститутом у Музей історії міста Києва під час його створення. Він нагадував царську нагороду: двоголовий орел в овальному вінці з дубових і оливкових гілочок, які знизу перев’язані стрічкою, зверху розмістили хрест синього кольору, а над його вершиною добре видно на підложці герб міста Києва – архістратига Михайла.

Виникло запитання, з яким роком випуску студентів він пов’язаний. За інформацією звернулись до Національного музею історії України. Там знаходиться найбільша нумізматична та фалеристична колекція нашої держави. В діючій експозиції на третьому поверсі, в одній із вітрин було виставлено, як свідчив підпис, Знак випускника КПІ 1903 р. Ми були дуже здивовані: він майже не відрізнявся від попереднього, але при більш ретельному огляді виявилось: овальний вінець був лавровий, хрест – зеленого кольору, а на місці архістратига був нагрудний щит. Фахівці музею запевнили, що це нагрудний знак випускника Політехнічного інституту, який ми шукаємо.

За документальним підтвердженням звернулися до Державного архіву міста Києва. У справі з дуже дивною назвою “Циркуляри Міністерства фінансів, Київської міської поліції та інших установ про введення національних обмежень при прийомі студентів. Про введення нагрудного знака для закінчивших інститут, про заборону сходок і зборів і по інших питаннях” знайшли чітке формулювання: Нагрудний знак для осіб, що закінчили курс Політехнічних інститутів: Варшавського Імператора Миколи ІІ, Київського Імператора Олександра ІІ і С.-Петербурзького, затверджений 14 лютого 1903 року указом імператора Миколи ІІ, складався з Державного Герба, вміщеного в овальний лавровий вінок, перев’язаний внизу стрічкою, на яку покладений чотириконечний хрест, який доходив до половини Герба. Державний Герб, вінець і стрічка вкриті позолотою, а хрест – зеленої емалі з позолоченою каймою. Знак прийнято було носити з правого боку.

Саме такі знаки отримали К.К.Симінський, М.М.Афанасьєв, І.П.Бардін, М.П.Чижевський та ін., які називали своєю Alma-Mater Київський політехнічний інститут.

Отже, знак знаходиться в колекції Національного музею історії України. Натомість в Музеї історії міста Києва знаходиться Знак випускника Київського комерційного інституту (Петрикеєв, Войнович “Нагрудні знаки Росії”, сучасне видання).

На сайті Державного політехнічного музею - http://museum.kpi.ua можна ознайомитись з архівними документами.

Кому не байдужа історія, хто має такий знак і може подарувати його Державному політехнічному музею як пам’ятку, краплинку тієї історії, будемо щиро вдячні. Маємо надію, що і наступні покоління випускників зможуть отримати свій знак випускника, який будуть носити з гордістю, як і їх видатні попередники.

Автор: Н.Писаревська, заступник директора ДПМ, Ю. Плівак, співробітник ДПМ