Доцент кафедри промислової електроніки ФЕЛ, кандидат технічних наук Юрій Віталійович Хохлов у 2007 році став одним із переможців конкурсу «Молодий викладач-дослідник – 2007». З ним зустрівся наш кореспондент.

– Юрію, а хто відіграв роль у тому, щоб Ви стали науковцем?

– Вирішальну роль у моєму виборі професії відіграли мої батьки. Мати – Ірина Герцівна Рогова – працювала інженером в Інституті проблем матеріалознавства НАН України. Її робота стосувалася дослідження кристалічної будови зразків нових матеріалів, що розроблялися в інституті. Батько – Віталій Феліксович Хохлов – служив військовим інженером, пізніше був викладачем в училищі протиповітряної оборони. Вперше наукову та інженерну електронну апаратуру я побачив на роботі батьків.

Значну роль у моєму становленні як науковця відіграли мої наукові керівники: д.т.н., проф. Валерій Якович Жуйков (декан ФЕЛ) та д.т.н., проф. Тетяна Олександрівна Терещенко (професор кафедри промислової електроніки).

– Чи складно Вам поєднувати шлях викладача та науковця?

– Моя робота складається з викладацької та наукової частин. Я викладаю курс «Обчислювальна математика» для студентів 2-го курсу та «Електронні комп'ютерні системи» для студентів 5-го курсу. Наукові інтереси лежать у сфері широкосмугових комунікацій, стільникового зв'язку (GSM та CDMA), комп'ютерних систем зв'язку (WiFi, Bluetooth, UWB), а також систем зв'язку по лініях електроживлення.

– Юрію, хотілося б дізнатися більше про Ваші дослідження.

– Я захистив кандидатську дисертацію на тему «Дистанційне керування перетворювачами в умовах завад», в якій представив результати дослідження способів дистанційного керування перетворювачами електроенергії по лініях електроживлення. Після захисту продовжив ці дослідження разом із болгарськими колегами. Ми розробили, побудували та провели випробування однієї із систем зв'язку, яка використовувала запропонований у дисертації спосіб передачі даних.

Я вирішив займатися телекомунікаційними системами з двох причин – по-перше, це дуже актуально в наш час, і, по-друге, мені це дійсно цікаво.

– Розкажіть, будь ласка, про практичне застосування Ваших досліджень.

– На сьогодні одна з моїх розробок – пристрої зв'язку – використовується для побудови системи «Розумний дім». Ця система розробляється відповідно до гранту президента, який отримала моя колега д.т.н., проф. Юлія Сергіївна Петергеря (також переможець конкурсу «Молодий викладач-дослідник – 2007»).

– Як Ви заохочуєте своїх студентів до праці?

– Обдарованим студентам ми даємо змогу брати участь у наукових дослідженнях. Стосовно мене, то я працюю зі студентами над вищезгаданими проектами.

– Юрію Віталійовичу, а що Ви думаєте про розвиток сучасної української науки?

– У сучасному світі гарантією успіху є ставка на наукоємні технології. Наш університет, я вважаю, відіграє дуже важливу роль у підготовці «фундаменту» (технологій і науковців) для розробки наукоємних технологій. Думаю, в Україні є багато талановитих учених. При правильному використанні науковий потенціал України забезпечить успіх нашої держави у світі.

Спілкувалася Леся Фесенко, студентка ВПІ