14 грудня 2022 р. виповнилося 80 років провідному українському вченому в галузі високотемпературної теплофізики та теплоенергетики, академіку НАН України, професору кафедри прикладної фізики Навчально-наукового фізико-технічного інституту КПІ ім. Ігоря Сікорського, доктору технічних наук Артему Артемовичу Халатову.

А.А.Халатов у 1967 р. закінчив факультет двигунів літальних апаратів Казанського авіаційного інституту і по 1978 р. працював у цьому ж інституті. У 1970 р. захистив кандидатську, а в 1977 р. – докторську дисертації, обидві – у галузі теплофізики високотемпературних енергетичних установок. Отримав фундаментальні результати в галузі теплофізики вихрових та закручених потоків, які набули широкого застосування в авіації та ракетній техніці.

У 1978 р. Артем Артемович переїхав до Києва. Він працював у Київському вищому військовому авіаційному інженерному училищі, Київському політехнічному інституті, Інституті технічної теплофізики АН УРСР – спершу за сумісництвом, з 1983 р. завідувачем відділу високотемпературної термогазодинаміки, а у 1986-1994 рр. – заступником директора з наукової роботи. У 1981 р. був затверджений у вченому званні професора, у 1990 р. обраний членом-кореспондентом, а у  2012 р. – академіком НАН України.

Фундаментальні дослідження А.А.Халатова київського періоду охоплюють низку нових напрямів високотемпературної теплофізики та теплоенергетики, важливих для теплоенергетики та газотурбобудування. Найбільш вагомі наукові результати, що відповідають світовому рівню, отримані в галузі термогазодинаміки потоків у полях відцентрових масових сил. Вони охоплюють вихрові та закручені потоки в каналах, соплах та дифузорах, поверхнево-вихрові системи, криволінійні потоки та відцентрову нестійкість, ламінарно-турбулентний перехід у вихрових потоках, обертові системи, інноваційні системи охолодження вихрового типу. Отримані результати стали основою для створення нових та сучасних систем охолодження лопаток газових турбін та соплових апаратів з вихровими структурами, надзвукових мікросопел із керованою тягою, вихрових та циклонних камер для технологічних процесів, новітніх енергетичних технологій. Великий цикл робіт виконано в галузі термогазодинаміки пиловугільних котлів для теплоенергетики України та термодинамічного циклу Майсоценка стосовно теплових насосів нового покоління. Прикладні результати, отримані А.А.Халатовим, знайшли широке застосування у провідних організаціях України, серед яких ДП НВКГ "Зоря" – "Машпроект" (м. Миколаїв), ЗМКБ "Івченко-Прогрес" (м. Запоріжжя), КБ "Південне" (м. Дніпро), а також низці провідних теплоенергетичних компаній України.

Артем Халатов – автор та співавтор 27 монографій, 750 наукових статей (понад 100 перекладено англійською мовою) та більше 120 патентів України. Найбільш важливим внеском у науку є фундаментальна монографія "Теплообмін та гідродинаміка в полях відцентрових масових сил" у 10 томах, що написана у співавторстві з його учнями.

Наукові досягнення А.А.Халатова гідно відзначені державою. Він – заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, двох наукових премій НАН України ім. академіка Г.Ф.Проскури та академіка В.І.Толубинського, першої премії Наукового комітету НАТО та ін. За прикладні дослідження в галузі технічної теплофізики та теплоенергетики він удостоєний золотої медалі  Інженерної академії України ім. А.М.Підгорного.

Артем Артемович зробив вагомий внесок у підготовку наукових кадрів. Серед його учнів – 37 кандидатів та 4 доктори наук, одного з яких обрано членом-кореспондентом НАН України. А.А.Халатов організував та близько 10 років завідував кафедрою фізики енергетичних систем  НН ФТІ. Під його керівництвом проведено десять конференцій молодих учених. Його неодноразово запрошували до США, Англії, Німеччини, Франції, Бельгії, Кореї, Китаю й інших країн для читання лекцій і проведення наукових семінарів.  А.А.Халатов – Почесний професор Університету м. Кардіфф (Велика Британія) й Університету штату Юта (США).

Сердечно вітаємо Артема Артемовича з ювілеєм, бажаємо йому міцного здоров'я, плідної роботи та подальших успіхів у науковій та педагогічній діяльності, втілення найсміливіших задумів і надій, нових значних успіхів та досягнень, збереження творчої енергії та великого ентузіазму для подальшої діяльності на благо науки.

Хай Ваше життя іскриться зухвалими планами та ідеями, всі справи стануть успішними, оптимізм завжди знаходиться поряд, а надії неодмінно виправдовуються. З днем народження, шановний ювіляре!

Колектив кафедри прикладної фізики НН ФТІ