З початку навчального року студенти радіотехнічного факультету вивчають мікроконтролери архітектури ARM Cortex M0 на макетах Nuvoton “Nu LB NUC140”. Оновлення лабораторії мікроконтролерів здійснено за академічною програмою компанії Nuvoton Technology Corporation (Тайвань), яка спеціалізується в області проектування та виробництва інтегральних мікросхем, у тому числі мікропроцесорів з 32-х розрядним ядром ARM Cortex™-M0, що мають поліпшені, в порівнянні з 8-ми та 16-ти розр. ядром, показники швидкодії, продуктивності обчислень та енергозбереження. Мікропроцесори Nuvoton адаптовані для широкого використовуються в автомобільній електроніці, аудіо системах, в навігаційних системах, в засобах зв'язку та передаючі даних через Інтернет та ін.

Ініціатором впровадження академічної програми став випускник радіотехнічного факультету Гребеньков Ілля Миколайович, який порадив представникам Nuvoton звернутись до доцента кафедри радіоприймання та оброблення сигналів Могильного Сергія Борисовича. У лютому 2014 року представники Nuvoton з Тайваню завітали до КПІ, оглянули лабораторію мікроконтролерів РТФ та передали два макети для ознайомлення та початку оновлення робочих програм курсів, що проходять у лабораторії мікроконтролерів. Тоді ж було досягнуто домовленості про безоплатну передачу макетів для організації цілого комп'ютерного класу. На початку вересня 2014 року через офіційного дистрибютора Nuvoton в Україні ТОВ "Гамма" кафедра отримала мікроконтролери, а вже жовтні розпочались заняття в оновленій лабораторії мікроконтролерів з дисципліни «Цифрові пристрої 3 – Вбудовуванні системи».

Відповідно до навчальної програми курсу студенти спеціальності 7(8).05090102 «Апаратура радіозв’язку, радіомовлення та телебачення» протягом 36 ауд. годин (9 лабораторних робіт по 4 год.) отримують практичні навички у програмуванні мікроконтролерів як на асемблері так і на С.

На лабораторних роботах студенти вивчають:

  1. Створення проекту в середовищі KEIL MDK на асемблері та С. Формування сигналів заданої тривалості та періоду на виходах мікроконтролера. Базові налаштування мікроконтролера. Формування часових затримок, вивід даних на індикатори.
  2. Введення інформації з клавіатури. Опитування стану кнопок. Програмна реалізація «антидребезгу». Оброблення подій на коротке та довготривале натиснення кнопки.
  3. Ініціалізація модуля асинхронної передачі даних UART. Передача даних на ПК. Відображення даних у терміналі ПК. Перекодування даних з двійкового коду в коди таблиці ASCII. Потоковий вивід даних в термінал. Реалізація діалогового меню з користувачем в терміналі ПК.
  4. Ініціація подій з заданою періодичністю за допомогою переривання по переповненню таймера, оброблення переривань. Формування частоти дискретизації. Ініціалізація модуля АЦП. Оброблення переривання по завершенню АЦП. Аналогово-цифрове перетворення з використанням режимів зниженого енергоспоживання.
  5. Формування ШІМ. Керування швидкістю обертання двигунів постійного струму. Керування кроковими двигунами.
  6. Послідовні синхронні інтерфейси передачі даних SPI, I2C. Отримання даних з зовнішнього цифрового сенсора температури. Вивід даних на LCD дисплей.
  7. Запис та зчитування даних на SD-карту пам’яті.
  8. Ініціалізація та обмін даними через шину CAN.
  9. Встановлення OC реального часу (RTOS). Реалізація ПЗ в ОС.

Навчальні плати NuMicro ARM Cortex™-M0, побудовані на основі однокристального мікроконтролера компанії Nuvoton, дозволять студентам радіотехнічного факультету НТУУ КПІ освоїти 32-х розрядне ядро, а також допоможе в реалізації дослідницьких проектів з використанням вбудовуваних систем.

доцент каф. РОС Мосійчук В.С.

Дата події