Команда КПІ з регбі "Політехнік" була створена в 1962 р. Валентином Хоніним (студентом 2-го курсу факультету автоматики і приладобудування), який був талановитим спринтером.

З регбі Валентин Миколайович познайомився випадково на зборах з легкої атлетики у Піцунді, де побачив, як гурт кремезних хлопців грає в якусь незрозумілу для нього гру зі шкіряним овальним м'ячем. Одна з команд була в неповному складі, і капітан запросив незнайомого хлопця, який уважно спостерігав за діями регбістів, приєднатися до гри. Новачок, звісно, правил гри не знав, і коли до нього випадково потрапив м'яч, ухопив його і щодуху промчав по правій бровці поля. Гравці обох команд, пороззявлявши роти, спостерігали цей дивовижний забіг. Такої швидкості від незнайомця ніхто не очікував, тому він без перешкод добіг до кута поля і зупинився, не знаючи що робити далі. Почувши підказку – забігай за ворота та й лягай, Валентин забіг і ліг на спину, тримаючи м'яч на грудях. До нього підбіг гравець чужої команди і спокійно забрав м'яч, якого Валентин йому охоче віддав, вважаючи свою місію виконаною. Усі гравці від такого дива спочатку отетеріли, а потім зайшлися реготом – якби Валентин притиснув м'яч до трави, його команда одержала б три очки, а так забіг виявився марним. Таким кумедним випадком, який потім довго переказували як легенду чи анекдот, почалося довге спортивне життя регбіста Валентина Хоніна.

Регбі в КПІ

Повернувшись у вересні 1962 р. до Києва з подарунком – новим регбійним м'ячем та правилами гри в регбі, Валентин, за підтримки спортклубу та кафедри фізичного виховання, зібрав команду студентів, більшість з яких була з факультету автоматики і приладобудування, і почав разом з ними опановувати нову гру.

На той час кафедра фізичного виховання (зав. кафедри С.І.Каленчук) запровадила нову секційну форму навчального процесу з фізичного виховання. Студенти могли займатись у секціях з видів спорту за своїм вибором, а не звичайною загальнофізичною підготовкою у складі академгруп, як в інших ВНЗ. Регбі у КПІ став одним з тих видів спорту, які було включено до навчального процесу.

Перші кроки

У лютому 1963 р. на зимових канікулах новостворена команда, яку перед цим посилили граючим тренером – викладачем кафедри фізичного виховання Русланом Волчанським (за фахом – тренер з ручного м'яча), поїхала до Ленінграда, а потім до Риги, де провела свої перші товариські ігри. З Риги команда привезла безцінний подарунок – посібник з гри у регбі та новий шкіряний м'яч. У травні 1963 р. капітан команди Валентин Хонін та новий тренер, викладач кафедри фізичного виховання Георгій Лукашевич, пройшли в Адлері навчання на тренерських курсах з регбі. Там же з представників усіх клубів країни було створено першу збірну команду СРСР з регбі.

У серпні 1963 р. після зборів у Плютах команда КПІ з регбі взяла участь у перших офіційних змаганнях – ЦРДСТ "Буревісник" у П'ятигорську, де 1 серпня зіграла свою першу гру з Московською ветеринарною академією з рахунком 9:27, другу гру – з Московським авіаційним інститутом 3:40 і останню – з Грузинським політехнічним інститутом 9:15. У цих іграх взяли участь Георгій Лукашевич (граючий тренер), Валентин Хонін (капітан), Леонід Кича, Віктор Трохименко, Ігор Кривень, Михайло Лихман, Володимир Федоров, Володимир Соломонов, Сергій Макушко, Анатолій Макєєв, Володимир Борискін, Олексій Букаєв, Володимир Масол, Володимир Варавкін, Віктор Пелех, Євген Ігнатов, Анатолій Тяжкороб, студент КІЦПФ Юрій Бируля, студент КДІФК – Олександр Зак, студенти з Одеси Леонід Шелестович та Валерій Алексеєв.

З метою поширення цього виду спорту гравці КПІ  прийняли рішення створити нові  команди. У 1963 р. Юрій Бируля почав тренувати команду з регбі в Київському інституті цивільного повітряного флоту, Володимир Борискін у 1964 р. створив команду у спортивному товаристві "Динамо", у цьому ж році Євген Ігнатов зібрав команду в Київському технікумі радіоелектроніки (товариство "Авангард"), а Віктор Трохименко – у товаристві "Локомотив". Згодом Валентин Хонін організував команду у СКА. В Одеському політехнічному інституті започаткували команду з регбі Леонід Шелестович та Валерій Алексеєв.

Переможний поступ

Восени 1964 р. відбувся перший чемпіонат Києва з регбі, в якому взяли участь команди "КПІ-1", "КПІ-2" та інші команди міста: "Спартак", "Аерофлот", "Локомотив", "Динамо".

