Шість років тому в Закарпатті з'явилася ще одна туристична родзинка – "Унгварська купіль", що знаходиться в однойменному готелі Ужгорода. Це величезний чавунний казан з мінеральною водою, що установлений на 6-метровій глибині і розігрівається дровами. На дні казана камені, що зберігають тепло (про Лумшори тоді ще не чули).

 Кажуть, такі купелі були популярні в Європі в ХІХ ст. Та з часом їх розграбували й переплавили. Ужгородському ж пощастило: перший власник, очевидно, був диваком, чи ще щось, але факт лишається фактом: спочатку в підвалі було вмуровано казан, а потім зверху зведено будівлю. Товщина стін виявилася такою, що жодному авантюристу не вдалося виперти ту посудину нагору. До речі, там же знаходиться і мінеральне джерело.

Розповідають, ще 1631 року в міській інвентарній книзі Ужгорода було зроблено запис про наявність мінеральних джерел. У 1876 році під Замковою горою на правому березі річки Малий Уж угорське подружжя Йоган та Ілона Артогі відкрили водолікарню "Квасна вода", а згодом заїжджий двір "Унгваръска купіль" на місці, де кілька років до того австрійські інженери виявили джерело лікувальної квасної води, багатої кремнієм і залізом. Понад півстоліття тут лікувалися місцеві жителі. Але згодом будівля мало використовувалася за призначенням. За свій вік казан, разом із готелем, пережив Австро-Угорську імперію, Угорську буржуазну республіку, Чехословацьку республіку, Угорську монархію, Радянський Союз. Тут були і штаб гусарського полку, і фабрика з пошиття піонерських галстуків. Кажуть, саме в казані їх фарбували.

У 2001 р. закарпатський бізнесмен Іван Волошин за $12 тис. викупив Ужгородську текстильно-галантерейну фабрику. Знаючи, що на цьому місці раніше знаходився готель "Унгваръскій", підприємець вирішив його відбудувати. Це коштувало йому понад $ 3 млн. Тож нині маємо можливість оздоровитися в етно-готелі з найвищим рівнем сервісу. Інформація – на сайті готелю. А ще там чудова кухня й вишколений персонал.

Та знову про казан. Спочатку треба залізти в розігріту воду з ароматичними оліями хвилин на 15, щоб прогрілося тіло. Місця в чані вистачить на 4 особи, можна полежати і поговорити про вічне, обстановка цьому сприяє. Поруч з чаном облаштували чималу кам'яну діжку з холодною мінеральною водою. Туди пірнають після гарячого казана. Звичайно, набравшись хоробрості.

 Тепер знаємо, куди поїхати на довгі вихідні чи свята.