22 жовтня 2008 року виповнилось 80 років одному з найактивніших ветеранів космодрому Байконур у Києві, заслуженому випробувачу космічної техніки, старшому науковому співробітнику Державного політехнічного музею при НТУУ “КПІ”, академіку Української академії наук національного прогресу Анатолію Григоровичу Дормідонтову. У 1943 році своє 15-річчя він відзначав у казармі спецшколи Військово-Повітряних сил СРСР №4 в удмуртському місті Сарапул. З того часу його життя пов’язане з авіацією, а потім – з ракетними військами стратегічного призначення. Закінчивши після спецшколи 1-ше Московське військово-авіаційне училище зв’язку з відзнакою, він 4 роки працював викладачем. Тоді ж розпочав займатися науковими дослідженнями. Потім вступив до Харківського вищого авіаційно-інженерного військового училища, яке також закінчив з відзнакою. Знову викладач і виконавець науково-дослідних робіт. З 1961 р. став займатися створенням квантових генераторів для штучних супутників Землі та служби єдиного часу.

Колеги по ДПМ та ветерани космодрому Байконур

Довідка

У 1964 р. А.Г.Дормідонтов став начальником лабораторії в Науково-дослідному випробувальному полігоні №5 Міноборони СРСР (відомому всім як космодром Байконур). У 1965 р. його було включено до групи провідних випробувачів бойового ракетного комплексу (БРК) УР-100. З 1967 р. А.Г.Дормідонтов знову бере активну участь у виконанні НДР. Був головним виконавцем теми з методики оцінки бойової ефективності БРК.

Після виходу в запас (за віком), А.Г.Дормідонтов 20 років працював у НДІ і КБ м. Києва, займався створенням нової техніки, розвитком прикладної метрології, роботами зі стандартизації. Створений ним вимірювач радіоактивності медичних препаратів включено до Державного реєстру засобів вимірювання.

А.Г.Дормідонтов був одним з ініціаторів створення Федерації космонавтики України (ФКУ), й усі роки її існування – членом президії ФКУ. У 1994-2002 рр. – першим віце-президентом ФКУ. Він автор експозиційного плану Київського музею космонавтики, багато зробив для його розвитку. У 1994-1997 рр. – член оргкомітету Кабміну України з підготовки відзначення 100-річчя з дня народження Ю.Кондратюка (Шаргея). Брав участь у створенні Державного політехнічного музею при НТУУ “КПІ” і кілька років був членом вченої ради музею. Був ініціатором і учасником ряду наукових читань з космонавтики в ДПМ. Працював у музеї авіації, з квітня 2007 р. працює в ДПМ, був одним з ініціаторів створення нового відділу авіації і космонавтики в ДПМ.

А.Г.Дормідонтов нагороджений орденом Червоної зірки (1966 р.), кількома медалями та почесними відзнаками, зокрема, відзнакою НАН України “За сприяння розвитку науки”, орденом К.Е.Ціолковського Федерації космонавтики Росії, медаллю “Преодоление” Асоціації музеїв космонавтики Росії. Він автор понад 80 наукових праць і 22 винаходів.

Своє 80-річчя А.Г.Дормідонтов зустрічає сповнений сил, енергії та ініціативи.

Вітаємо дорогого Анатолія Григоровича з ювілеєм та бажаємо міцного здоров’я, наснаги, нових звершень у дослідженні та збереженні історії космонавтики та космічної техніки.

Нагорода ветерану

Анатолія Григоровича Дормідонтова – старшого наукового співробітника ДПМ – за значний внесок у розвиток ракетно-космічної техніки та технологій нагороджено відзнакою НАН України “За сприяння розвитку науки” (порядковий номер 22).

Її 3 жовтня на засіданні ради з космічних досліджень НАН України вручив ветерану Б.Є.Патон – президент НАНУ.

Анатолій Григорович є одним із фундаторів Федерації космонавтики України, академіком Української академії наук національного прогресу, Російської академії космонавтики, заслуженим випробувачем космічної техніки, заслуженим випробувачем Байконуру та ін.

Вітаємо ветерана та зичимо йому наснаги і довголіття.

Дата події