Нещодавно відбулися дві знаменні події в науковому світі. 3 жовтня 2013 року Україна уклала угоду про асоційоване членство з найбільшим міжнародним науковим центром, відомим за абревіатурою CERN (ЦЕРН) – Європейською радою з ядерних досліджень (Conseil Europеen pour la Recherche Nuclеaire). 8 жовтня бельгійському професору Франсуа Англеру і професору Единбурзького університету Пітеру Хіггсу була присуджена Нобелівська премія з фізики "За теоретичне відкриття механізму, що служить нашому розумінню походження маси субатомних часток і нещодавно підтвердженого шляхом виявлення передбаченої фундаментальної частки в ході експериментів ATLAS і CMS на Великому адронному колайдері в ЦЕРН".

Великий адронний колайдер (LHC) розташовано в тунелі довжиною близько 27 кілометрів на глибині 100 метрів. В експериментах беруть участь більше 10 000 вчених з майже 100 країн світу. Завдяки новому статусу України наші вчені також зможуть брати повноправну участь у цих експериментах.

Наші вчені і раніше брали участь у міжнародних проектах з фізики елементарних частинок та фізики високих енергій. Серед першопрохідців – випускник ФТІ НТУУ "КПІ" Єгор Аушев, який уже три роки працює в найбільшому німецькому дослідницькому центрі з фізики частинок DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron – "Німецький електронний синхротрон"). Про успіх молодого науковця свідчить те, що його неодноразово запрошували до США для виступів з доповідями на семінарах, що проходять у Національній прискорювальній лабораторії ім. Енріко Фермі (Fermilab).

Міжнародна співпраця для українських учених – це можливість займатися найсучаснішою наукою, працювати на дорогих установках і обладнанні, набиратися досвіду у лідерів світової науки, брати участь у міжнародних форумах, конференціях, проводити дослідження під керівництвом всесвітньо відомих професорів і нобелівських лауреатів.

Єгор Аушев – яскравий приклад молодого і перспективного фахівця, якого розвинені країни запрошують на дуже привабливих умовах для роботи у своїх наукових лабораторіях. Університет може дати фахівцям гарну освіту, яка визнається на міжнародному рівні. Водночас державі слід звертати увагу на талановиту молодь і допомагати їй у становленні, давати можливість реалізувати себе. Витрати на освіту і науку окупляться багаторазово – за рахунок новітніх розробок і виробництва конкурентоспроможних високотехнологічних продуктів.

Олександр Богорош, д.т.н., проф.