Цьогорічна вступна кампанія в НТУУ "КПІ" видалася непростою. План прийому був зменшений на 12% (торік держзамовлення склало 4313 осіб, набрано – 4311; цього року держзамовлення – 3951 особа, набрано – 3315). Кількість поданих заяв теж була дещо меншою, ніж у 2014 р. Торік ми вважали, що це майже надзвичайна подія, коли дві кафедри недобрали студентів, а нині ця цифра відрізняється суттєво. Наведені дані ще потребують осмислення та є серйозним приводом для подальших активних дій.

Набір. Варто зауважити, що  КПІ був чи не єдиним із українських вишів (за винятком кількох факультетів КНУ), який висунув високі вимоги до сертифікатів ЗНО. 150 балів – це мінімум, який ми брали за однією з профілюючих дисциплін, та 124 бали – мінімум за двома іншими дисциплінами для участі в конкурсному відборі. Для інших вишів мінімальний бал не був лімітованим, брали й зі 100 балами. До того ж з об'єктивних причин ми мали обмежену кількість абітурієнтів. Цього року фізику складали всього 40 тис. випускників по всій Україні, з них близько 10 тис. отримали двійки, а в нас фізика була обов'язковим іспитом на всі технічні факультети. Приміром, багато наших вишів-партнерів вибирали для технічних факультетів обов'язковою не фізику, а іноземну мову, яку складали не 40, а 80 тис. абітурієнтів, тобто удвічі більше.

Конкурс. При середньому конкурсі за  заявами 6,5 по університету, на факультетах він відрізнявся. На жаль, на сьогоднішній день в Україні існує така кон'юнктура, коли попитом користуються юридичні, економічні та ін. гуманітарні спеціальності. Тож традиційно наші гуманітарні факультети – ФСП, ФММ, ФЛ – мали конкурс значно вищий за середній (див. діагр. 1). За напрямом "Реклама і зв'язки з громадськістю" конкурс на місця держзамовлення склав 132,7; на напрям "Міжнародна економіка" – 97,6; "Маркетинг" – 80,6; "Економіка підприємства" – 71,5; "Правознавство" – 61,1; "Видавнича справа та редагування" – 51,1. Також непоганий конкурс мали факультети, які працюють у галузі інформаційних технологій. При цьому на напрям "Металургія" конкурс – 2,07; "Інженерне матеріалознавство" – 2,17; "Ливарне виробництво" – 2,33.  Взагалі, конкурс був по всіх факультетах, коли говорити про заяви.

Діаграма 1. Конкурс за заявами у 2015 році

Контингент. Щодо порівняльної характеристики контингенту, то вона з року в рік суттєво не змінюється: найбільше приймаємо випускників шкіл,  хлопців – більше 70%, третина з прийнятих – випускники СДП, медалістів – понад 20%. Це означає, що до нас вступають кращі випускники шкіл. Коли порівняти розподіл оцінок ЗНО в цілому по країні і для наших абітурієнтів, то можна сказати, що до нас ідуть кращі. Але й вони не всі витримують наші вимоги.

Робота з партнерами. Дванадцять факультетів цього року не дотрималися попереднього плану набору першокурсників (див. діагр. 2). Уперше нам довелося коригувати наші плани. На майбутнє потрібно бути більшими реалістами. Ми постійно говоримо про те, що насамперед треба працювати з абітурієнтами. Використання системи доуніверситетської підготовки – один із шляхів вирішення цієї проблеми. Де факультети працюють активно щодо залучення абітурієнтів, там і першокурсників набрали заплановану кількість. На ФІОТ серед першокурсників – 284 випускники СДП, в ІПСА – 139, на ТЕФ – 124, на ФПМ – 114. На сьогодні маємо майже 300 шкіл-партнерів. Приємно, що 90% випускників наших ліцеїв стали  студентами.

Діаграма 2.  Стан виконання держзамовлення

Наголошую, що для нас усі студенти рівні. І вимоги у нас однакові, незалежно – за бюджетні чи власні кошти навчається студент. Цього року контрактників набрали менше   половини факультетів. На ФІОТ – 116, на ФММ й ФСП – по 95, ФЛ – 83, ВПІ – 78.

Набір старшокурсників. На п'ятий курс цього року набрали магістрів більше, ніж торік – 1230 на денну форму, спеціалістів на денну форму набрали – 1069. На заочну форму навчання спеціалістів набрали 186 (як виняток для тих, хто працює за спеціальністю) і жодного магістра-заочника. Вважаємо, що заочна форма навчання для магістрів не є прийнятною. За контрактом магістрів набрали на денну форму 137, на заочну – 83 (за бажанням тих, хто має ступінь спеціаліста, працює і хоче здобути другу освіту), спеціалістів на денну – 82, на заочну – 226.

Усього на денну форму навчання набрали 3843 бакалаври  (з них за бюджетом 86,3%); спеціалістів – 1151 (за бюджетом 92,9%); магістрів – 1367 (за бюджетом 90,0%).

Висновки. Дані, наведені вище, свідчать, що не все гаразд у нашій країні з технічною освітою. Ректор М.З.Згуровський у своїй доповіді на конференції науково-педагогічних працівників КПІ та у ЗМІ намагався проаналізувати ці тенденції. Існують як об'єктивні, так і суб'єктивні моменти. Об'єктивні залежать від ставлення до технічної освіти в державі в цілому та від того, що ми не зорієнтувалися, не перебудували свою профорієнтаційну роботу. У цьому році, на відміну від минулих років, коли вся Політехнічна була заповнена бажаючими подати документи, вулиця була порожньою. Абсолютна більшість абітурієнтів подали документи в електронному вигляді, не бачачи КПІ, не спілкуючись з представниками кафедр, орієнтуючись тільки на свої пріоритети, які в нашій країні, на жаль, спрямовані на юридичні, фінансові та ін. напрями. І виявилося, що тих абітурієнтів, які б відповідали нашим вимогам (планку ми не можемо знижувати), просто не вистачило. Це об'єктивні. Але є й суб'єктивні. Маючи протягом останніх років позитивну динаміку прийому, ми просто розслабилися, сподіваючись, що в будь-якому разі наберемо першокурсників – "вони самі прийдуть". Набрати – це не проблема, але набрати таких, які б потім вчилися – непросто. Тобто ми, з одного боку, визначили вимоги, а з іншого – недостатньо працювали з самими абітурієнтами.

Тож потрібно провести серйозний аналіз результатів прийому в 2015 р. на засіданнях вчених рад факультетів і кафедр. Проаналізувати: кого набрали і як, хто і чому не прийшов, хто прийшов і що робити далі. Будемо враховувати результати прийому як один з показників при проведенні внутрішнього ліцензування випускових кафедр. Маємо активізувати профорієнтаційну роботу факультетів (інститутів) за програмою "Майбутнє України" та співпрацю з СДП щодо підвищення ефективності відбору й залучення абітурієнтів, поліпшити взаємодію з МАН (за напрямами відділень), залучати студентські організації  із використанням  студентських проектів "Екскурсія" й "Абітурієнт". Попереду багато роботи, та згуртований колектив однодумців НТУУ "КПІ" здатен професійно реагувати на виклики сьогодення й успішно вирішувати поставлені завдання.

За матеріалами доповіді першого проректора Ю.І. Якименка на засіданні Вченої Ради НТУУ “КПІ” 07.09.2015 р.