Поступово відроджується практика проведення екскурсій та виїзних занять для студентів КПІ до промислових, виробничо-комерційних підприємств. Серед яскравих подій студентських років для авторів цієї замітки були саме такі екскурсії, теплим словом згадуємо тих викладачів, що організовували ці заходи.

Екскурсії відбуваються, зокрема, в рамках Програми співробітництва НТУУ “КПІ” та корпорації “Квазар-Мікро” (з 2003 року). Студенти ФММ та ІТС мали змогу познайомитися з новітніми технологіями, процесом складання сучасної комп’ютерної техніки, отримати знання з організації виробництва на підприємстві, ознайомитися з особливостями процесу управління компанією.

Уже четвертий рік поспіль функціонує філія кафедри міжнародної економіки у ВАТ “Укртелеком”. Підприємство ознайомлює студентів КПІ з особливостями надання телекомунікаційних послуг, у тому числі й новітніх – UMTS (третє покоління стільникового зв’язку – 3G). Таке знайомство є цікавим і корисним як для майбутніх управлінців та економістів, так і для фахівців, що вивчають телекомунікаційну сферу (ознайомлення на практиці з особливостями побудови та функціонування телекомунікаційних мереж, принципів управління крупними компаніями). Для викладачів надається можливість обміну досвідом та вивчення управлінської діяльності на високотехнологічному підприємстві, виконання наукових досліджень.

Важливими для студентів КПІ є відомості про найновітніші розробки викладачів університету. Студенти мають нагоду ознайомитися з такою технікою та технологіями у Виставковому залі наукового парку “Київська політехніка”, де на високому рівні проводяться ознайомчі екскурсії. Наших студентів можна зустріти на інших виставках, що проходять у виставкових залах Києва, де ними отримується інформація про найновітніші розробки, їх техніко-економічні показники: Виставка конкурентоспроможної та імпортозамінної продукції підприємств м. Києва, Elcom, EnterEx тощо.

Для технологічної підготовки економістів і менеджерів призначена дисципліна “Системи технологій”, яка надає можливість студентам отримати знання про виробництво, особливості технологій, устаткування, матеріалів, загальні закономірності керування технологічними процесами, економією сировини й енергії, утилізацією відходів. Вивчення матеріалу дисципліни “Системи технологій” поєднано з проведенням практичних занять на підприємствах, зокрема: на ВАТ “Геофізприлад” студенти мають змогу ознайомитися з етапами проектування технологічних процесів виготовлення деталей і складання виробів. Державне підприємство “Завод “Арсенал” надало можливість ознайомитися з типами машин для відцентрового лиття та лиття в піщано-глинисті форми. На Київському мотоциклетному заводі студенти вивчали методи пластичної деформації матеріалів. Наочність, реальний технологічний процес надає змогу ґрунтовніше освоїти теоретичний матеріал, орієнтуватися у виробничих процесах.

Цікавою була екскурсія до Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона з вивчення технологічних процесів одержання нероз’ємних з’єднань у широкому спектрі використання як для космічних досліджень, так і при хірургічних операціях для зварювання кишкових та шлункових тканин. З автоматизацією теплоенергетичних процесів студенти ознайомилися на ЗАТ “Київська овочева фабрика”. Практичне заняття на ЗАТ “Київський склотарний завод” присвячено вивченню повного циклу виробництва та процесу управління підприємством. Для глибокого розкриття теми “Від наукових досліджень до технологічної підготовки виробництва та випуску продукції” відбулось виїзне заняття в Інституті проблем міцності НАН України ім. Г.С.Писаренка. Сучасні технології виготовлення конкурентоспроможної продукції освоювались на ДОК-7 та ЗАТ “Сахаравтомат”. На АНТК ім. О.К.Антонова студенти мали нагоду відвідати музей, де оглянули літаки та їх моделі, відчути інтелектуальний потенціал літакобудівної галузі України.

Подібні заходи надають можливість майбутнім висококваліфікованим фахівцям, випускникам КПІ перейняти передовий досвід виробничо-господарської та комерційної діяльності підприємства, ознайомитися на практиці з технологіями, які використовуються вітчизняними підприємствами. Викладачі, які організовують екскурсії, також поповнюють свої знання, що сприяє підвищенню якості навчального процесу. Загалом, проведення екскурсій, практичних занять та лекцій на підприємствах сприяє зміцненню ланцюжка наука–освіта–виробництво, підвищує рівень конкурентоспроможності випускника КПІ.

С.В.Войтко, к.е.н., доцент, Т.В.Калапа, ФММ