Навчально-виховна робота в університеті здійснюється відповідно до цілей, визначених "Стратегією розвитку НТУУ "КПІ" на період 2012–2020 роки", та спрямована на прискорення входження в європейський освітній простір.

Основними напрямами діяльності департаменту навчально-виховної роботи в 2014 р. були: навчальна робота, стипендіальне забезпечення, академічна мобільність, соціальна, культурно-масова, наукова робота, спортивне виховання, розвиток інформаційного простору, безпека на території університету та інші.

Навчальна робота

Минулого року наш університет став домівкою для більше ніж 350 студентів з ВНЗ Криму, Донецької та Луганської областей. Зокрема, ми надали доступ до навчання понад 100 студентам з Криму. Наразі 90 з них є нашими студентами.

Кожного дня департаменту спільно з деканатами необхідно було вирішувати нестандартні питання, пов'язані з відсутністю деяких документів у студентів, узгоджувати переведення з Міністерством, разом із студмістечком і соцслужбами вирішувати питання поселення, сприяти швидшій адаптації до навчання.

Події в країні, природно, відбилися на навчальній дисципліні студентів у весняному семестрі минулого року. Враховуючи обставини, було проведено лише одну атестацію, яка показала зниження результатів навчання. Вчасно склали літню сесію 69 % студентів, що на 5–6% менше, ніж у минулі роки. Загальна кількість студентів денної форми навчання, які брали участь у літній сесії, склала 17479 осіб, з них 2272 – контрактники.

Успішність студентів майже не змінилася та виглядає наступним чином: частка відмінників складає близько 8 % від загальної кількості студентів, частка "хорошистів" – близько 30 %. Дещо збільшилась, порівняно з минулим роком, частка студентів з середнім рівнем успішності – 58 %.

З урахуванням загальної ситуації, було надано значно більшу кількість індивідуальних графіків складання сесії – 195, з яких 89 – новоприбулим студентам із Криму.

Гнучкий підхід дозволив дещо підвищити результати навчання – кількість відрахованих за підсумками весняного семестру навіть трохи зменшилася: загальна кількість відрахованих за весняний семестр минулого року склала 817 студентів, з них 688 – за результатами сесії.

Осінній семестр почався з нових викликів. З початку семестру і аж до початку зимової сесії до університету надходила велика кількість звернень студентів щодо переведення з ВНЗ Донецької та Луганської областей. Нами було надано доступ до навчання 304 таким студентам.

Досвід роботи з кримчанами допоміг максимально якісно провести роботу щодо адаптації цих студентів до навчального процесу. Серед студентів було проведено соціологічне дослідження, вивчено їх загальну успішність та потреби. Наразі 223 студентів зараховано до КПІ.

Аналіз результатів рубіжного та семестрового контролів в осінньому семестрі показав, що ми змогли адаптуватися до складних суспільно-політичних умов та продовжувати якісно забезпечувати навчально-виховний процес. Результати атестацій осіннього семестру свідчать, що хоча частка студентів, атестованих з усіх дисциплін, є меншою, ніж минулого року, проте і частка неуспішних студентів теж є меншою.

Загальна кількість студентів, які брали участь у зимовій сесії, становить 20256 осіб, з них 2538 контрактників.

Загалом результати зимової сесії, порівняно з попередніми роками, задовільні. Кількість студентів, які вчасно в повному обсязі склали зимову сесію, є більшою за торішню. Та й динаміка успішності загалом позитивна. Через об'єктивні обставини (в основному це підвищення захворюваності) 130 студентам було надано індивідуальний графік складання сесії.

За результатами зимової сесії проведено аналіз відрахувань студентів. В осінньому семестрі цього навчального року, навіть на тлі збільшення контингенту, кількість відрахованих є меншою (1046 осіб), ніж минулого року.

Традиційно найбільше відрахувань з 1, 2 та 5-го курсів. Значна кількість відрахованих на п'ятому курсі є наслідком збільшення кількості студентів з інших вишів, які вступають до КПІ на навчання за ОКР "спеціаліст" та "магістр" і в процесі навчання не витримують високих вимог до рівня знань у нашому університеті.

Кількість студентів-іноземців на початок навчального року становила 372 особи. Департаментом спільно з факультетом лінгвістики вжито заходів, спрямованих на підвищення рівня опанування української та іноземних мов цими студентами. Сьогодні в КПІ навчаються представники 43 країн світу. Це, переважно, громадяни Туреччини, Азербайджану, Туркменістану, В'єтнаму, Китаю, Еквадору, Казахстану. Результати навчання іноземних громадян показують, що, загалом, студенти в повному обсязі опановують навчальні програми та плани, і в підсумку мають якісну освіту.

Стипендіальне забезпечення студентів

Станом на 1 січня 2015 року 83 % студентів отримують стипендію, а це 15086 осіб. 249 студентів з числа сиріт, інвалідів, малозабезпечених та студентів з дітьми отримують соціальні стипендії.

Понад 190 студентів отримують іменні стипендії (Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, ректора), ще 31 особа – персональні стипендії.

