24 березня до НТУУ “КПІ” завітав прем’єр-міністр України Ю.І.Єхануров. Вітаючи політехніків, які зібралися в залі засідань Вченої ради, Юрій Іванович зазначив, що українська політехнічна школа є відомою на карті світу, а Київська політехніка займає лідерські позиції в Україні.
У своєму виступі голова уряду коротко охарактеризував місце України у світі, розповів про політичне та економічне становище в країні, зупинився на внутрішніх проблемах і шляхах їх подолання. Він наголосив, що Україна має знайти свою нішу у світі, змусити інших посунутися та довести, що має право саме на це місце. Українцям слід нарешті подолати комплекс меншовартості й бути патріотами своєї країни.
Ю.І. Єхануров повідомив, що його командою напрацьована довгострокова стратегія розвитку України, яка має на меті перетворити нашу країну на розвинену європейську державу, в якій хотітимуть жити її громадяни. Першочерговими нині є проблеми енергетики. Україна має запаси урану та вугілля, тож слід збільшити їх видобуток. Має відродитися атомна енергетика, за 12 років планується повністю перейти на своє ядерне паливо (на сьогодні його третина), власні ядерні відходи теж доведеться зберігати на своїй території. Для вирішення цих та інших завдань потрібно об’єднати зусилля вчених та виробничників. Як приклад – створення великих корпорацій ім. Антонова, “Енергоатом” тощо.
Політик відзначив, що від фаховості управління, впливу громадськості (і політехнічної зокрема) залежить формування майбутніх бюджетів, а значить, якість життя. Владу сьогодні формують колишні чиновники, бізнесмени, політики. І зовсім не чути голосу інтелігенції. Вчені мають зрозуміти, що слід об’єднати свої зусилля і впливати на технократично-кланову країну. “Потрібно чути одне одного”, – закінчив промовець.
Потім гість докладно відповів на численні запитання присутніх, які стосувалися забезпечення якості освіти, розподілу державного фінансування, матеріально-технічного забезпечення навчального процесу, інноваційної діяльності університету, перспектив працевлаштування та забезпечення житлом молодих спеціалістів тощо.
Того ж дня прем’єр-міністр Ю.І.Єхануров в Українському інституті інформаційних технологій в освіті (УІІТО) мав розмову з керівниками НТУУ “КПІ”, в якій взяли участь також заступник міністра освіти і науки М.Ф.Степко та народний депутат М.К.Родіонов.
Ректор університету М.З.Згуровський, зокрема, поінформував гостей про створення і розбудову впродовж 8 років української науково-освітньої інформаційної мережі, що нині об’єднує ряд університетів та інститутів з усіх регіонів і забезпечує доступ до інформаційних ресурсів, необхідних для розвитку країни.
Перший проректор Ю.І.Якименко розповів про структуру та характеристики мережі “УРАН”, звернув увагу на її можливості для забезпечення доступу до бібліотек, організації дистанційного навчання, перепідготовки кадрів тощо. Він наголосив, що створено мережу за кошти міжнародних організацій, без залучення бюджетного фінансування. Нині, щоб Україна стала складовою не лише енергетичної європейської системи (над чим працює уряд), а й інформаційної, потрібно інтегруватися до інформаційної науково-освітньої мережі GЕANТ (куди входять 34 країни). Ю.І.Єхануров пообіцяв свою підтримку щодо реалізації державної програми “ІКТ в освіті і науці”, що передбачає, зокрема, розвиток мережі “УРАН” із включенням до її структури суперкомп’ютера та створенням каналу між Україною й Європою. Він з розумінням поставився до пояснення, що комп’ютеризація шкіл без доступу до інформаційних мереж є не надто ефективною. У режимі відеоконференції до розмови приєдналися керівники Національного технічного університету “ХПІ”, які теж підтвердили ефективність мережі “УРАН” в регіоні й готовність увійти до європейської інформаційної мережі та висловили сподівання, що з підключенням до GЕANТ інформаційна культура України стане вищою.
З інформацією про напрацювання політехніків, які стануть у пригоді при вирішенні енергетичних проблем України, виступив проректор з наукової роботи М.Ю.Ільченко. Зокрема, йшлося про розробки для підготовки й очищення бурого вугілля, підготовку фахівців для АЕС, розробку сонячних колекторів на теплових трубах і фотоелементів (ТЕФ), Концепцію енергозбереження в Україні, підготовку й перепідготовку енергоменеджерів на базі Центру енергозбереження й енергоменеджменту ІЕЕ, пропозиції щодо зменшення енерговитратності чорної металургії (ІФФ), створення системи управління підстанціями (ФЕЛ), нові технології спалювання газу та використання установки “Водолій” (ТЕФ). Ішлося також про відпрацювання моделі діяльності технополісу та можливості співпраці на міжуніверситетському рівні.
На прощання Ю.І.Єхануров залишив запис у книзі почесних гостей Центру дистанційного навчання, який п’ять років тому відкривав тодішній прем’єр-міністр В.А.Ющенко.