У Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут» 30 жовтня розпочав роботу Міжнародний форум «Взаємодія вищих навчальних закладів, влади та бізнесу задля розвитку сталого суспільства».
Концепція сталого розвитку ґрунтується на системному підході до проектування економічного розвитку з урахуванням екологічних можливостей планети Земля. За визначенням Комісії ООН зі сталого розвитку, мета забезпечення сталого розвитку — задовольняти потреби сучасного суспільства, не ставлячи під загрозу здатність майбутніх поколінь задовольняти свої. Відтак ця концепція є результатом поєднання трьох основних напрямів розвитку – економічного, соціального та екологічного.
Участь у церемонії відкриття форуму взяли Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук, для якого НТУУ «КПІ» – перший український університет, який він відвідав у статусі посла; віце-президент Університету м. Віннпег Нейл Беснер та представники його адміністрації та факультетів, перший віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Сергій Прохоров, директор департаменту Міністерства науки і освіти України Дмитро Чеберкус, ректор НТУУ «КПІ» академік НАН України Михайло Згуровський, президент Київської школи економіки Юрій Логуш, викладачі, аспіранти, студенти КПІ та інші.
Окрім НТУУ «КПІ», співорганізаторами форуму виступили Університет м. Вінніпег (Канада) та Київська школа економіки.
«Ми зібралися, щоб обговорити теоретичні і практичні аспекти стратегій формування політики сталого розвитку в Україні, ознайомитися з досвідом нашого головного партнера в Канаді – Вінніпезького університету, – наголосив, відкриваючи форум ректор НТУУ «КПІ» Михайло Згуровський. – Ми також плануємо глибше вивчити досвід Вінніпезького університету щодо реалізації ідеї "Зеленого кампусу" в практичній діяльності, яка дозволила Вінніпезькому університету майже вдвічі скоротити в останні роки споживання теплової і електричної енергії».
Між НТУУ «КПІ» та Вінніпезьким університетом налагоджено доволі тісне співробітництво. Торік воно підкріплено ще й угодою про співпрацю.
«Ми маємо давні і щирі відносини з Україною і наш обов’язок налагоджувати щільніші стосунки з її провідними навчальними закладами та прибічниками впровадження у життя концепції сталого розвитку, – зауважив у своєму виступі Нейл Бсснер. – Цей форум дозволить нам обмінюватися досвідом і вчитися одне в одного, принісши таким чином користь нашому викладацькому складу, студентам і, що не менш важливо, ширшому співтовариству».
Перейняти у колег з Канади варто багато чого. Університет м. Вінніпег є екологічним лідером серед канадських вишів. Ідеологія сталого розвитку – наскрізна в організації життя його кампусу. Це стосується питань тепло- та водопостачання, енергетики, утилізації сміття тощо. Впродовж багатьох років Університет м.Вінніпег скорочує викиди парникових газів і торік цей показник був на 6% меншим за показник 1990 року, при тому, що за цей же період площа його будівель збільшилася на 36%! Відтак чималий досвід, який університет накопичив у впровадженні «зелених» і енергоощадних технологій в систему життєзабезпечення своєї діяльності, може бути дуже корисним для українських вишів.
«Питання сталого розвитку, енергозбереження є не тільки питаннями впровадження зелених технологій, але є питаннями суворої геополітичної необхідності, питаннями державної безпеки… Тож відносини, які налагоджуватимуться під час проведення форуму, ті домовленості, які можуть бути досягнуті, та ідеї і розробки можуть поширитися усією Україною. І винаходами та технологіями енергозбереження зможуть скористатися усі ваші співгромадяни…», – підкреслив, вітаючи учасників наукового зібрання, посол Канади Роман Ващук.
Перше пленарне засідання форуму відкрилося доповіддю ректора НТУУ «КПІ» Михайла Згуровського «Моделювання сталого розвитку: глобальний та регіональний контексти». Вона була присвячена аналізу загальних проблем, які постали перед людством, зробленому на основі використання індикаторів сталого розвитку та з урахуванням коефіцієнтів вразливості країн світу й окремих регіонів планети до загроз економічного, екологічного та соціального характеру. Такий узагальнюючий погляд на питання необхідності забезпечення сталого розвитку задав тон подальшим обговоренням як суто наукових, так і цілком практичних проблем реалізації на практиці основних ідей, на яких ґрунтується ця концепція.
Слід зауважити, що роботі форуму передувала зустріч фахівців з питань енергозабезпечення Вінніпезького університету і представників адміністрації та Служби енергоменеджменту КПІ, під час якої гості з Канади ознайомилися з діяльністю Ради НТУУ «КПІ» з енергозбереження, відвідали Інститут енергозбереження та енергоменеджменту НТУУ «КПІ» та Навчальний центр з відновлювальної енергетики на факультеті електроенерготехніки та автоматики. У Центрі з відновлювальної енергетики було проведено ще й скайп-конференцію зі співробітниками технічних служб Університету м. Вінніпег, присвячену питанням оптимізації енергоспоживання та досвіду, що його накопичили в цій сфері колеги за океаном. Під час підсумкового засідання канадські експерти висловили низку рекомендацій щодо використання їхніх напрацювань у КПІ та обмінялися з українськими колегами міркуваннями щодо впровадження новітніх технологій енергопостачання та енергозбереження в систему енергозабезпечення сучасного університету. Ці поради для НТУУ «КПІ» є особливо важливими ще й тому, що в рамках уже згадуваної угоди КПІ та Вінніпезький університет планують співпрацювати за проектом «Зелений кампус».
Тож протягом двох днів українські та канадські науковці розглядатимуть практичні аспекти реалізації концепції сталого розвитку, досвід Канади у впровадженні в повсякденне життя сучасних дружніх до довкілля та, водночас, енергоощадних технологій, можливості реалізації подібних програм в Україні, а також проблеми, що можуть зустрічати на цьому шляху. Працюватимуть вони по панелях-секціях «Корпоративна відповідальність університетів, бізнесу та уряду у сталому розвитку», «Економічні та соціальні аспекти сталого розвитку» та «Технологічні аспекти сталого розвитку».