13 грудня в НТУУ "КПІ" відбулися заходи, передбачені програмою третього, останнього дня фінальної частини Всеукраїнського фестивалю інноваційних проектів. Вони розпочалися з круглого столу «Кремнієва долина: погляд із середини», в якому взяли участь представники інноваційних компаній з США та українські фахівці, науковці, аспіранти та студенти. Модератором засідання був Боб Йофіс – генеральний менеджер американської компанії «System Analysis and Decisions», яка є партнером Наукового парку «Київська політехніка».

Гості зі США розповіли про власний досвід роботи й про загальні принципи, за якими будується діяльність інноваційних структур в їх країні; про стосунки між працівниками таких компаній та їхніми роботодавцями; про те, як співпрацюють з цими структурами провідні університети і держава. До речі, питання щодо ролі держави в інноваційному процесі було одним з тих, які викликали жваве обговорення учасників круглого столу. На думку більшості з них, модель взаємодії має бути достатньо «м’якою», тобто держава мусить створити правові умови для інноваційної діяльності, середовище, в якому така діяльність була б вигідною для людей у ній задіяних, а відтак – і ефективною. Проте це не означає, що державні структури не можуть брати участь у процесах інноваційного творення, тим більше – виступати замовниками інновацій. Яскравим прикладом плідності такого підходу є, як нагадали учасники круглого столу, створення мережі Інтернет, яке було ініційоване і на початковому етапі фінансувалося військовим відомством США.

Піднімалися й інші питання діяльності інноваційних компаній – від особливостей їх оподаткування до визначення галузей, що виступають нині піонерами інновацій. Тож розмова вийшла надзвичайно цікавою для присутніх. Це й не дивно: як зауважив, виступаючи на засіданні, ректор НТУУ «КПІ» Михайло Згуровський, сьогодні, коли ми стали на шлях відновлення інноваційних традицій, нам потрібно багато чому вчитися заново, тож досвід успішної діяльності в цьому напрямку є для нас дуже важливим.

Був у програмі третього дня фестивалю запланований і круглий стіл, присвячений суто спеціальним проблемам – «Кіотський університет технологій (Японія): фундаментальні дослідження для високих технологій». У його рамках професори цього японського університету Шого Юра, Масахіро Юшімото і Юічі Кадо зробили для аспірантів і студентів НТУУ «КПІ» доповіді з проблем оптики та електроніки, електротехніки та бездротового зв’язку.

Підсумковий круглий стіл за участі міжнародних експертів, організаторів і партнерів фестивалю відкрився презентацією Національних інноваційних проектів України, яку зробив директор Київського міського центру з інвестицій та розвитку Державного агентства з інвестицій та управління Національними проектами України Дмитро Борисов. Він розповів про п’ятнадцять Національних проектів, які реалізуються сьогодні в нашій країні, та про співпрацю державних структур із наукою. Після презентації було підписано угоду про співробітництво між Київським міським центром з інвестицій та розвитку і Науковим парком «Київська політехніка».

Насамкінець учасники і організатори Всеукраїнського фестивалю інноваційних проектів «Sikorsky Challenge» прийняли підсумкову резолюцію фестивалю, текст якої подається нижче.

РЕЗОЛЮЦІЯ
Фестивалю інноваційних проектів "Sikorsky Challenge"

м. Київ                                                                                                                        13.12.2012 р.

У період з 11 по 13 грудня 2012 р. на базі Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" проведено перший Фестиваль інноваційних проектів "Sikorsky Challenge". Фестиваль проводився під патронатом Президентського фонду Леоніда Кучми "Україна", у співпраці з Незалежною асоціацією банків України, Українським науково-технологічним центром (УНТЦ), Посольством США в Україні, Європейською комісією, представниками провідних високотехнологічних компаній, зокрема Кремнієвої долини.

