УДК 621.3.011.21; 612.66

Розпізнавання сигналів фонендоскопії в просторі лінійних спектральних параметрів найвищої регресії / Павлов О.І., Бондаренко А.С. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 5—10. Іл. 1. Табл. 1. Бібліогр.: 14 назв.

Досліджено два нових ефективних простори перетворень — простір лінійних спектральних проекцій найвищої регресії та простір лінійних спектральних частот найвищої регресії, а також класичні простори лінійних спектральних проекцій, лінійних спектральних частот, коефіцієнтів відбиття та коефіцієнтів лінійного прогнозування. Дано порівняння результатів побудови класифікаторів сигналів фонендоскопії при використанні відображення образів у простір рішень з мінімальною середньоквадратичною похибкою.

УДК 532.546.6

Моделювання гідродинаміки плівки в структурі сітки / Кузьменко І.М. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 11—20. Іл. 10. Табл. 1. Бібліогр.: 16 назв.

Встановлено швидкість та товщину плівки як основні параметри, що визначають ефективність обмінних процесів. Для знаходження цих параметрів застосовано аналітичну модель обтікання нескінченного циліндра перпендикулярним потоком нев’язкої рідини. Модель доповнена залежностями для розрахунку локальних товщин плівки рідини. Встановлено, що на поверхні сітки з плівкою виникають хвилі, що спричиняє зростання швидкості потоку та зменшення товщини плівки.

УДК 519.85

Оцінювання допустимих множин розв’язків комбінаторної транспортної задачі на перестановках, що розв’язується методом гілок і меж / Ємець О.О., Парфьонова Т.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 21—27 .Іл. 1. Бібліогр.: 18 назв.

Визначено оцінку для допустимої множини в методі гілок і меж при розв’язуванні транспортної задачі на перестановках. Доведено властивість цієї оцінки, яка дає можливість скоротити обсяг перебору в методі гілок і меж.

УДК 519.8

Оптимізація заповнення сховищ у задачах розрахунку потоків для розподільчих мереж / Кірік О.Є. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 28—35. Бібліогр.: 7 назв.

Побудовано математичну модель транспортування і розподілу певного продукту між споживачами із врахуванням можливості створення запасів у резервуарах тимчасового зберігання. Для цієї оптимізаційної задачі запропоновано алгоритми, які базуються на ефективних методах нелінійного програмування. Завдяки загальній постановці задачі запропоновані алгоритми можуть використовуватися для розрахунку різнотипних розподільчих мереж та продуктопроводів.

УДК 519.1

Метод локалізації значення лінійної функції на перестановках з лінійними обмеженнями / Колєчкіна Л.М. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 36—41. Іл. 1. Бібліогр.: 15 назв.

Розглянуто задачу на графах із врахуванням властивостей множини перестановки як області допустимих розв’язків задачі. Обґрунтовується і алгоритмізується підхід локалізації значення лінійної функції на комбінаторній множині перестановок. Розглянуто метод впорядкування значень цільової функції на множині перестановок, який дає можливість знайти розв’язки задачі лінійної функції на перестановках з лінійними обмеженнями.

УДК 62-50

Порівняльний аналіз характеристик моделей оцінювання ризиків кредитування / Кузнєцова Н.В., Бідюк П.І. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 42—53. Іл. 6. Табл. 6. Бібліогр.: 10 назв.

Проаналізовано існуючі методи оцінки кредитних ризиків (дерева рішень і логістичну регресію), а також запропоновано використання моделей на основі мереж Байєса. Для дерев рішень, логістичної регресії і мереж Байєса побудовано моделі, обчислено загальну точність кожної з них, помилки І і ІІ роду, а також побудовано ROC-криві, індекс GINI, зроблено висновки щодо доцільності використання в подальшому мереж Байєса.

УДК 004.75

Побудова метамоделі діяльності на основі загальнопсихологічної теорії діяльності О.М. Леонтьєва / Маслянко П.П., Вознюк С.С., Вознюк А.С. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 54—64. Іл. 5. Табл. 1. Бібліогр.: 27 назв.

Розроблено розширену метамодель діяльності людини та організаційних систем. За основу прийнято положення загальнопсихологічної теорії діяльності О.М. Леонтьєва. Метамодель відображає місце політики, стратегії і тактики в діяльності та спрощує розуміння аспектів, пов’язаних із роллю суб’єкта-людини в цьому процесі. Метамодель може бути використана для структурного та динамічного зображення діяльностей людини та організаційних систем. Застосовується для системного проектування інформаційнокомунікаційних систем.

УДК 581.52

Модель процесу формування оцінок експертного прогнозу / Повещенко Г.П. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 65—74.Іл. 6. Бібліогр.: 6 назв.

