Це один з найбільших художніх музеїв України. Розташований він на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у приміщенні колишніх митрополичих покоїв і прилеглої до них домової Благовіщенської церкви, які є пам’ятками архітектури VIII – поч. XX ст.

Колекція музею була започаткована у 1899 р. як одна із складових збірки новоутвореного Міського музею старожитностей і мистецтв, перейменованого у 1904 р. у Київський художньо-промисловий і науковий музей.

Нині музейне зібрання налічує понад 75 тис. творів традиційного народного та професійного декоративного мистецтва України від XV ст. до наших днів. Це різноманітні за матеріалом, формою, декоруванням і призначенням предмети домашнього вжитку, перетворені руками талановитих майстрів на високохудожні мистецькі твори. Усі вони мають яскраво визначені регіональні відмінності.

В експозиції музею, яка займає площу 1500 кв. м, представлені: килимарство, ткацтво, вибійка, вишивка (близько 28000 творів), кераміка, різьблення та розпис по дереву, художня обробка шкіри, рогу та металу, скло, фарфор, писанкарство (близько 4000 виробів), народний живопис та іконопис.

Гордістю та окрасою колекції є комплекти українського народного вбрання XIX – поч. XX ст. усіх регіонів України, де в єдиному художньому ансамблі поєдналися мистецтво крою, ткання, вишивки, аплікації, вибійки, плетіння, обробки шкіри та металу. Привертають увагу традиційні жіночі прикраси: дукачі, коралі, венеціанське намисто, вироби з бісеру.

Раритетами музейного зібрання є дерев’яний різьблений хрест у срібній оправі 1576 р, глиняні кахлі XV-XVIII ст., козацькі люльки та порохівниці, шовкові ткані пояси XVIII ст., гаптовані золотими та срібними нитками предмети церковного шитва, гутне скло, вироби провідних порцелянових і фаянсових підприємств України: Києво-Межигірської фаянсової фабрики та Волокитинського фарфорового заводу. Колекція художнього скла налічує понад 4000 виробів. Штоф, карафки, фігурні посудини у вигляді ведмедиків, баранців, пташок оздоблювалися скляними стрічками, розписувалися емалями, фарбами. Колекція кераміки складає близько 14000 предметів. Представлені вироби майже всіх визначних центрів гончарства України: Опішного, Дитинців, Бубнівки, Адамівки, Смотрича, Косова та ін. Це різноманітні за формами, орнаментом, колоритом традиційний посуд, кахлі, свічники тощо.

Музей володіє найбільшим у світі зібранням творів народного художника України Марії Примаченко (1909-1997), яка складає 500 казково-фантастичних композицій. В окремій залі представлені полотна народного художника України Катерини Білокур (1900-1961). Вони по праву вважаються перлиною музейної колекції і належать до скарбниці світового мистецтва.

Їхати: авт. № 24, трол. № 38 від станції метро „ Арсенальна ” до зупинки „ Києво - Печерська лавра ”
Тел./факс: 280-13-43, Тел.: 280-36-93, 280-58-12, 254-36-42
Сайт: http://www.mundm.kiev.ua/
Музей працює з 10 до 18 год., вихідний – вівторок. (каса відкрита з 10 до 17 год.)

May 22, 2006 || Автор: Інф. “КП”