Російсько-український Семінар “Формування глобального геоінформаційного простору для вивчення актуальних проблем про Землю”

2008.04.23-25 російсько-український семінар

“Формування глобального геоінформаційного простору для вивчення актуальних проблем про Землю” – так називався російсько-український семінар, організований Російською академією наук та Національною академією наук України, що 23-25 квітня пройшов на базі НТУУ “КПІ”.

У його роботі взяли участь видатні вчені зі світовим ім’ям у галузі наук про Землю, вони обмінялися найновітнішими результатами наукових досліджень та окреслили напрями майбутньої співпраці за проблематикою сталого розвитку.

Учасники семінару ознайомилися з Центром суперкомп’ютерних обчислень НТУУ “КПІ” та Українським відділенням Світового центру даних (УВ СЦД) “Геоінформатика та сталий розвиток”. УВ СЦД з сонячно-земної фізики та фізики твердої Землі Геофізичного центру РАН було створено в 2006 р. на основі Договору про співробітництво та науковий обмін між Геофізичним центром РАН, ННК “ІПСА” та НТУУ “КПІ” і отримало назву “Геоінформатика та сталий розвиток”. Для забезпечення функціонування УВ СЦД створена відповідна технічна база за допомогою Центру суперкомп’ютерних обчислень.

Відкриваючи зустріч, Ю.Г.Леонов, академік РАН, академік-секретар Відділення наук про Землю РАН зауважив, що геоінформатика – це сфера знань, яка об’єднує країни та людей. “УВ СЦД створено і діє за найактивнішого сприяння РАН” – підтримав його А.Г.Наумовець, віце-президент НАН України. М.Я.Азаров, екс-міністр фінансів, голова парламентського комітету з питань фінансів та банківської діяльності, додав, що потужні наукові російсько-українські програми було започатковано за його безпосередньої участі як голови уряду.

У роботі семінару взяли участь та виступили: М.З.Згуровський, академік НАН України, науковий керівник УВ СЦД; В.І.Старостенко, академік НАН України, директор Інституту геофізики ім.С.Субботіна; О.Є.Соболєва, вчений секретар Морського гідрофізичного інституту НАН України; В.І.Лялько, чл.-кор. НАНУ, директор Державної організації “Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі”; Я.С.Яцків, академік НАН України, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України; О.О.Гліко, академік РАН, директор Інституту фізики Землі ім.О.Шмідта РАН; О.Д.Гвішіані, чл.-кор. РАН, директор Геофізичного центру РАН.

За результатами обговорення було прийнято відповідне рішення, в якому, зокрема, зазначалося: перший етап діяльності УВ СЦД пройдено успішно, рекомендовано перейти до наступного, який включатиме стажування фахівців у Геофізичному центрі РАН, проведення наукового семінару за участю представників мережі СЦД на базі НТУУ “КПІ”, ініціювання системного вирішення завдань накопичення наукових даних від НАН та МОН України, залучення до співпраці в мережі СЦД нових учасників, продовження співпраці російських та українських академічних інститутів для реалізації спільних проектів на базі УВ СЦД тощо.