УДК 536.423.4

Трокоз Я.Є., Молодід О.К., Кузьменко І.М.

Теплообмін при плівковій конденсації водяної пари на горизонтальних оребрених циліндрах в області менісків

С. 5 – 11., укр. Іл. 3. Бібліогр.: 14 назв.

Обґрунтовано актуальність вивчення основних закономірностей гідродинаміки плівки та теплообміну при плівковій конденсації в області менісків, що утворюються в основі ребер на профільованих трубах. Представлено методику експериментального вивчення локального теплообміну в області менісків з урахуванням термічних властивостей теплопередаючої стінки та умов її охолодження. Наведені експериментальні дані свідчать про неізотермічність поверхні теплообміну, а також інтенсифікації процесу конденсації в області менісків на 50–100 відсотків порівняно з незбуреною плівкою. Наведені експериментальні дані якісно підтверджуються теоретичними розрахунками. Встановлено, що інтегральні значення теплових потоків на ділянках переходу плівки в меніск на 10–20 відсотків нижчі розрахованих теоретично для конденсації в зоні переходу плівки в меніск на ізотермічній стінці.

УДК 004:378

Капустян В.О., Шинкаренко В.І., Олійник Д.В., Іванов О.П.

Система аналізу діяльності вищих навчальних закладів та її функціональна ефективність

С. 12–21., укр. Іл. 3. Табл. 5. Бібліогр.: 9 назв.

Розглянуто особливості проектування системи аналізу діяльністю ВНЗ та дослідження її функціональної ефективності. Розроблена методологія застосування OLAP-технології для аналізу даних ієрархічної структури зі збереженням для особи, що приймає рішення, природного уявлення про структуру даних. Методика передбачає трансформацію ієрархічної структури до специфічної реляційної, що й надало можливість застосувати саме OLAP-технологію.

УДК 62-50

Клименко О.М., Бідюк П.І., Федоров А.В.

Моделювання та синтез алгоритмів керування просторовою орієнтацією корпусa космічного апарата

С. 22–29., укр. Іл. 5. Бібліогр.: 7 назв.

Виконано аналіз збурень, що впливають на функціонування космічного апарата в орбітальних умовах. Розроблена модель динаміки апарата для керування його обертовим рухом у режимі стабілізації з використанням мінімально-надлишкової структури електромаховичних двигунів. Виконано імітаційне моделювання алгоритму керування обертовим рухом без додавання демпфіруючого моменту і з введенням цього моменту в закон керування. Встановлено, що введення активного демпфіруючого моменту дає можливість ефективно демпфірувати коливання апарату.

УДК 517.977.8

Терещенко І.М.

Інваріантні множини в неперервній грі утримання

С. 30–34., укр., Бібліогр.: 3 назви.

У диференціальній грі утримання розглянута в новій постановці задача знаходження інваріантних множин із застосуванням повного вимітання. Мета гравця-переслідувача – з будь-якої точки одержаної множини утримати траєкторію динамічної системи в цій множині. Мета гравця-втікача – протилежна. Залежно від властивостей матриці вивчено способи побудови мінімальних та максимальних інваріантних множин.

УДК 621.377; 629.7.05

Шевчук Б.М., Зінченко В.П.

Оперативна багатофункціональна обробка та передача інформації в моніторингових мережах з використанням мікросупутників

С. 35–45., укр. Іл. 1. Бібліогр.: 14 назв.

У статті обґрунтовується вибір характеристик дешевої та ефективної мікросупутникової мережі та описуються функціональні характеристики ефективних методів багатофункціональної обробки та передачі інформації.

УДК 621.375.826:621

Котляров В.П., Рахшані А.Р.

Технологічне забезпечення операцій лазерного гравірування

С. 46–56., укр. Іл. 7. Табл. 2. Бібліогр.: 9 назв.

Проаналізовано технологічні схеми найбільш уживаної операції лазерного гравірування та вибрано схеми опромінювання. Розроблено алгоритм проектування режимів обробки для одно- та багатокритеріальних задач. Для останніх складено каталог експериментальних планів, який стане в нагоді для більшості випадків проектування. Наведено оригінальні конструктивні рішення, що можуть полегшити виконання операцій та покращити їх результати.

УДК 532.526

Мамчук В.І.

Використання сплайн-функцій у розрахунках турбулентних пристінних течій

С. 57–61., укр. Іл. 2. Бібліогр.: 3 назви.

Наведено результати з математичного моделювання за власною моделлю однієї практично важливої турбулентної пристінної течії та обгрунтовано використання сплайн-функцій. Розрахунки виконано безітераційним скінченно-різницевим маршевим методом з другим порядком точності за обома координатам. Проведені співставлення результатів розрахованих параметрів у різних перерізах уздовж розвитку течії з відомими експериментальними даними демонструють задовільну збіжність.

