Літо в КПІ – це не лише гаряча пора вступної кампанії, це надзвичайно цікаве дозвілля на канікулах, особливо разом із туристичним клубом «СКІФ», що діє при студмістечку НТУУ КПІ.

Не сидиться цим туристам на місці – і все тут! Перша частина низки студентських літніх походів «СКІФу» цього року відбулася в середині липня Десною-рікою. І знову 12 туристів-студентів КПІ на 2 катамаранах кинулись у бій з непогодою, бурхливими водовертями і темними глибинами Десни, а в рамках екологічної акції – вели боротьбу зі сміттям на берегах річки. За особливостями маршруту та погодних умов похід отримав другу категорію складності.

Маючи на меті вивчити також краєзнавчі особливості місцевості, мандрівники відвідали найбільший сільський археологічний музей України у с. Мезин, що розташований у Чернігівській області. Це селище – археологічна пам’ятка пізнього палеоліту, тут було знайдено перший у світі ансамбль музичних інструментів. А дійшовши до м.Новгород-Сіверського, «скіфівці» відвідали музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім» – перший державний заклад в Україні, що вивчає цю пам’ятку давньоруської літератури. Походи «СКІФу» ніколи не обмежуються лише спортивним загартуванням студентів: добре продумане освітнє підґрунтя дає право казати про всебічний розвиток молоді у таких мандрівках.

Друга частина літнього відпочинку учасників турклубу «СКІФ» – це вже традиційний похід по Криму із кінцевою точкою у м.Калос-Лімен, де туристи прилучаються до археоло­гічних розкопок стародавнього міста. Допомагаючи археологам, цього року «скіфівці» склеювали із друзок півтораметрову вазу – величезний об’ємний пазл із безлічі шматочків довелося складати студентам та їх керівнику – Ігорю Павловичу Кучерявому.

Багато цікавого розповідав своїм помічникам з КПІ В.О.Кутайсов – провідний учений-археолог Кримського філіалу історії та археології НАН України про місце розкопок. Наприклад, існує історія про шість монет, викарбуваних у м.Калос-Лімен, на яких зображена візантійська принцеса, яка там царювала. Вона була надзвичайно вродливою і ці монети дарувала на знак своєї прихильності. Саме через них і ревнощі правителя міста принцесу було спалено. Поки що знайдено лише чотири монети. «Скіфівці» сподіваються, що наступного року археологам пощастить знайти ці історичні цінності.

З року в рік, з походу в похід «СКІФу» допомагає ТСОУ НТУУ «КПІ», очолюване А.В.Савчуком. Тож слова вдячності на адресу цієї орга­нізації та її керівника постійно звучать у всіх розповідях І.П.Кучерявого про здобутки туристичного клубу.

Безперечно, що вдалий похід перш за все створюють самі студенти. Це і вже випускники Максим Мотін, Олександр Гайдай, Євген Пержинський, Микола Дорофтей, Юлія Лупонос, Роман Степаньков, а також студенти ФАКСу Дмитро Алексійчук, Мар’яна Бондаренко, Олександра Клевець, ФЕАшники Максим Сподін і Олег Антонечко та інші.

З кожним роком «СКІФ» завойовує все більшу популярність. У червні місяці на замовлення Центру сім’ї та молоді при КМДА І.П.Кучерявий разом зі студентами КПІ розробив маршрут і провів похід для дітей та студентів у рамках акції пам’яті «Відродити. Пам’ятати. Зберегти» по місцях боїв 1941р. під Києвом. По маршруту розташовувалось близько 130 дзотів – цілих і зруйнованих, біля яких молодь зупинялася і слухала розповіді істориків. У ході мандрівки було знайдено і нанесено на карту 2 нових дзоти. Відчувши єднання з історією і значущість цього походу, його учасники попросили відхилитися від маршруту і відвідати також стеллу пам’яті по­ді­ям 1932-33 рр. у м.Обухів.

Кінцевою точкою маршруту стало селище Білогородка, де відбувся мітинг пам’яті, на який були запрошені ветерани. Як відзначає Ігор Павлович, керівник турклубу «СКІФ», надзвичайно приємно, що до них звертаються по допомогу в організації походів. Тішить також те, що молодь завдяки таким акціям отримує патріотичне виховання і спортивне загартування та вивчає основні правила туристичних походів.

Після напруженого літа ні у Ігоря Павловича, ні у «скіфівців» відпочинку не передбачається: 24-27 вересня відбудеться осінній «Лабіринт» – найулюбленіший і найпопулярніший серед студентів проект студмістечка КПІ, продовжується серія походів вихідного дня  по передмістям Києва, а у жовтні  планується виїзд до Карпатського заповідника.

З новим навчальним роком приходять зміни і у «СКІФ»: ті, хто закінчив університет, за традицією мають привести собі заміну. Тож 15 вересня в 11 гуртожитку початківці та бувалі туристи зберуться, щоб розпланувати черговий надзвичайний похід. А ви не хочете спробувати?

Валерія Добривечір

Дата події