Академічна мобільність студентів

За підсумками 2014 року загальна кількість студентів, які навчаються за кордоном, становить 171 особу, що трохи менше, ніж минулого року. Зниження викликано скороченням 2014 року бюджетної програми МОН України "100+100+100", а також зменшенням кількості проектів освітньої програми Європейського Союзу ERASMUS MUNDUS.

Однак, наш університет є одним із лідерів серед українських ВНЗ за кількістю діючих проектів ERASMUS MUNDUS, за якими наразі навчаються та стажуються за кордоном 46 студентів, аспірантів і викладачів КПІ.

У 2014 році КПІ отримав грант у рамках нової програми ERASMUS+. Приємно зауважити, що партнером за проектом став наш виш-побратим – Варшавська політехніка. Метою проекту є розробка англійською мовою навчальних курсів за спеціальністю "Інформаційна безпека".

Соціальна робота

Студентська соціальна служба спільно з соціальними педагогами гуртожитків проводить активну соціальну роботу у студмістечку, здійснює низку соціально-профілактичних, соціально-психологічних, благодійних та виховних заходів. Це, зокрема, заохочення до донорства, програма "Контролюй свій цукор та тиск", тестування на ВІЛ та гепатити.

У структурі департаменту функціонує Центр розвитку кар'єри, з яким співпрацюють понад 80 компаній. Департаментом двічі на рік організовуються Ярмарки вакансій, на яких тільки минулого року понад 8 тисяч студентів отримали консультації щодо майбутнього працевлаштування від представників більше ніж 60 компаній і організацій.

Департамент спільно з адміністрацією студмістечка здійснює поселення в гуртожитки КПІ. Наразі в гуртожитках мешкає майже 12, 5 тис. студентів, у т. ч. майже 230 осіб, які перевелися із зони АТО та Криму.

Культурно-масова робота

Особливе місце в університеті посідає культурно-масова робота, якою також опікується наш департамент. Культурно-масова робота підкреслює імідж та створює особливий колорит студентського та викладацького життя в КПІ. Велика заслуга тут Центру культури та мистецтв, де було проведено 135 запланованих заходів, працюють цікаві творчі колективи.

Серед знакових заходів хотілося б виокремити День першокурсника, фестивалі авторської пісні, "Лігу КВН НТУУ "КПІ" – Кубок ректора", конкурси "Королева КПІ", "Містер КПІ", виставки творчості студентів і викладачів "Таланти КПІ" та інші вже відомі та традиційні для КПІшної спільноти заходи.

Відомими не лише в університетському колі, але й в Україні та за її межами є творчі колективи художньої самодіяльності, зокрема, Естрадний театр аматорів "ЕТА", який відзначив своє 55-річчя.

2014 року розпочав своє життя студентський проект Арт-простір "Вежа КПІ", який є платформою для реалізації творчих та мистецьких проектів. Рік його діяльності – це 9 тисяч відвідувачів, 15 проведених майстер-класів, 7 виставок, 3 концерти. Наразі ведуться активні роботи з його розширення.

Під егідою департаменту працює Центр консолідації студентів, який організовує та проводить різноманітні заходи. При ньому створено та постійно діють гуртки шахів, гри ґо, клуб інтелектуальних ігор, кіноклуб та низка інших.

Нероздільними були культурно-масова робота та соціальні і волонтерські проекти. У травні 2014 р. у виставковій залі 7-го корпусу департаментом було відкрито патріотичну виставку "Майдани і КПІ", яку в червні було продемонстровано і в Українському центрі при Посольстві України у Франції.

Силами студентів-волонтерів було переобладнано джип для потреб військовослужбовців у зоні АТО.

Фізичне виховання та спорт

Особлива увага в університеті приділяється спортивному вихованню, результатом чого є популяризація здорового способу життя та високі спортивні здобутки, що підтверджують підсумки огляду-конкурсу на кращий стан фізичного виховання у ВНЗ м. Києва за 2014 рік, де КПІ посів перше місце.

В університеті існує спортивно-технічний центр "Київський політехнік", до якого входять 7 спортивних клубів, які відвідують понад 500 студентів: "Політех-баскет" (баскетбол), "Політехнік" (футбол), "Талісман" (спортивна аеробіка та фітнес), "Тайфун" (рукопашний бій), "Глобус" (туризм), "Атлантида" (підводне плавання), "Регбі-Політехнік" (регбі).

У 2014 році призерами та переможцями чемпіонатів і кубків України стали 88 студентів КПІ, міжнародних змагань і турнірів – 13 студентів та 1 студент здобув перемогу на чемпіонаті світу.

Традиційною для КПІшної спільноти вже стала спартакіада за такими видами спорту: футбол, волейбол, настільний теніс, баскетбол, важка атлетика та інші.

Силами студентів створено спортивні майданчики на території студмістечка, оновлено спортивний майданчик на базі відпочинку "Політехнік".

