10 березня в НТУУ «КПІ» прочитав лекцію відомий російський громадський і політичний діяч, публіцист, багаторічний політв’язень Михайло Ходорковський. Зустріч, яку спочатку було заплановано провести в залі Вченої ради, викликала таку цікавість, що її було перенесено до Центру культури і мистецтв університету.

Проте навіть концертний зал ЦКМ не зміг вмістити всіх бажаючих поспілкуватися з гостем. Послухати Михайла Ходорковського, який у багатьох асоціюється з «іншою Росією», тобто тією Росією, яка не піддається загальному психозу офіційної пропаганди і залишається вірною демократичним цінностям, прийшли не лише студенти та викладачі КПІ, але й, здається, усі, кого хвилюють проблеми, з якими нині зіткнулася Україна у стосунках з Російською Федерацією.

На початку виступу Михайло Ходорковський підкреслив, що прийшов саме до студентської аудиторії тому, що вважає, що студенти, викладачі і, загалом, культурна еліта є однією з головних рушійних сил демократичних перетворень будь-якої держави. І що він говоритиме як представник саме російського суспільства, точніше тієї його частини, яка відстоює справжні, а не мнимі національні інтереси Росії. Тож попередив, що деякі його погляди можуть не зовсім збігатися з поглядами аудиторії, але знати їх, напевно, було б їй корисно. Утім, він наголосив: «Те, що відбувається нині в Україні, важливо не лише для неї, але й для Росії, тому моя лекція називається «За вашу і нащу свободу».

У своїй лекції Михайло Ходорковський говорив о своїй солідарності з народом України, про свою підтримку його демократичних прагнень і про його право відстоювати свої національні інтереси, в тому числі й зі зброєю в руках.

Утім у своїй лекції він попередив і про небезпеку активізації радикальних сил, які можуть наносити шкоду в процесі розв’язання гострих проблем, з якими зіткнувся нині український народ. Адже радикалізація, особливо в таких делікатних питаннях, як мова, лише роз’єднує суспільство, робить його слабшим і більш чутливим до зовнішніх ворожих впливів.

Він також наголосив на тому, що розпочавши експансію в Криму, російська влада різко вийшла із існуючого міжнародного правового поля. Російська держава протиставила себе світовому співтовариству та вдалася до практики вирішення територіальних спорів методами дев’ятнадцятого століття. «Цей крок матиме найсерйозніші наслідки як для всього світу загалом, так і для самої Росії», – підкреслив Михайло Ходорковський. На його думку, не виключено, що в майбутньому хтось може скористатися технологією, яку нині напрацьовує в Криму Росія, проти неї самої. З його точки зору, Крим обов’язково має залишитися в складі української держави, але з ширшою автономією, наприклад такою, яку має Шотландія в складі Великої Британії. Тим більше, що з погляду історичної перспективи, скажімо, Севастополь є містом не лише російської, але й української слави.

«Однак тепер Крим став проблемою на десятиліття, і її слід буде розв’язувати, – сказав Михайло Ходорковський. – Можливо, для цього корисно було б скликати міжнародну конференцію з найширшим представництвом найрозумніших і найдосвідченіших діячів нашого часу, моральних авторитетів. Ця конференція могла б допомогти подоланню конфлікту і його неминучих наслідків».

Говорив Ходорковський і про українську революцію та її значення для Росії та всієї Європи; про те, що Україна отримала змогу стати прикладом демократичних перетворень у регіоні, в тому числі і для Росії; про необхідність розвиватися в руслі великої європейської гуманістичної традиції; про важливість налагодження довіри українців до влади, а відтак – необхідності забезпечення легітимності її подальших дій і, особливо, проведення чесних прозорих виборів тощо.

Велику увагу він приділив також питанням і ролі культурних середовищ Росії та України, їх контактів і взаємодії, а також ціннісним орієнтирам сучасного суспільства в перехідний період.

«Успіх демократичних перетворень в України – це пролог створення нової Росії – країни справедливості і демократичних цінностей», – наголосив, закінчуючи лекцію, Михайло Ходорковський.

Насамкінець він відповів на низку запитань, інколи доволі гострих, із залу. Учасники зустрічі цікавилися його відношенням до представників вчорашньої української опозиції, а нині влади; його ставленням до деяких аспектів кримських подій; можливостями впливу на рішення Путіна з боку представників російського бізнесу тощо. Частина запитань була подана до президії у вигляді записок, тому Михайло Ходорковський пообіцяв відповісти на них на своїх сторінках у соціальних мережах.

Дата події