Метою фестивалю є розвиток інноваційної діяльності в Україні, залучення вітчизняної молоді, студентів, аспірантів, наукової та бізнес-спільноти до участі в технологічному трансфері, стимулювання співпраці науковців, бізнесу і влади задля інноваційного розвитку економіки і суспільства України, її інтеграції до європейського і світового високотехнологічного простору.

У Фестивалі взяли участь 107 команд, до складу яких входили студенти, аспіранти, здобувачі, вчені та співробітники вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ, високотехнологічних компаній і підприємств України.

Експертною комісію Фестивалю визначено кращими 15 проектів, які рекомендовані для участі у фінальній частині конкурсу для презентації свого проекту міжнародному журі Фестивалю.  Учасники фіналу Фестивалю пройшли майстер-класи і бізнес-тренінги за програмою підготовки підприємців "УНТЦ-КПІ" для набуття навичок у презентації проектів потенційним інвесторам.

Фінал Фестивалю відбувся 12 грудня 2012 року в залі засідань Вченої ради НТУУ "КПІ" . Міжнародне журі Фестивалю визначило кращими три команди переможців, які отримали можливість інкубувати свій проект на базі Наукового парку "Київська політехніка" – створювати  свою компанію (стартап), здійснювати захист інтелектуальної власності, юридичну та фінансову підтримку, пошук інвесторів.

Визначено також чотирьох переможців призів Президентського фонду Леоніда Кучми "Україна" та чотирьох номінацій для отримання підтримки при подачі пропозицій на конкурс Європейської комісії. Два проекти будуть мати медіа-підтримку від ECO-TV.

Провідні фахівці із Кремнієвої долини, УНТЦ, Європейського Союзу під час круглих столів поділилися досвідом зі студентами спеціальностей з інноваційного менеджменту, інтелектуальної власності, слухачами курсів підвищення кваліфікації, членами команд-фіналістів. Цей досвід сприятиме подальшій успішній реалізації інноваційних проектів, які брали участь у Фестивалі, та проектів, що будуть створені у майбутньому.

У результаті дискусій, виступів та обговорень питань трансферу технологій, міжнародного  досвіду підвищення кваліфікації наукових працівників і створення стартапів, експерти, члени журі, учасники круглих столів і майстер-класів висловили пропозиції, підсумок яких зводиться до наступного:

1. Вважати принципово актуальним перший досвід співпраці Наукового парку "Київська політехніка", "Українського науково-технічного центру", Незалежної асоціації банків України, Президентського фонду Леоніда Кучми "Україна" у справі створення дієвого механізму комерціалізації винаходів, і звернути увагу цих організацій на виключну важливість досягнення практичних результатів по виведенню кращих стартапів на ринки високотехнологічної продукції.

2. Проведення Фестивалю інноваційних проектів "Sikorsky Challenge" розглядати як можливість реалізувати інтелектуальний потенціал його учасників, як міст між інноваторами і високотехнологічними компаніями, як необхідний дієвий елемент інноваційного середовища Наукового парку "Київська політехніка" і будівництва бізнес-комунікації.

3. Із запрошенням фахівців УНТЦ, Європейського Союзу, КМДА, провідних світових компаній  упродовж року організувати і провести для учасників Фестивалю на етапі подачі проектів та фінальної його частини тренінги, круглі столи, майстер-класи з питань роботи офісів трансферу технологій, венчурного бізнесу, механізму створення стартапів і ліцензування.

4. Враховуючи набутий досвід проведення першого Фестивалю, вважати за доцільне організовувати його проведення щорічно в жовтні – листопаді у міжнародному форматі. При цьому враховувати досвід проведення першого Фестивалю, зокрема:

  • розширення складу учасників шляхом запрошення до участі інноваторів з інших держав;
  • врахування учасниками Фестивалю вимог щодо структурування інформації за критеріями оціночної форми;
  • подання презентацій англійською мовою або у двомовному форматі;
  • проведення попередніх тренінгів з доповідачами фінальної частини фестивалю.
Дата події