Ви є тут

Безпілотні апарати створюють у КПІ


Безпілотний літальний апарат "Spectator"

Останнім часом наш лексикон поповнився військовими термінами. Один з таких – "розвідувальний безпілотний літальний апарат". У мирний час лише заможні фотографи хизувалися чудо-квадрокоптерами та знімками, зробленими з висоти. А сьогодні чи не кожний українець знає, що наші військові в зоні АТО потребують безпілотних літальних апаратів для розвідки та моніторингу поточної ситуації. І саме науковці ФАКС мають можливості та досвід для створення подібних "літачків".

Зокрема, на фестивалі Sikorsky Challenge 2014, що недавно пройшов у КПІ, матеріальне заохочення для подальшої роботи отримав проект Романа Карнаушенка "Безпілотний літальний апарат "Spectator". Його ідея полягає в організації серійного виробництва безпілотних авіаційних комплексів, призначених для постачання на озброєння силовим структурам і цивільного застосування. Уже створено дослідний передсерійний зразок;  проведено льотні випробування; подано заявку на патент.

Розробники дуже поспішають налагодити виробництво, адже щодня ЗМІ приносять інформацію про втрати особового складу через відсутність або неефективність оперативної розвідки; знищення розвідувальних літаків засобами протиповітряної оборони; великі витрати на проведення авіаційного моніторингу. А тим часом ринок України порожній, відсутні офіційні закупівлі, ринок силових структур у мирний час оцінюється в 100-150 одиниць, загальний – до 1000 одиниць.

"Спостерігач" – так скромно назвали політехніки свою розробку, оснащену камерами для онлайн передачі відео та бортового запису. Але характеристики комплексу говорять самі за себе: можливість проведення оперативної розвідки; контроль протяжних об'єктів; виявлення засідок; неможливість поразки засобами протиповітряної оборони; низькі експлуатаційні витрати.

Можливості комплексу в цивільній сфері: контроль за технічним станом віддалених і протяжних об'єктів; забезпечення безпеки їх функціонування; аерофотозйомка; пошуково-рятувальні операції тощо.

Представлений на фестивалі ранцевий безпілотний літальний апарат тактичної розвідки має швидкість польоту 40-100 км/год.; злітну вагу – 4 кг; цільове навантаження – 1 кг; радіус дії – 20-30 км; час польоту – до 120 хв.; час розгортання – 5 хв.; вагу при транспортуванні – 12 кг.

Для експлуатації не потрібна висока кваліфікація персоналу (максимальний термін підготовки оператора – 1 тиждень); комплекс простий у транспортуванні (оптимальні розміри  і вага), переноситься однією людиною в одному рюкзаку (кращий ізраїльський аналог переноситися в 3-х рюкзаках, деякі модифікації – у двох);  має мінімальний час підготовки до запуску з розібраного стану (до 2 хв.), безшумність і непомітність, оптимальне співвідношення корисного навантаження до ваги апарата, низьку вартість порівняно з аналогами.

Будемо сподіватися, що виготовлення апаратів не забариться і військові ще цього року випробують розробку політехніків у дії.

Н. Вдовенко

x

Електронний кампус

Інформаційні ресурси

Викладачі КПІ

GitHub репозиторій