У вересні 2000 року на найбільшому за всю історію людства форумі голів 189 держав світу – Саміті тисячоліття Організації Об’єднаних Націй – була прийнято Декларацію тисячоліття ООН.

В Декларації сформульовано вісім Цілей в галузі розвитку людства, а саме: ліквідація крайньої убогості та голоду; забезпечення загальної початкової освіти; підтримка рівності між чоловіками і жінками та поширення прав і можливостей жінок; скорочення дитячої смертності; покращення охорони материнства; боротьба з ВІЛ/СНІД, малярією та іншими захворюваннями; забезпечення екологічної стійкості; формування глобального партнерства в цілях розвитку. Підкреслюється, що підтримка рівності між чоловіками та жінками, підвищення потенціалу й активності жінок є стрижневою передумовою успіху в досягненні всіх цілей у галузі розвитку людства. Ключем до досягнення цілей є національна відповідальність на рівні урядів і громад.

Визначений у 1996 році в Основному Законі України – Конституції принцип рівноправності жінок і чоловіків свідчить про вихід Української держави і громадянського суспільства на європейський і світовий рівень розв’язання гендерних проблем. Конституційне закріплення захисту прав жінки, які є невід’ємною частиною загальних прав людини, конкретизуються в законах, кодексах, концепціях, програмах, інших нормативних актах, зокрема в Законі України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”, що набрав чинності 1 січня 2006 року. Метою закону “є досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації дискримінації за ознакою статі та застосування спеціальних тимчасових заходів, спрямованих на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права, надані їм Конституцією і законами України”.

Згідно зі статтею 7 розділу ІІ Закону до організацій, наділених повноваженнями у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, відносяться, зокрема, об’єднання громадян, які сприяють збалансованому представництву статей Закону в управлінні та прийнятті рішень. Стаття 18 розділу ІІІ Закону передбачає, що при складанні колективних договорів вони “мають включати права та можливості жінок і чоловіків, із зазначенням строків реалізації відповідних положень”. Стаття 24 розділу IV Закону передбачає, що “особи, винні в порушенні вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законом”.

У березні 2001 року в нашому університеті була створена Спілка жінок НТУУ “КПІ”, членами якої є жінки-співробітниці та студентки університету. За час існування цього об’єднання відлагоджено комунікативні зв’язки зі спілками жінок України, Києва, жіночими організаціями районів міста Києва; Українською асоціацією “Жінки в науці та освіті”; Спілкою “Ділових жінок міста Києва” тощо. Спілка жінок НТУУ “КПІ” діє у безпосередньому контакті зі Спілкою жіночих організацій Солом’янського району. Члени спілки достойно презентували НТУУ “КПІ” на районному, міському, всеукраїнському та світовому рівнях, наприклад, на Європейському конгресі жінок (м. Київ, 2004 рік); мають нагороди за активну громадську діяльність від Солом’янської районної ради, міської ради м. Києва. Члени спілки брали участь у проведенні культурних заходів у клубах “Сучасниця”, “Літературна вітальня”, проекті “Дівчина-лідер” та інших. Проводились семінари з гендерних проблем (для голів громадських організацій та ділових жінок Солом’янського району), зустрічі видатних жінок району та жінок-членів Спілки жінок НТУУ “КПІ” на базі ІПСА. Члени президії Спілки жінок брали участь та виступали з доповідями на виїзних семінарах спілки жінок Солом’янського району. Здійснювалась підтримка мистецьких талантів членів Спілки жінок НТУУ “КПІ”, надавалася гуманітарна допомога ветеранам праці, пенсіонерам; було організовано вибіркове медичне обстеження жінок-співробітників та студенток університету тощо.

Але за роки існування спілки відбувалися природні зміни в особовому складі спілки; на новому законодавчому рівні визначаються основні напрями державної політики щодо гендерних проблем, гендерно-правової експертизи, механізмів забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Тому Спілка жінок НТУУ “КПІ” вважає своїм обов’язком привести свою діяльність у відповідність до вимог часу. А саме: затвердити “Статут спілки жінок НТУУ “КПІ” в новій редакції відповідно до чинного законодавства; розширити склад президії спілки за рахунок нових членів у зв’язку з розширенням сфери діяльності відповідно до потреб часу; визначити шляхи подальшої діяльності спілки та інше.

28 лютого цього року відбулося розширене засідання президії Спілки жінок НТУУ “КПІ”, на якому було обговорено ці питання та прийнято рішення про скликання Конференції Спілки жінок в першій декаді квітня 2006 року.

Щиро вітаємо жінок університету зі святом, зичимо всім усіляких гараздів і запрошуємо до співпраці.

За інформацією звертатися за телефоном: 406-81-32 до Маториної Тетяни Анатоліївни.

Mar 14, 2006 || Автор: Президія Спілки жінок НТУУ “КПІ”