Щорічно з 1977 року за ініціативою Міжнародного союзу боротьби з раком у третій четвер листопада проводиться День некуріння. Цього року День некуріння випав на 19 листопада.

Найбільш поширеною з усіх шкідливих звичок є тютюнопаління. Воно стало побутовою вадою більшості чоловіків, багатьох жінок, юнаків і дівчат, а часом і дітей-школярів. Мало не всі вони вважають паління безвинною забавою, нешкідливою для здоров’я. Насправді ж це далеко не так.

Рот і органи дихання першими приймають на себе удар отрут. Тютюновий дим подразнює слизову оболонку ясен, зуби, закінчення нервів. Ясна запалюються, кровоточать, виникає неприємний запах з рота, зуби жовтіють, тріскається емаль. Уже після перших затяжок частішає пульс. Швидше зношуються судини, просвіти їх звужуються, вони стають менш еластичними. Систематичне паління сприяє формуванню атеросклерозу, почастішанню випадків ішемічної хвороби серця, яку нерідко називають “хвороба віку”. Всесвітня організація охорони здоров’я відзначила, що смерть від ішемічної хвороби серця частіше настає у курців, які почали палити у ранньому віці. А приступи цієї хвороби, що призводять до ранньої смерті, у курців трапляються в чотири рази частіше.

З тютюнопалінням пов’язана і переміжна кульгавість – захворювання, яке розвивається внаслідок ураження артерій гомілок і стоп. Під впливом нікотину зношуються судини мозку, розвивається швидка втомлюваність, головний біль, ослаблення пам’яті, зменшення м’язової енергії. Тютюновий дим шкідливо впливає на легені і бронхи. В результаті виникає хронічне запалення дихальних шляхів. Курці часто хворіють на бронхіт. Захворюваність на рак легенів у курців у десять разів вища, ніж у тих, хто не палить.

Нині особливу увагу приділяють організації лікування всіх тих, хто хоче кинути палити. Запобіжні заходи боротьби з палінням повинні полягати, насамперед, у виховній роботі. Щоправда, відмовитися від цієї шкідливої звички тим, хто втягнувся, не так легко, але можливо, коли є прагнення і сила волі. Кидати палити найкраще відразу. Неприємні відчуття невдовзі зникають.

Jun 9, 2008 || Автор: Шамардак М.В., завідувач студентської поліклініки