158 Розглядається можливість формалізації деяких елементів складного процесу прогнозування на основі концепції станів і раптової зміни поведінки, яка на сьогодні є основою моделювання динаміки складних систем.

УДК 519.832.4

Розв’язування антагоністичної гри з експоненціальним ядром на одиничному гіперкубі 2N-вимірного евклідового простору / Романюк В.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 75—81. Бібліогр.: 8 назв.

Доведено, що антагоністична гра, експоненціальне ядро якої має додатний параметр і задається на одиничному гіперкубі 2N-вимірного евклідового простору, не є випуклою. Знайдено напівінтервал параметра ядра, при якому гра є вгнутою і має розв’язок у формі чистої оптимальної стратегії першого гравця, що є центром гіперкуба як множини його чистих стратегій, та змішаної оптимальної стратегії другого гравця, яка полягає в рівноймовірному виборі кожної з вершин гіперкуба, який є множиною чистих стратегій другого гравця.

УДК 004.896

Побудова дидактичної онтології на основі аналізу елементів понятійно-тезисної моделі / Титенко С.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1 — С. 82—87.. Іл. 1. Табл. 2. Бібліогр.: 16 назв.

Розглянуто метод побудови дидактичної онтології (ДО) в навчальній системі на основі семантико-синтаксичного аналізу елементів понятійно-тезисної моделі із застосуванням нечіткої логіки. Описано базові правила для визначення відношення дидактичного слідування між поняттями і подано їх математичний опис. Запропоновано метод візуалізації ДО на основі дидактико-семантичних карт

УДК 532.137

Отримання спрощеної формули для опису ламінарної течії ньютонівської рідини в прямокутному каналі за допомогою “методу впливу” / Андреєв І.А. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 88—92. Іл. 7. Бібліогр.: 8 назв.

Запропоновано формулу для опису ізотермічної ламінарної усталеної течії нестисливої ньютонівської рідини в прямокутних каналах, яка дає можливість значно спростити розрахунки різноманітних гідродинамічних процесів. Формула зручна для подальшої математичної обробки і не має обмежень у застосуванні на відміну від відомих аналітичних залежностей.

УДК 621.793.7

Адгезійні властивості і міцність зчеплення газотермічних покриттів / Копилов В.І., Смирнов І.В., Антоненко Д.О. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 93—103. Іл. 6. Бібліогр.: 30 назв.

Запропоновано кілька підходів для оцінки енергії адгезії взаємодіючих поверхонь при газотермічному напиленні, насамперед термодинамічний і електронно-статистичний. Також проведено аналіз та розраховано основні фізичні параметри, які відповідають за підвищення числа атомних зв’язків, що беруть участь у процесі контактної взаємодії атомів основи і частинок, а також за підвищення адгезійної міцності з використанням теорії хімічної кінетики.

УДК 661.74:669.14.046.554

Особливості формування структури механічних властивостей сплаву АМг6л з підвищеним вмістом домішок кремнію після литва в кокіль та термічної обробки / Кулініч А.А. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 104—108. Іл. 3. Табл. 7. Бібліогр.: 5 назв.

Досліджено вплив домішок кремнію вмістом до 2 % на фазово-структурний склад сплаву АМг6л після литва в кокіль та термічної обробки. Встановлено, що для сплаву АМг6л, який використовується після литва в кокіль, можна підвищити вміст домішок кремнію з 0,2 до 0,5 % при збереженні високого рівня механічних властивостей, коли вміст магнію в сплаві знаходиться в межах 6—6,5 %. Для сплаву АМг6л, який використовується після термічної обробки, можна підвищити вміст домішок кремнію з 0,2 до 1 % при збереженні високого рівня механічних властивостей за умови вмісту магнію в сплаві в межах 6—6,5 %.

УДК 534.1+539.3

Умови порушення “чистого” кочення циліндра вздовж брахістохрони / Легеза В.П., Легеза Д.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 109—114. Іл. 1. Бібліогр.: 29 назв.

Визначено алгебричне рівняння напрямної лінії найшвидшого спуску циліндра в параметричному вигляді. З використанням рівнянь руху циліндра з реакцією в’язі знайдено умови реалізації його кочення без відривів та проковзування відносно брахістохрони. Отримано важливий теоретичний результат: центр мас циліндра при його русі вздовж брахістохрони описує циклоїду.

УДК 623.746: 629.7.083.003.13 (045)

Збільшення ресурсних показників сталевих деталей машин через застосування енергозберігаючих технологій поверхневого зміцнення / Ляшенко Б.А., Радько О.В., Скуратовський А.К. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 115—119. Іл. 3. Табл. 1. Бібліогр.: 7 назв.

