20 січня у Державному політехнічному музеї НТУУ «КПІ» відбулося засідання круглого столу, присвяченого 105-річчю від дня народження Головного конструктора ракетно-космічної техніки Сергія Корольова та 105-річчю від дня народження першого начальника космодрому Капустин Яр, генерал-полковника артилерії Василя Вознюка.

Якщо ім'я Сергія Павловича Корольова нині знайоме кожному, надто в  Ки­ївському політехнічному інституті, з якого він розпочав свій шлях у професію і де пам'ять про нього свято зберігається (тут йому встановлено пам'ятник, біля дверей  корпусу №1 висить присвячена йому меморіальна дошка, а в самому корпусі є меморіальна аудиторія ім.С.П.Корольова), то Василь Іванович Вознюк є особистістю для широкого загалу практично невідомою. А шкода. Герой Соціалістичної Праці, генерал-полковник Вознюк був не лише першим начальником ство­реного наприкінці сорокових років ХХ століття першого радянського ракетного полігону (пізніше – космодрому), але, фактично, його творцем. Недарма ж його багаторічний помічник по КапЯру (так скорочено називають цей космодром покоління ракетників) Анатолій Любашенко, звертаючись до учасників круглого столу, сказав: "Все життя людей, які пов'язали свої долі з ракетно-космічною технікою, пройшло під грифом "Цілком таємно". І я дуже радий, що тепер ці імена нарешті стають відомими світові". Тож більша частина виступів і повідомлень учасників засідання була присвячена саме Василю Вознюку. Зауважимо, що кожен з цих виступів був надзвичайно цікавим, бо участь у засіданні взяли ветерани космодромів Капустин Яр, Байконур і Плесецьк, багато з яких особисто знали генерала В.І.Вознюка та С.П.Корольова. Своїми спогадами про перші роки діяльності по­лігону (нагадаємо, саме з нього 10 жовтня 1948 року стартувала перша балістична ракета Р-1, розроблена  конструкторським  бюро С.П. Корольова), роки служби з генерал-полковником Василем Вознюком та роботу офіцерів-випробувачів ракетно-косміч­ної техніки поділилися ветерани КапЯру і Байконуру Анатолій Дормідонтов, Віктор Комаров і Олег Прусс.

У засіданні також узяли участь член загону космонавтів Державного космічного агентства України Надія Адамчук-Чала, яка пройшла передполітну підготовку; представники ДКАУ; інженери, які працюють у космічній галузі; викладачі й студенти НТУУ "КПІ" та школярі – члени Малої академії наук.

"З роками приходить краще розуміння масштабу особистостей піонерів ракетно-космічної техніки, – зауважила у своєму виступі Надія Адамчук-Чала. – І дуже добре, що розмова про них відбувається в стінах цього уні­верситету, що її учасниками стали зовсім моло­ді люди. Можливо, деякі з них також приймуть рішення присвятити цій справі своє життя".

Насамкінець учасникам круглого столу було показано відеофільм, присвячений історії космодрому Капустин Яр.

С. Дмитренко

Корольов Сергiй ПавловичВознюк Василь Іванович2012.01.20 Круглий стіл в ДПМ НТУУ КПІ2012.01.20 Круглий стіл в ДПМ НТУУ КПІ2012.01.20 Круглий стіл в ДПМ НТУУ КПІ2012.01.20 Круглий стіл в ДПМ НТУУ КПІ
Дата події