УДК 621.791.753

Рижов Р.М., Сидоренко П.Ю., Зімовченко О.Л.

Принципи керування процесами широкошарового наплавлення з зовнішніми електромагнітними діями і конструювання головок для їх реалізації

С. 62–70., укр. Іл. 11. Бібліогр.: 8 назв.

Модифіковано математичну модель багатополюсних ЕМС для умов широкошарового наплавлення. Визначено з її допомогою основні принципи керування даним процесом і конструювання спеціалізованого обладнання для його реалізації. Досліджено особливості розподілу індукції керуючого магнітного поля в зоні наплавлення при різних схемах комутації полюсів ЕМС, що дозволило підвищити ефективність застосування зовнішніх електромагнітних дій.

УДК 621.43:517.9

Рудаков К.М.

Про моделі температурних деформацій при розрахунках твердих тіл

С. 71–75., укр. Табл. 1. Бібліогр.: 11 назв.

Для опису впливу температури на коефіцієнт лінійного температурного розширення в ANSYS використовується модель з ідеальною пам'яттю. Розглянуто питання про обґрунтованість цієї моделі для підрахунку температурних деформацій. Зроблено висновок, що з погляду фізики процесу температурним деформаціям властиво мати пам'ять типу “миттєво зникаючої”, яка, зокрема, застосовується в моделі ідеально пружного матеріалу. Для такого типу пам'яті виписані відповідні рівняння.


УДК 621.729.75(204.1)

Скачков І.О., Пірумов А.Є., Максимов С.Ю.

Контроль якості підводного дугового мокрого зварювання за електричними параметрами дуги

С. 76–81., укр. Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 7 назв.

З використанням систем штучного інтелекту проведена оцінка якості зварних з'єднань, виконаних під водою, двох видів дефектів зборки: зміна відстані деталь–пальник, зміна зазору між пругами деталей. Контроль якості проводився за електричними параметрами дугового процесу. Показана ефективність використання систем штучного інтелекту для виявлення вказаних видів дефектів.

УДК 539.43

Шукаєв С.М., Панасовський К.В., Горбатенко К.Г.

Метод оцінювання довговічності металевих сплавів при програмному двовісному малоцикловому навантажуванні

С. 82–86., укр. Іл. 3. Табл. 3. Бібліогр.: 9 назв.

Проведені експериментальні дослідження малоциклової втоми титанового сплаву ВТ9 при програмному навантажуванні: осьове навантажування/кручення; кручення/осьове навантажування; осьове навантажування/кручення/навантажування зі зсувом фази на 90 ° . Запропонована модифікована модель пошкоджуваності, яка враховує ефекти непропорційності при програмному навантажуванні. Оцінка довговічності здійснюється з використанням рівняння Коффіна (5), в якому розмах еквівалентної деформації D e обчислюється за модифікованою теорією Писаренка–Лебедєва. Експериментальні дані добре корелюють з результатами розрахунку, виконаними за запропонованою моделлю.

УДК 621.384.326

Гаврилюк А.І., Колобродов В.Г.

Пороговий потік оптико-електронної системи при спостереженні об'єкта на нерівномірному фоні

С. 87–91., укр. Іл. 2. Бібліогр.: 9 назв.

Запропонована методика розрахунку порогового потоку NEI оптико-електронної системи (ОЕС) при спостереженні об'єкта на нерівномірному фоні. Отримано рівняння для розрахунку NEI, яке враховує параметри нерівномірного фону та ОЕС. Розглянуто приклад розрахунку NEI.

УДК 579.22.582.28

Бабицька В.Г., Бісько Н.А., Клечак І.Р., Поєдинок Н.Л., Тодосійчук Т.С., Щерба В.В.

Вплив умов глибинного культивування лікарського гриба Ganoderma lucidum (рейши) на біосинтез полісахаридів

С. 92–99., укр. Іл. 4. Табл. 6. Бібліогр. 21 назва.

Проведені дослідження впливу умов культивування лікарського гриба Ganoderma lucidum на біосинтез полісахаридів дозволили встановити оптимальні компоненти поживного середовища та умови глибинного культивування, сприятливі для накопичення полісахаридів. Встановлено позитивний вплив лазерного світла на ріст, накопичення біомаси і біосинтетичну активність цього гриба. Показано, що умови культивування не впливають на вуглеводний склад ендо- і екзополісахаридів.

