18 березня 1965 року з космодрому Байконур стартував космічний корабель "Восход-2" з екіпажем у складі командира корабля Павла Івановича Бєляєва і другого пілота Олексія Архиповича Леонова. Незабаром після виходу корабля на навколоземну орбіту (на другому витку) Олексій Леонов у скафандрі вперше у світі здійснив вихід у відкритий космічний простір і 12 хвилин 9 секунд "плавав" поруч з космічним кораблем, з'єднаний із  ним п'ятиметровим фалом. Після польоту Юрія Гагаріна це був принципово новий крок в освоєнні людиною космічного простору.

18 березня 2015 року, з нагоди 50-річчя від дня першого виходу людини у відкритий космос, у Державному політехнічному музеї при НТУУ "КПІ" відбулося засідання круглого столу, у якому взяли участь ветерани космодромів Байконур, Плесецьк, Капустин Яр, викладачі та студенти НТУУ "КПІ", учні Політехнічного ліцею. На круглому столі виступили ветерани космодрому Байконур, які у 60-ті роки ХХ століття несли службу на космодромі і забезпечували запуск пілотованих космічних кораблів. Особливу атмосферу засідання створювало те, що воно проходило поруч з таким самим космічним кораблем, на якому літали Бєляєв і Леонов, і який за програмою підготовки їхнього польоту побував у космосі і здійснив посадку.

Вів засідання завідувач відділу авіації і космонавтики ДПМ, голова Центральної ради ветеранів космодрому Байконур в Україні підполковник у відставці О.С.Болтенко. Він висловив вдячність ветеранам, які взяли участь у засіданні, і зробив коротку доповідь про розвиток космонавтики у 1960-х рр.

Далі учасники круглого столу переглянули 15-хвилинний документальний фільм про історичний політ О.А.Леонова, зокрема вражаючі кадри, на яких людина у скафандрі "плаває" в космічному просторі поруч з космічним кораблем, який рухається зі швидкістю 8 кілометрів за секунду на відстані приблизно 250 кілометрів від поверхні земної кулі. Як почував себе при цьому космонавт, можна спробувати уявити по тому, що частота його пульсу була 147–162 удари за хвилину. І це у абсолютно здорового, добре тренованого льотчика-винищувача, що пройшов майже півторарічну спеціальну підготовку до цього польоту! Ще одна деталь. У скафандрі підтримувалась температура 18 градусів, а на його поверхні вона була 150оС на освітленій стороні, й мінус 180оС – у тіні.

Ветеран космодрому Байконур А.І.Стегній зробив доповідь про те, як створювалася конструкція космічного корабля "Восход-2" та як здійснювався підбір екіпажу. Зокрема, за рекомендаціями психологів, жвавий і рухливий Леонов і статечний Бєляєв доповнювали один одного. Підполковник у відставці В.О.Меланіч у 1965 році був начальником розрахунку команди заправки, яка брала участь у підготовці космічного корабля "Восход-2" до старту. Від розповів про особливості заправки ракети-носія і космічного корабля "Восход-2" та технічні проблеми, які при цьому необхідно було вирішувати. Полковник у відставці В.М.Шинкаренко докладно розповів про нештатні ситуації під час виходу Леонова у відкритий космос і під час повернення корабля з орбіти на землю. Перша з них  виникла при поверненні космонавта в корабель. У відкритому космосі скафандр роздувся так, що космонавт зміг влізти у шлюзову камеру лише коли випустив частину повітря зі скафандра. Пізніше, коли космонавти готувалися до спуску з орбіти, вийшла з ладу автоматика, і посадку довелося здійснювати в ручному режимі. Через це корабель приземлився далеко від запланованого району посадки – у засніженій тайзі – на 180 кілометрів північніше міста Перм, і космонавтам довелося добу чекати рятувальників, а потім кілька кілометрів йти на лижах до вертольота.

У 1975 році, 15–21 липня, О.А.Леонов спільно з В.М.Кубасовим здійснив свій другий космічний політ – як командир космічного корабля "Союз-19" за програмою "Союз-Аполлон", коли вперше відбулася стиковка на орбіті космічних кораблів СРСР і США. Про цей політ на засіданні круглого столу розповів учасник запуску космічного корабля "Союз-19" В.П.Маляр.

Підвела підсумки круглого столу директор ДПМ Н.В.Писаревська. Вона, зокрема, нагадала про те, що п'ять років тому на запрошення музею О.А.Леонов побував в НТУУ "КПІ", зустрівся з викладачами і студентами, відвідав наш музей, подарував йому свій парадний мундир і ручку управління з космічного корабля "Восход-2". Небагато музеїв у світі можуть пишатися тим, що у них в гостях бували перші космонавти, і є такі унікальні експонати.

Ми вже звикли до того, що сучасні космонавти, зокрема на Міжнародній космічній станції, під час виконання різноманітних монтажних робіт перебувають у відкритому космосі упродовж кількох годин. Але перший крок до цього зробив О.А.Леонов.

О.С.Болтенко, завідувач відділу авіації і космонавтики ДПМ
На фото: Виступає В.П.Маляр

Дата події