Уже 6 років кафедру інформаційно-телекомунікаційних мереж Інституту телекомунікаційних систем очолює Лариса Сергіївна Глоба – доктор технічних наук, професор, прекрасний викладач і науковець, чарівна жінка і, за визначенням студентів, «Матір інформації».

Доля пов’язала Ларису Сергіївну з Київською політехнікою з 1981 р. Тоді вона, випускниця Харківського авіаційного інституту, не змогла отримати місце в аспірантурі за місцем направлення на роботу – старші колеги порадили спробувати свої сили у КПІ. І мали рацію: молодий фахівець, працюючи за направленням на Київському авіаційному заводі ім. Антонова, паралельно працювала над науковою роботою в КПІ. Її першим науковим керівником був відомий учений, колишній декан ПБФ д.т.н., проф. В.О.Остаф’єв. Кандидатську Лариса Сергіївна захистила у 1984 р., докторську – у 1996 р. (наукові консультанти В.О.Остаф’єв та А.І. Петренко, співпраця з останнім допомогла їй значною мірою зрости як науковцю). У 1997 р. молодий доктор наук отримала звання професора, а у 2002 р. директор Інституту телекомунікаційних систем проф., д.т.н., чл.-кор. НАН України М.Ю.Ільченко запросив її очолити кафедру інформаційно-телекомунікаційних мереж.

Наукові дослідження Л.С.Глоби стосуються розробки CAD/CAM систем, баз даних та знань для технологічної підготовки виробництва для машино-, авіа- та приладобудування, корпоративних інтелектуальних систем у виробництві та управлінні, це, зокрема, обробка інформації в складних адміністративних системах, створення віртуальної мережі навчальних закладів на базі сучасних телекомунікаційних та інформаційних технологій, програмний комплекс створення, інтеграції та реінженірингу інформаційних і програмних ресурсів у телекомунікаційному середовищі, створення єдиної інтеграційної платформи інформаційно-обчислювальних ресурсів, аналіз техніко-економічних показників розгортання сучасних технологій радіодоступу в Україні.

З 1993 р. Л.С.Глоба як науковець активно співпрацює з Міністерством надзвичайних ситуацій. У цей час на її становлення як науковця значною мірою вплинула співпраця з д.т.н., проф. В.О.Румбештою. З 1997 р. вона – науковий керівник робіт зі створення юридично достовірного банку даних постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Мета цього проекту полягала в забезпеченні інформаційно-аналітичної підтримки основних управлінських функцій щодо захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, покладених на МНС України. Проект виконувався силами студентів та аспірантів ІТС НТУУ «КПІ». Нині вводиться в дію (на замовлення КМДА) ще одна програма – «Ліки», що забезпечить відшкодування аптекам коштів за медикаменти, видані пільговикам. За проведену роботу Лариса Сергіївна була нагороджена грамотами МНС за вагомий особистий внесок у справу захисту населення від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та з нагоди Дня науки. Працювати Ларисі Сергіївні доводилось з усіма регіонами України, особливо з Харківщиною, Донеччиною і Хмельниччиною.

Крім того, Л.С. Глоба керувала проектом на замовлення Державтоінспекції щодо створення мережі, за допомогою якої дорожній патруль міг за кілька хвилин визначити, чи не перебуває авто в розшуку. Займається Лариса Сергіївна також питаннями інтелектуальної власності і є судовим експертом з правом проведення експертиз, пов’язаних з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності в галузі інформаційних технологій.

У 2007-му, вже другий рік поспіль, проф. Л.С.Глобу названо серед кращих викладачів-дослідників НТУУ «КПІ». Багато її аспірантів стали викладачами Київської політехніки. Особливо приємно Ларисі Сергіївні, що цього року двоє її вихованців – доценти, к.т.н. М.О.Алєксєєв та М.Ю.Терновий – стали переможцями в номінації «Молодий викладач-дослідник НТУУ «КПІ»–2007».

Л.С. Глоба двічі стажувалася за кордоном у рамках проекту обміну з ТУ м. Дрезден (Німеччина). Серед її напрацювань – понад 120 наукових публікацій, серед яких більше 20 опубліковано за кордоном, низка монографій, 2 підручники, близько 10 методичних розробок і деклараційні патенти на винахід.

Дипломні проекти студентів, розроблені під керівництвом проф. Л.С.Глоби, відзначені призовими місцями на університетських та всеукраїнських конкурсах. Її нагороджено грамотою Міносвіти і науки як наукового керівника, що підготував переможця Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з напряму «Радіотехніка та телекомунікації» – це студентка гр.ТІ-31 Тетяна Кот. Лариса Сергіївна також тісно співпрацює з компаніями Intel та Microsoft.

За значний внесок у становлення й розвиток Інституту телекомунікаційних систем її відзначено грамотами. Інформацію про Л.С. Глобу вміщено в біографічному довіднику «Кияни».

А ще Лариса Сергіївна виховала чарівну доньку Ксенію, якій передалась, мабуть, материнська жага діяльності – Ксенія відмінно навчається у КПІ та здобуває, крім того, другу вищу освіту.

За свою невтомну і корисну працю Лариса Сергіївна отримала відзнаку від Асоціації ділових жінок України «Либідь» – статуетку чарівної кришталевої лебідки, такої ж ніжної й тендітної, як і вона сама. У свято 8 Березня хочеться побажати Ларисі Сергіївні теплих днів і весняних усмішок, нехай її лебедині крила будуть сильними і міцними і несуть її до подальших висот!

Mar 7, 2008 || Автор: Валерія Добривечір