УДК 519.86
Богославська О.Ю., Капустян В.О.

Цінова політика теплових електростанцій (ТЕС) у системі “Енергоринок–ТЕС” України

С. 5 – 11 .
укр.
Іл. 4. Табл. 3. Бібліогр.: 8 назв.
Розглядається задача математичного моделювання відносин у системі “Енергоринок–ТЕС”. Побудована математична модель дозволяє виявити умови отримання генеруючими компаніями максимальної виплати за відпущену електроенергію. Створена модель є задачею векторної оптимізації. Для розв'язання цієї задачі застосовується метод випадкового пошуку екстремуму функції, яка описує виплати ДП ”Енергоринок” виробникам електроенергії. Виконані розрахунки показали можливість збільшення виплат генеруючим компаніям на 5–7%.

УДК 517.518.45,612.16
Рибін О.І., Шарпан О.Б., Данилевська В.Г.

Діагностичні можливості ортогональних перетворень кореляційних матриць пульсових хвиль

С. 12 – 17 .
укр.
Іл. 8. Бібліогр.: 17 назв.
Показана діагностична цінність розкладу пульсових сигналів за власними значеннями і власними векторами, а також значна індивідуальність кожної пульсограми, що описується не більше, ніж двома власними значеннями. Встановлено, що діагностична змінюваність графоелементів пульсограми досить повно відображається трьома–вісьмома власними значеннями (та їх власними векторами).

УДК 621.372.413
Трубін О.О.

Розсіювання мікрохвильових пакетів на системах зв'язаних діелектричних резонаторів

С. 18 – 21 .
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 5 назв.
Проведено дослідження розсіювання модульованих високочастотних електромагнітних імпульсів різних форм на системах, що складаються з великого числа ДР, розташованих у відрізку позамежного хвилеводу, або в регулярній лінії передачі. Отримано аналітичні вирази для форми розсіяних імпульсів на режекторних і смугових діелектричних структурах. Досліджено закономірності передачі пакетів прямокутної форми, а також пакетів, амплітуди яких підкоряються закону нормального розподілу.

УДК 519.8
Мартинович Ю.Є., Остапенко В.В.
С. 22 – 26 .
укр.
Іл. 2. Бібліогр.: 6 назв.
Запропоновано математичну модель сучасної інформаційної мережі, реалізованої з використанням мережевого протоколу TCP/IP. З використанням розробленої моделі поставлено задачу керування розподілом потоків інформації в мережі. Доведено, що запропонована модель враховує особливості реально існуючих мереж і водночас вона невибаглива до обчислювальних потужностей при моделюванні, дозволяє передачу даних одного потоку одночасно кількома маршрутами, а також збільшує надійність мережі в цілому. На базі даної моделі пропонується побудувати мультиагентний алгоритм керування вузлами мережі.

УДК 519.816
Недашківська Н.І.

Оцінювання чутливості розв'язку задачі прийняття рішень із застосуванням методу аналізу ієрархій

С. 27–36.
укр.
Іл. 1. Табл. 13. Бібліогр.: 11 назв.
Запропоновано метод проведення аналізу чутливості розв'язку, отриманого методом аналізу ієрархій (МАІ), який дає можливість знайти області змін ваг елементів ієрархії, при яких не змінюються ранги альтернатив, а також визначити так звані критичні і стійкі елементи задачі. Проведено дослідження чутливості розв'язку, отриманого МАІ, задачі раціонального використання космічної інформації ДЗЗ для ГІС.

УДК 004.057.4+004.724
Тимошенко Ю.А., Краєвий А.С.

Огляд і класифікація програмно-апаратних засобів побудови розподілених обчислювальних систем

С. 37–49.
укр.
Табл. 1. Бібліогр.: 34 назви.
Розглядаються симетричні розподілені обчислювальні системи (СРОС), які також відомі у джерелах як РОС класу peer-to-peer. Серед задач, що реалізуються за допомогою СРОС, можна назвати розподілені обчислення, децентралізоване збереження, індексування і обробку великих обсягів даних, підтримку комунікації і спільної роботи користувачів системи. Динамічна природа таких обчислювальних середовищ значно ускладнює традиційні методи розв'язання задач знаходження та іменування об'єктів, маршрутизації повідомлень і забезпечення цілісності даних інформаційної системи. Як наслідок, дослідники пропонують спеціалізовані розв'язки цих задач, що використовують нові методи організації і взаємодії компонентів СРОС. В статті надається узагальнений огляд актуальних вимог до роботи СРОС та методів їх забезпечення. Основною задачею даної роботи є аналіз існуючих прикладів СРОС, визначення базових понять і характеристик, необхідних для їх порівняння та оцінки.

620.197

Артюх Я.Ю., Гречанюк І.М., Гречанюк В.Г.

Фізико-хімічні властивості конденсованих із парової фази композиційних матеріалів

С. 50 – 54 .

укр.

Іл. 5. Табл. 3. Бібліогр.: 11 назв.

Розглянуто фізико-хімічні властивості композиційних матеріалів (Сu–6%А l )–Мо, одержаних методом електронно-променевого випаровування з подальшою конденсацією у вакуумі. Показано, що з підвищенням вмісту молібдену в легованій алюмінієм мідній матриці період гратки зменшується, що може свідчити про утворення твердих розчинів алюмінію в молібдені. Гравіметричні дослідження показали зменшення втрати маси зразків у зв'язку із зменшенням розчинності алюмінію при збільшенні концентрації молібдену в системі (Сu– 6 %А l )–Мо. Розраховані вагові і глибинні показники корозії системи (Cu– 6 %Al)–Mo у дистильованій і водопровідній воді свідчать про високу корозійну стійкість композиційного матеріалу .