УДК 579.864+616-095+579.61:615.27

Дехтяренко Н.В., Типлинська К.В., Дуган О.М.

Сезонні зміни деяких фізіолого-біохімічних показників пробіотичних культур

С. 100–108., укр. Іл. 7. Табл. 3. Бібліогр.: 13 назв.

Наведено експериментальні дані з вивчення залежності утворення біомаси і молочної кислоти (за показником зміни рН культуральної рідини) від пори року штамами молочнокислих бактерій. Показано, що накопичення біомаси лактобактерій більш активно відбувається влітку і восени. Різні значення рН посівного матеріалу не вплинули на кінцевий вміст молочної кислоти у культуральній рідині в різні пори року. Зроблено висновок про стабільність фізіологічної активності різних видів лактобактерій.

УДК 628.315

Михайловська М.В., Гвоздяк П.І.

Порівняльний аналіз біологічного очищення стічних вод від сполук азоту

С. 109–117., укр. Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 29 назв.

Зроблено огляд іноземної літератури останніх років, присвяченої новітнім методам очистки азотвмісних вод. Проаналізовано основні типи сучасних технологічних процесів (Anammox, SHARON, BABE, CANON, OLAND), призначених для звільнення стічних промислових, побутових і сільськогосподарських вод від сполук азоту. Підсумки аналізу подано у порівняльній таблиці, яка розкриває параметри процесів, їх переваги та недоліки.

УДК 666.913

Свідерський В.А., Кущ Л.І., Булана О.В.

Вплив цеолітів українських родовищ на фізико-механічні властивості будівельного гіпсу

С. 118–124., укр. Табл. 6. Бібліогр.: 7 назв.

Запропоновано використання природних цеолітів в якості модифікаторів гіпсового в'яжучого. Показано позитивний вплив добавок, що вивчалися, на міцність та водостійкість будівельного гіпсу. Визначено кількість та вид цеолітів, при введенні яких досягаються найкращі результати.

УДК 517.9

Дудкін М.Є.

До постановки задачі Штурма–Ліувілля з нормальним оператором

С. 125–130., укр. Бібліогр.: 10 назв.

Знайдені умови формальної нормальності для диференціального виразу другого порядку із комп лекс нозначними коефіцієнтами та записані деякі крайові умови.

УДК 512.53

Жучок А.В.

Зсуви вільних добутків напівгруп

С. 131–136., укр. Бібліогр.: 7 назв.

Описано ліві (праві) зсуви вільного добутку довільних напівгруп, сформульовано необхідні та достатні умови зв'язаності лівого та правого зсувів вільного добутку довільних напівгруп. Крім цього, напівгрупу лівих (правих) зсувів вільного добутку одноелементних напівгруп описано у термінах строго мономіальних по рядках (стовпчиках) матриць.

УДК 517.9

Капустян О.В.

Властивість Кнезера для неавтономного хвильового рівняння без єдиності розв'язку

С. 137–141., укр. Бібліогр.: 10 назв.

Для неавтономного хвильового рівняння з дисипацією, задача Коші для якого не є однозначно розв'язною, доведена властивість Кнезера, яка полягає в тому, що множина, яку в кожен момент часу заповнюють розв'язки задачі Коші, є компактною і зв'язною підмножиною фазового простору.

УДК 517.986; 517.947

Порембський Я.Ф., Кухарчук М.М.

Квазілінійні еліптичні рівняння високого порядку і нелінійні півгрупи стиску

С. 142–147., укр. Бібліогр.: 4 назви.

Дана стаття продовжує роботи М.М. Кухарчука “Про розв'язуваність квазілінійних еліптичних рів нянь високого порядку в ” та “Дисипативні оператори і нелінійні півгрупи стиску в ”.

Авторами статті встановлено, что оператори, породжені формою, котра досліджувалася в першій із вищезгаданих робіт, є генераторами нелінійної півгрупи стиску в , тобто встановлено нелінійний аналог теореми Хілле–Іосіди–Філліпса в .

УДК 51-7:57

Чернишенко В.С., Білозьоров В.Є.

Логарифмічні координати в дослідженні стійкості рішень рівнянь Лотки–Вольтерри

С. 148–153., укр. Іл. 2. Бібліогр.: 6 назв.

Дослідження стійкості розв'язків системи Лотки–Вольтерри ступеня п . Специфікою роботи є перехід до логарифмічних змінних й обмеження лише першим ортантом системи. Були знайдені умови, за яких перший ортант є областю глобальної стійкості. Це дало змогу визначити області значень параметрів моделі (параметрів середовища), за яких можливе стабільне співіснування п біологічних популяцій за будь-яких початкових чисельностях усіх видів.