6 вересня в Науково-технічній бібліотеці Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» урочисто відкрито погруддя видатного французького фізика і астронома, члена Паризької Академії наук Жана Бернара Леона Фуко (1819 – 1868), Автором бюсту є відомий скульптор – заслужений художник України Анатолій Валієв. Місце і час обрано відкриття бюсту обрано невипадково: у лютому цього року тут уже відкрито єдиний в Україні маятник Фуко. Понад те, 2011 року виповнилося 160 років від запуску першого такого маятника в Паризькому Пантеоні, а цього місяця виповнюється 192 роки від дня народження його винахідника.

навчально-дослідницька система на базі модернізованого маятника Фуко

Варто додати, що перед тим як бюст Фуко був відкритий поглядам усіх присутніх (а їх на церемонії було надзвичайно багато), їм було презентовано нову систему підтримки коливань маятника, індикації часу і куту зміщення площини коливань відносно земної поверхні. Завдяки цим пристосуванням із цікавого приладу, що наочно демонструє обертання Землі, маятник Фуко, споруджений в бібліотеці НТУУ «КПІ», перетворено на справжній лабораторно-дослідницький комплекс.

– Тепер ваш маятник Фуко може стати чудовим науковим посібником, – наголосив почесний гість церемонії відкриття академік НАН України Віктор Бар’яхтар. – І я від усього серця вітаю студентів КПІ, в першу чергу, звичайно, фізиків і математиків, з отриманням такого цікавого навчального приладдя. Ну і, звичайно, всіх київських політехніків із тим, що тут встановлена і працює така унікальна система.

представник Національного реєстру рекордів України вручив ректору диплом про офіційне визнання маятника Фуко єдиним у країні

Насамкінець представник Національного реєстру рекордів України Віталій Зорін урочисто вручив ректору НТУУ «КПІ» академіку Михайлу Згуровському диплом про офіційне визнання відкритого в лютому цього року в університеті маятника Фуко єдиним у країні й другим за низкою параметрів у світі.

– Коли ми вирішили спорудити маятник Фуко, а потім – погруддя його автора, ми й не думали про якісь особливі досягнення, – зауважив, отримуючи цей документ, ректор університету Михайло Згуровський. – З самого початку ми планували запустити маятник у нашій бібліотеці, і за мету ставили створити тут за їх допомогою атмосферу високого академізму і поваги до науки. Я радий, що це нам вдалося.

А ще мені надзвичайно приємно, що нам вдалося увічнити пам’ять його видатного винахідника.

представник Національного реєстру рекордів України вручив ректору диплом про офіційне визнання маятника Фуко єдиним у країні

Довідково.
Маятник Фуко, відкритий в Науково-технічній бібліотеці НТУУ «КПІ», має довжину підвісу 22 метри 6 сантиметрів, діаметр бронзової кули 28 см і вагу 43 кг.

Дата події