До професійного свята працівників бібліотеки наша газета вже традиційно публікує матеріали, в яких розповідається про бібліотеку КПІ та найбільші і найкращі бібліотеки світу. Нинішня розповідь – про Національну бібліотеку Республіки Білорусь.

Нам доводилось бувати в цій бібліотеці на міжнародних бібліотечних конференціях, і ми, як і всі фахівці, не могли стримати захвату від побаченого.

Якщо наша бібліотека є однією із кращих університетських бібліотек Європи, то Національна бібліотека Республіки Білорусь сьогодні – одна з кращих серед національних бібліотек Європи, де поєдналися унікальна архітектура і новітня бібліотечна техніка.

Будівництво бібліотеки розпочалося у 2003 році з ініціативи президента Республіки Білорусь О.Г.Лукашенка за проектом білоруських архітекторів М.К.Виноградова і В.В.Крамаренка. У будівництві брала участь вся держава. Для читачів бібліотека відкрилася 16 червня 2006 року.

Директор бібліотеки – визначний бібліотекознавець професор Р.С.Мотульський – відзначив, що вирішення головних завдань, що стоять перед бібліотекою – інтеграція країни в загальносвітові інформаційні, інноваційні і культурні процеси, сприяння інформатизації суспільства, – виводять її на якісно новий рівень інформаційного забезпечення інтелектуального потенціалу суспільства.

Бібліотека загальною площею 113669 кв. м (для порівняння площа нашої бібліотеки 13869 кв. м) на 14 млн одиниць зберігання знаходиться на головній транспортній магістралі Мінська – проспекті Незалежності – в унікальній ландшафтній зоні площею 65 га з особливою водною і парковою системами. Перед її фасадом на невеликому майданчику розміщається відлитий із бронзи пам’ятник білоруському першодрукарю Франциску Скорині. Зовні споруда нагадує наближений до кулі облицьований склом многогранник – “діамант”, що підіймається в центрі триповерхової підставки (стилобата). Форма будівлі символізує особливу цінність знань і нескінченність пізнаваного світу. А ввечері над 24-поверховою будівлею засвічується оригінальна підсвітка, яка дозволяє вигравати всім граням  “діаманту” і засвічує прапор Республіки Білорусь.

Нова бібліотека побудована на рівні світових стандартів і є унікальною архітектурною спорудою: прозора стеля і скляна підлога – оригінальні архітектурні і конструкторські рішення інтер’єру бібліотеки.

Створенню індивідуального образу Національної бібліотеки сприяє і художньо-декоративне оформлення бібліотеки. Головний вхід розписаний у вигляді сторінок розкритої книги про слов’янську писемність. Ліворуч 19-ма мовами написана фраза із біблії Скорини: “Да будет совершен Божий человек”, а праворуч – висловлювання із творів про значення книги і духовності в житті суспільства. Відвідувачі потрапляють у вестибюль, який вражає кількістю світла і зелені. Висота внутрішнього дворика 73, 67 метра (в нашій бібліотеці – 20 метрів). У бібліотеці 20 читальних залів на 2000 місць (у нас 15 читальних залів на 1500 місць). У читальних залах для читачів створені всі необхідні умови для роботи, в тому числі для людей із обмеженими фізичними можливостями. Ці умови забезпечуються спеціальним технічним оснащенням, системою контролю мікроклімату, освітленням, устаткуванням для комплексної роботи з документами на носіях різних видів. В аванзалах передбачені умови для відпочинку відвідувачів. Всі читальні зали оснащені електронними кафедрами видачі документів, сучасним устаткуванням, що дозволяє здійснювати сканування і копіювання документів, друкувати з електронних копій.

Усі зали світлі, із вікон відкривається мальовничий вид на парк і водну систему.

У книгосховищах також створені комфортні умови: у висотному книгосховищі коридори розташовані по периметру всього книгосховища і створюють подвійний повітряний  прошарок (принцип термосу), що дозволяє за будь-якої погоди підтримувати постійну температуру. Доставка книг і інших документів із фондосховища здійснюється в автоматизованому транспортному оперативному режимі із використанням телеліфтів, які протягом 20 хвилин доставлять затребувану літературу користувачам.

Бібліотечно-інформаційні послуги доступні не тільки користувачам, що прийшли до бібліотеки. Підвищенню ефективності обслуговування віддалених користувачів сприяє “Віртуальна довідкова служба” на сайті бібліотеки і служба “Електронної доставки документів”. Нова будівля бібліотеки дозволила оптимізувати організацію фондів бібліотеки, наблизивши його до користувачів. Найбільш актуальні видання – енциклопедії, довідники, навчальні видання – представлені у відкритому доступі. В бібліотеці є ігрова дитяча кімната, де батьки можуть залишити дітей під наглядом вихователів, поки самі працюють у бібліотеці. На даху бібліотеки розташовано оглядовий майданчик, куди відвідувачів і молодят, які святкують весілля, доставляє панорамний ліфт і де вони можуть милуватись  прекрасним видом Мінська.

Кількість автоматизованих робочих місць для користувачів і персоналу в бібліотеці – понад 1500.

На першому поверсі користувачі одержують відомості про наявність конкретного видання в бібліотеці, навчаються самостійному пошуку документів з використанням автоматизованих засобів. Довідково-інформаційний апарат цієї зони представлений електронним каталогом, який введений з 1993 року (у нас з 1987 року), імідж-каталогом, що є електронним відображенням Генерального каталогу бібліотеки.

Нове програмне забезпечення, що впроваджується в бібліотеці, дозволяє здійснити багатоаспектний пошук документів, автоматизувати процеси замовлення і видачі документів користувачам; забезпечує доступ до найбільш актуальних ресурсів: баз даних, у т.ч. електронних, придбаних бібліотекою у провідних світових виробників, а також до баз даних власної генерації і значної кількості бібліографічних і повнотекстових видань на CD-ROM.

Унікальні архітектурно-будівельні і програмно-технологічні особливості нової бібліотеки сприяють реалізації її місії як соціополітичного і соціокультурного центру. На базі Національної бібліотеки створений Центр міжнародних зустрічей і переговорів на рівні глав держав і урядів, до складу якого входять овальний і круглий зали для міжнародних засідань, конференц-зал, міжнародний прес-центр. Важливою метою центру є організація і проведення міжнародних переговорів, ділових зустрічей, конференцій, симпозіумів і форумів політичної, економічної і правової тематики.

До складу соціокультурногo центру входять: конференц-зал, комплекс художніх галерей, музей книги, оглядовий майданчик, фізкультурно-оздоровчий комплекс, дитяча ігрова кімната, зони рекреації.

Велика увага в бібліотеці приділяється екскурсійній діяльності. У тому числі проводиться і віртуальна екскурсія – на сайті бібліотеки www.nlb.by.

Державна установа “Національна бібліотека Білорусі” – сучасна бібліотека, яка поєднує функції інформаційного, соціокультурного і соціополітичного центру. Нова бібліотека – візитна картка Мінська і Республіки Білорусь.

На завершення розповіді дякуємо всім співробітникам бібліотеки за їх плідну працю, бажаємо міцного здоров’я, успіхів, всіляких гараздів, злагоди, добра, щастя, сімейного благополуччя. Щиро вітаємо вас, дорогі колеги! Низький уклін вам за вашу нелегку, але почесну і потрібну працю!

В.Г.Дригайло, директор НТБ  НТУУ “КПІ”, заслужений працівник культури України

В.М.Волинець, заступник директора, відмінник освіти України