Досліджено структурно-фазовий склад і довговічність деталей із сталі 38Х2МЮА, зміцнених з використанням технології газотермоциклічного іонного азотування. Показано, що завдяки впливу іонноазотуючої обробки на властивості зміцнених поверхневих шарів відбувається збільшення середнього технічного ресурсу оброблених деталей у 2,3 раза.

УДК 539.4:620.17

Визначення напружено-деформованого стану поблизу вільного і підкріпленого отвору в анізотропній пластинці при імпульсному навантаженні / Малежик М.П., Зазимко Н.М. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 120—124. Іл. 7. Бібліогр.: 12 назв.

На фотопружних моделях з ортотропного матеріалу проведено моделювання динамічного напруженого стану поблизу вільних і підкріплених кругових отворів в анізотропній пластинці від вибухових навантажень. Досліджено дифракцію квазіпоздовжніх і квазіпоперечних хвиль напружень на отворах. Проведено аналіз динамічних напружень, отриманих під час експерименту.

УДК 669.715.018.28

Ливарний алюмінієвий сплав для ємностей зберігання водню / Чернега Д.Ф., Кудь П.Д., Іванченко Д.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 125—129. Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 6 назв.

Досліджено вплив водневої і позапічної обробки розплаву на механічні властивості і корозійну стійкість сплаву типу АК9. Установлено, що воднева обробка розплаву сполуками, які вміщують водень, і позапічна обробка комплексним модифікатором сприяють підвищенню міцності і корозійної стійкості сплаву типу АК9. Даний сплав рекомендується як матеріал для виготовлення захисної бар’єрної оболонки ємності для зберігання газоподібного водню.

УДК 681.785.6

Метод технологічного контролю блиску стрічкових і листових матеріалів / Бушинський В.О. , Воронов С.О. , Панкратов В.Й. , Родіонов В.М. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 130—134. Іл. 3. Бібліогр.: 7 назв.

Запропоновано метод технологічного контролю блиску стрічкових і листових матеріалів на основі вимірювання відношення відображеного дзеркального світлового потоку від контрольованого матеріалу до повного падаючого світлового потоку. Показано, що вимірювання блиску різних видів матеріалів (паперу, картону, деревно-волокнистих плит тощо) треба проводити при кутах не менше 75°, чим забезпечується найбільша чутливість методу і якнайменший вплив кольоровості матеріалу. Похибка вимірювання методу при використанні еталонів Міжнародної комісії з освітлення не перевищує 2 %. Метод рекомендується використовувати у вимірювачах блиску в складі інформаційновимірювальних систем технологічного контролю на підприємствах паперової, хімічної, поліграфічної та деревообробної промисловості.

УДК 621.384.326

Вплив фактора заповнення чутливими елементами інфрачервоної матриці на якість тепловізійного зображення / Гордієнко В.І., Колобродов В.Г. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 135—139. Іл. 3. Бібліогр.: 8 назв.

Отримано модуляційну передавальну функцію матричного приймача випромінювання, яка враховує розміри пікселя, формат матриці і фактор її заповнення чутливими елементами. Досліджено залежність контрасту зображення на частоті Найквіста від фактора заповнення матриці.

УДК 629.733.5

Системи повітряного старту ракет-носіїв легкого класу / Гусинін А.В. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 140—145. Іл. 5. Бібліогр.: 12 назв.

Проведено аналіз cучасних напрямків розробки систем повітряного старту ракет-носіїв легкого класу, розглянуто їх основні переваги та недоліки. Аналіз довів, що використання аеростатичних космічних систем для запуску РН може бути цілком реальним та успішно конкурувати з авіаційно-космічними системами.

УДК 681.3+ 615.89

Оцінювання кутової орієнтації мікросупутника еліпсоїдальним фільтром / Мелащенко О.М., Рижков Л.М. // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 146—150. Іл. 4. Бібліогр.: 6 назв.

Розглядається динаміка мікросупутника при використанні в алгоритмі визначення кутової орієнтації мікросупутника еліпсоїдального фільтра. Порівнюється точність оцінювання орієнтації мікросупутника при використанні в системі керування еліпсоїдального фільтра та фільтра Калмана.

УДК 681.784

Обґрунтування діапазонів вимірювання аметропії і астигматизму ока офтальмологічними аберометрами / І.Г. Чиж, Н.Б. Афончина, Т.М. Якименко // Наукові вісті НТУУ “КПІ”. — 2010. — № 1. — С. 151—156. Іл. 5. Табл. 1. Бібліогр.: 5 назв.

Проведено дослідження параметрів аметропії і астигматизму за результатами рефрактометрії очей великої кількості пацієнтів всіх вікових категорій. Показано, що розподіл кількості пацієнтів за величиною аметропії і астигматизму не є гауссовим. За результатами досліджень обґрунтовано робочі діапазони офтальмологічного аберометра економічного класу.