12 квітня 2021 року виповнилося 60 років від дня першого польоту людини в космічний простір. Ім'я Юрія Гагаріна стало відомим в усьому світі. Про нього та його космічний політ сказано майже все, стала загальнодоступною навіть інформація, яка раніше була таємною. Залишаються засекреченими лише матеріали розслідування його трагічної загибелі в останньому польоті 27 березня 1968 року…

Але є ще маловідомі факти, які пов'язують Гагаріна з Україною, і деякі з них представлено в Державному політехнічному музеї КПІ ім. Ігоря Сікорського.

Перший і єдиний візит Юрія Гагаріна до Києва відбувся у квітні 1966 року. Він приїхав, щоби взяти участь у ХХ з'їзді комсомолу УРСР. Разом з ним до Києва завітала відома композиторка Олександра Пахмутова. Вони прибули потягом на перон Київського вокзалу 24 квітня. Того самого дня відбулася зустріч з учнівською молоддю в недавно збудованому Київському палаці піонерів і школярів (нині – Київський палац дітей та юнацтва). У своєму виступі Гагарін сказав: "…Мне много рассказывал о красоте Киева мой друг Павел Попович, но то, что я увидел своими глазами, несравнимо с услышанным!"

Крім участі у роботі з'їзду, Гагарін відвідав трикотажну фабрику "Киянка" та Київський авіазавод, де зустрівся з Генеральним конструктором Олегом Антоновим. А ще – київську школу №94, де його радо вітали учні та вчителі (наша газета вже писала про ці відвідини в №14 від 11 квітня 2013 року). І, звісно, гуляв містом, у тому числі – й парком Пушкіна, що поруч з КПІ.

В Україні перший космонавт Землі був увічнений у назві науково-дослідного судна "Космонавт Юрій Гагарін", яке було приписано до порту Одеса. Збудоване воно було в 1971 році на Балтійському заводі у Ленінграді на базі танкера проєкту 1552. Його розміри величезні: довжина – 232 м, ширина – 31 м, максимальне водозаміщення – 45 000 т. Особливо вражаючим став його вигляд, коли на борту встановили потужні антени командно-вимірювального комплексу. Склад екіпажу становив понад 200 осіб, район плавання був практично необмеженим. Це судно було найбільшим серед кораблів так званого "космічного морського флоту", який входив до складу командно-вимірювального комплексу СРСР, призначеного для постійного забезпечення різних видів зв'язку з космічними апаратами. На його борту розміщувалася Оперативна група Центру керування космічними польотами, яка була здатна повністю взяти на себе функції Центру. До 1991 року "Космонавт Юрій Гагарін" здійснив 20 експедиційних рейсів в Атлантичному океані, виконуючи завдання управління космічними апаратами.

Під час базування в Одесі судно відвідували поважні гості: космонавти, вчені, промисловці, іноземні громадяни. На борту була книга відгуків, що зібрала враження відвідувачів. Ця книга зберігається у Відділі історії авіації і космонавтики Державного політехнічного музею. Серед багатьох записів особливо пам'ятними є написані власноруч дружиною Юрія Гагаріна – Валентиною Іванівною (1935-2020) та його мамою – Ганною Тимофіївною (1903- 1984).

 Після розпаду Радянського Союзу судно відійшло до Міністерства оборони України, але за призначенням не використовувалось. У свій останній рейс "Космонавт Юрій Гагарін" вирушив 24 червня 1996 року із порту "Іллічівськ" до індійського "кладовища" кораблів Аланга, де був утилізований на металобрухт…

Сергій Грачов, зав. відділу історії авіації і космонавтики ДПМ

На сцені Київського палацу піонерів і школярівЮ.Гагарін та О. Антонов на Київському авіазаводіЮ.Гагаріна зустрічають вихованці Київського палацу піонерів і школярівЮ.Гагарін та О.Пахмутова (праворуч) у школі №94 м. КиєваЗапис В. Гагаріної у книзі відгуків на судніСудно Космонавт Юрій Гагарін
Дата події