Наукова робота студентів

Департамент проводить активну роботу щодо організації І та ІІ етапів Всеукраїнських наукових олімпіад. У 2014 році на базі університету було проведено другі етапи семи олімпіад, у тому числі – новоорганізована олімпіада "Проектування поліграфічного виробництва".

Студенти КПІ у 2014 році взяли участь у 47 Всеукраїнських студентських олімпіадах, отримавши 33 дипломи різних ступенів.

Переможцем Міжнародної студентської олімпіади "САПР та комп'ютерне моделювання в машинобудуванні" в 2014 році став студент ММІ Ігор Ткач.

У КПІ працюють 44 студентські науково-технічні гуртки, діє Наукове товариство студентів та аспірантів КПІ. Успішно втілено проекти: Літня школа ААСІМР, відкриті лекції за участю іноземних науковців, SoloWay – зустрічі з відомими українцями. Налагоджено співпрацю з низкою фондів та наукових компаній, таких як DAAD, Fulbright, Благодійний фонд Богдана Гаврилишина, Greencubator та інші.

У липні 2014 р. уже вдев'яте успішно проведено Відкриту міжнародну студентську олімпіаду з програмування "КРІ Open 2014".

За підтримки департаменту інженерно-спортивна команда НТУУ "КПІ" "Формула Студент КПІ" зараз активно працює над створенням гоночного боліду.

ДНВР спільно з департаментом перспективного розвитку координує роботу студентських організацій: студради, профкому, студради студмістечка.

До складу департаменту входить і військово-мобілізаційний відділ. Цього року, окрім звичайних функціональних обов'язків відділу, а саме постановки на облік та зняття з обліку військовозобов'язаних, а це 14700 осіб, через надзвичайні обставини у країні додалися й інші обов'язки. Так, наприклад, проведено навчальний збір з питань мобілізації, оповіщення військовозобов'язаних та вручення повісток відповідно до вимог Солом'янського РВК. На сьогодні в зоні АТО проходять службу 14 співробітників університету.

Департамент також координує роботу Штабу цивільного захисту. Минулого року проведено навчання щодо дій в умовах надзвичайних ситуацій, вдосконалення системи оповіщення.

У структурі департаменту функціонує Громадське формування з охорони громадського порядку НТУУ "КПІ", яке у взаємодії з правоохоронцями району і міста забезпечує охорону громадського порядку в навчальних корпусах, гуртожитках і на території університету. Щоденно на чергування виходять 80-90 членів Громадського формування.

Створено сторінку формування в соціальній мережі, на якій проводиться інформування студентства щодо правопорядку на території університету.

Відділ з охорони громадського порядку налічує 660 осіб. Це студенти і співробітники університету. У тому числі залучено 45 новоприбулих студентів з Донецької і Луганської областей та Криму.

На початку навчального року здійснено реорганізацію штабу Громадського формування: створено нові відділи, зокрема ІТ-відеоспостереження.

Восени 2014 р. у зв'язку із загостренням криміногенної ситуації в Києві в цілому та на території університету зокрема під головуванням ректора КПІ було проведено збори з працівниками правоохоронних органів району, представниками Громадського формування та студентським активом. У результаті напрацьовано алгоритм та структуру системної взаємодії правоохоронців та Громадського формування для підтримання належного правопорядку на території університету. Це дозволило зменшити кількість правопорушень на території КПІ.

Разом із правоохоронними органами Громадське формування забезпечувало охорону правопорядку під час виборів Президента України, депутатів Верховної Ради та міськради на виборчих дільницях району.

Інформаційний простір

Розширенню інформаційного простору в університеті завжди приділялась велика увага. Так, у 2014 р. наказом ректора у структурі департаменту створено відділ інформаційного забезпечення – Масмедіа центр, у функціональному підпорядкуванні якого працюють газета "Київський політехнік", прес-центр, Радіо КПІ та КПІ TV.

Багаторічна діяльність газети "Київський політехнік" відома багатьом поколінням КПІшників своїми непересічними публікаціями. Колектив редакції газети водночас виконує функції прес-служби університету.

Уже три роки здійснює мовлення Радіо КПІ – вдалий студентський проект, що постійно збільшує коло своїх прихильників.

КПІ TV – новий студентський медійний проект, метою якого є наближення студентської молоді до подій та життя в університеті. Наразі в ефір виходять сюжети та репортажі про життя КПІ, прямі включення з місця важливих подій, авторські програми. Найпопулярніші з них – "КПИЕда", "КПІмузика", "КПІнаука", "KPIToday".

Департамент навчально-виховної роботи дякує за плідну співпрацю ректорату, колегам з інших департаментів та структурних підрозділів університету, а також профспілковому й студентському активам.

Особливу вдячність висловлює заступникам директорів інститутів та деканів факультетів з навчально-виховної роботи.

Тільки разом ми зможемо подолати будь-які виклики та досягти найкращих результатів у підготовці високоморальних, високоосвічених та висококваліфікованих фахівців.

Успіхів нам усім на цьому шляху!

Зі звіту проректора з навчально-виховної роботи д.т.н., проф. П.О. Киричка на засіданні Вченої ради 2 березня 2015 р.

Дата події