Фінал Кубка Радянського Союзу, м. Житомир, 1979 р.Команду КПІ з регбі у 1964 р. очолив тренер Микола Тодосієнко. У наступні роки з командою КПІ з регбі "Політехнік" працювали такі відомі фахівці, як Олександр Чигир, Леонід Денбновецький, Юрій Бируля, Євген Ігнатов, Вадим Кравцов, Вадим Адомайтис, Сергій Сивко, Олег Залізний, Михайло Кисляк та інші. Багато років організаційними питаннями та матеріально-технічним забезпеченням у клубі "Політехнік" займалися керівники команди Борис Шеллер та Юрій Гончар, які свого часу виступали у складі команди.

Найбільш значні досягнення команди з регбі "Політехнік":

  • 1973 р. – команда вперше стала срібним призером України та отримала право на участь у першій лізі чемпіонату СРСР, де зайняла друге місце (тренер Леонід Денбновецький);
  • 1975 р. – команда виграла усі турніри, в яких брала участь. Вперше стала чемпіоном України, переможцем ЦРДСТ "Буревісник" СРСР, переможцем першої ліги та виборола право на участь у вищій лізі (тренер Юрій Бируля);
  • 1978 р. – команда виборола 6-те місце у чемпіонаті СРСР, що є вищим досягненням за історію існування команди (тренер Євген Ігнатов);
  • 1979 р. – команда стала фіналістом Кубка СРСР  – це найвище досягнення студентів КПІ (тренер Вадим Кравцов);
  • 1979 р. – команда – чемпіон України та чемпіон Радянського Союзу серед студентів (тренер Вадим Кравцов);
  • 1988, 1991-1995 рр. – команда – чемпіон України (тренер Леонід Денбновецький);
  • 1996-1997 рр. – команда – чемпіон України (тренер Сергій Сивко);
  • 2007, 2009-2010 рр. – команда – чемпіон України серед команд першої ліги (тренер Леонід Денбновецький).

Команда була 10-разовим чемпіоном України, 14-разовим призером чемпіонатів України, беззмінним чемпіоном ЦРДСТ "Буревісник" України, багаторазовим чемпіоном та призером чемпіонатів Радянського Союзу серед студентів. За роки виступів команди було підготовлено понад 90 майстрів спорту СРСР та України. Ці досягнення були б неможливими без підтримки ректорату університету, профкому співробітників та студентського профкому "КПІ", студенської ради “КПІ”.

На сьогодні в команді "Політехнік" під керівництвом Л.В.Дебновецького, О.С.Сабірова, А.Г.Козенка тренуються більш ніж 100 студентів з різних факультетів та курсів. Члени команди неодноразово залучалися до складу збірних юніорських, молодіжних та національних команд України з регбі, а в окремі роки повністю формували збірні команди України, міста Києва та ЦРДСТ "Буревісник" України.

Наставники та спортсмени

Тренери та гравці команди "Політехнік" плідно працювали з національною збірною командою України, зокрема Л.В.Денбновецький (1993-1995 рр.), С.М.Сивко (1996-1999 рр.), С.Ю.Міна (2006-2008 рр.).

У різні роки до складу команди "Політехнік" входили знані в КПІ та Україні фахівці: Л.С.Сачков (радник-почесний голова ЦК Профспілки працівників освіти і науки України); В.М.Український (працював проректором КПІ); С.П.Гожій (виконував обов'язки керуючого справами НТУУ "КПІ", нині заступник директора ММІ); Б.О.Шеллер (працював заступником директора Інституту проблем механіки "Ритм"); професор ММІ В.С.Майборода та інші.

Регбі – інтелектуальний вид спорту, більшість студентів успішно поєднують навчання з тренуваннями в команді, серед членів команди багато відмінників, яким до снаги високі досягнення у фаховій та науковій діяльності. Серед ветеранів і колишніх спортсменів-регбістів є чимало кандидатів і докторів наук. Приміром, засновник регбі в КПІ Валентин Хонін отримав дві вищі освіти, захистив кандидатську і докторську дисертації, одержав звання професора Інституту міжнародних відносин КНУ ім.Т.Г.Шевченка і досі плідно працює почесним президентом Федерації регбі України.

Багаті історичні традиції, значні спортивні досягнення, велика кількість прихильників, діючі команди ветеранів, що завжди підтримують колектив "Політехніка", наявність талановитої молоді дають нам надію на нові перемоги та зіркове майбутнє нашої улюбленої команди.

Г.Л.Бойко, заст. декана ММІФ, к.п.н.,
Ю.М.Вихляєв, проф. кафедри фізичного виховання

Команда КПІ - чемпіон серед студентських команд України, 1966 р.Карпатська осінь, І місце, м. Львів, 1974 р.Фінал Кубка Радянського Союзу, м. Житомир, 1979 р.Зірковий час студентів КПІ, 1982 р.Тренувальні будні, 1983 р.Сезон закінчився, 1986 р.