Наприкінці минулого року на інженерно-фізичному з ініціативи завідувача кафедри фізико-хімічних основ технології металів члена-кореспондента НАН України Д.Ф.Чернеги відбувся навчально-методичний семінар, присвячений 95-річчю від дня народження професора А.Ф.Чижського (1910-1974).

Анатолій Федотович, починаючи з осені 1945 р. і до кінця життя, працював у КПІ на металургійному, згодом механіко-технологічному факультеті асистентом, старшим викладачем, доцентом, професором, заступником декана, деканом (1959-1972 рр.).

Після закінчення КПІ в 1931 р. за фахом інженера-механіка працював на “Гіпромаші”, заводі ім. Артема, асистентом за сумісництвом у Київському індустріальному інституті, з 1941 по 1945 роки знаходився у лавах Червоної Армії, брав участь у боях на Південно-Західному фронті і в обороні Сталінграда, в листопаді 1945 р. був зарахований і почав працювати в КПІ асистентом кафедри металургії сталі і заводських печей, з 1962 р. – доцентом кафедри ливарного виробництва.

Як зауважив у своїй доповіді Д.Ф.Чернега, “ми пам’ятаємо його як мужню, терплячу, благородну, віддану педагогічній справі та Вітчизні особистість. Це була людина великої душі й високої культури, він бережно і з повагою ставився до кожного, хто з ним спілкувався, любив студентів, у кожному бачив особистість, і вони відповідали взаємністю. З-поміж інших, Анатолія Федотовича вирізняли живий розум, тонкий, добрий гумор, відкрита посмішка, життєвий оптимізм, скромність і тактовність”.

Зі спогадами про життя та діяльність такої непересічної особистості, яким був А.Ф.Чижський, зі студентами, викладачами, співробітниками ІФФ, його випускниками минулих років виступили: випускник 1967 р. старший науковий співробітник Фізико-технічного інституту металів і сплавів НАН України В.М.Бабич, член-кореспондент НАН України, випускник 1962 р. С.О.Фирстов, випускник 1972 р., генеральний директор науково- виробничого підприємства “ГЕКОНТ” доктор технічних наук М.І.Гречанюк, доценти факультету Г.А.Ремізов, Г.Є.Федоров, декан ІФФ, доктор технічних наук П.І.Лобода.

У своєму заключному слові професор Д.Ф.Чернега підкреслив значимість діяльності А.Ф.Чижського у становленні й розвитку факультету, металургійного та металознавчого напрямів підготовки фахівців. Саме із цим пов’язані здобутки факультету, серед випускників якого у повоєнні роки – семеро академіків НАНУ (О.О.Немошкаленко, В.І.Трефілов, І.М.Карп, В.Л.Найдек, Ю.В.Найдич, В.В.Скороход, П.С.Кислий), п’ятеро з яких очолювали чи очолюють академічні інститути Академії наук. Серед випускників також 14 членів-кореспондентів НАНУ, директори великих металургійних і машинобудівних заводів, більш ніж 140 випускників доктори технічних і фізико-математичних наук, понад 500 випускників захистили кандидатські дисертації.

Наукова школа факультету, що сформувалася за життя А.Ф.Чижського, пов’язана із продовженням діяльності таких видатних учених, які працювали на факультеті, як М.З.Доброхотов, В.М.Свєчников, В.Н.Гріднєв, В.Ю.Васильєв, Г.В.Самсонов, В.І.Явойський, К.І.Ващенко, В.Г.Пермяков, В.С.Кочо та інших.

Зберігаймо про них пам’ять та приумножуймо кращі традиції!