УДК 621.73.016
Гожій С.П., Кривда Л.Т.

Штампування обкочуванням як засіб ресурсозбереження

С. 55–60.
укр.
Іл. 6. Бібліогр.: 9 назв.
Статтю присвячено аналізу особливостей локального деформування, які визначають штампування обкочуванням як особливий засіб ресурсозбереження. Розглянуто умови утворення поверхні деформованого торця заготовки і, як наслідок, визначено геометрію миттєвої рухомої контактної плями, яка характеризується узагальненим параметром обробки. Показано, що характер витоку металу з-під контакта визначається тим же узагальненим параметром, а позитивні ефекти при обкочуванні зумовлюються саме особливостями геометрії контуру контакта та напрямком пластичного плину металу в процесі деформування. Наведено приклади найбільш повної реалізації переваг штампування обкочуванням, що забезпечують істотне ресурсозбереження.

УДК 535.338.43:533.59
Павлова О.П.

Вплив легуючих елементів Pt, Co, Au, Ti, Pd, Mn на термічну стійкість силіцидної плівки NiSi в нанорозмірних плівкових композиціях на монокристалічному кремнії

С. 61 –7 0 .
укр.
Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 38 назв.
Обзор присвячений питанню підвищення термічної стійкості силіцидної фази NiSi як перспективного матеріалу, властивості якого задовольняють вимоги нанотехнологій, які розвиваються на даний час.

УДК 621.91.0 2
Солодкий В.І.

Визначення товщини зрізу методом траєкторій

С. 71 – 77 .
укр.
Іл. 6. Бібліогр.: 9 назв.
Подана методика визначення товщини зрізаного матеріалу, відповідно до якої товщина зрізу визначається як відстань від точок різальної кромки до сукупності траєкторій, залишених у просторі попереднім рухом різального елемента. Це дозволяє визначити просторову зону зрізаного матеріалу для будь-якої кінематичної схеми формоутворення.

УДК 621.785
Хижняк В.Г., Марченко Ю.В., Хижняк О.В.

Вплив термічної обробки на структуру i властивості покриттів карбідів ванадію на вуглецевих сталях

С.   78 –8 1 .
укр.
Іл. 2. Бібліогр.: 12 назв.
Методами фізичного матеріалознавства досліджено вплив відпалу, гартування та низькотемпературного відпуску на структуру, мікротвердість, хімічний склад, тріщиностійкість покриттів на основі карбідів ванадію VC, V 2 C на сталях 20, 40, У8А. Показано, що карбідні покриття підвищують зносостійкість сталі У8А в умовах тертя ковзання без змащування в 10–20 разів. Встановлено, що відпал, гартування та низькотемпературний відпуск сталі У8А з карбідними покриттями призводять до деякого зниження зносо-стійкості порівняно із зносостійкістю сталі безпосередньо після хіміко-термічної обробки.

УДК 621.384.326
Власюк В.В., Гордієнко В.І., Колобродов В.Г.

Максимальна дальність виявлення реальних об'єктів тепловізійною системою спостереження

С. 82–86.
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 7 назв.
Запропоновано методику розрахунку максимальної дальнос-ті виявлення (МДВ) реальних об'єктів тепловізійною системою. Отримано рівняння для розрахунку МДВ об'єктів великих і малих розмірів. Досліджено вплив параметрів об'єктива і приймача випромінювання на МДВ.

УДК 519.63:533.273
Кривцов В.С., Планковський С.І., Цегельник Є.В., Островський Є.К., Таран А.О.

Газодинамічні характеристики потоку інертного газу в каналі плазмотрона

С. 87–99.
укр.
Іл. 8. Табл. 1. Бібліогр.: 12 назв.
Запропоновано критерій забезпечення докритичного значення парціального тиску атмосферних газів для підвищення ресурсу плазмотронів з термоемісійними катодами на етапі їх проектування. Визначено основні газодинамічні характеристики потоку інертного газу в каналі плазмотрона. Проведено порівняння аналітичного розв'язку з результатами чисельного експерименту.

УДК 65-52
Рижков Л.М.

Використання перетворення Гільберта в задачі статистичної лінеаризації нелінійностей гістерезисного типу

С. 100 –10 3 .
укр.
Іл. 1. Бібліогр.: 5 назв.
Запропоновано методику обчислення коефіцієнтів статистичної лінеаризації нелінійностей гістерезисного типу на основі використання перетворення Гільберта. Показано переваги запропонованої форми лінеаризації порівняно з відомими формами статистичної лінеаризації.

УДК 579.864.1:615.331
Старовойтова С.О., Горчаков В.Ю.

Пробіотики – промотори життя ХХІ століття

С. 104–114.
укр.
Табл. 6. Бібліогр.: 55 назв.
Визначено роль біфідо- та лактобактерій у підтримці нормальної мікрофлори організму хазяїна. Узагальнено та проаналізовано дані про механізм дії відомих препаратів – про-, пре- та синбіотиків на основі екстраполяції знань про захисну роль окремих представників нормальної мікрофлори макроорганізму та спостережень клініцистів. Наведено сучасну класифікацію пробіотичних препаратів, а також описано запропоновані різними дослідниками критерії відбору потенційно промислових культур з метою вдосконалення пробіотичних препаратів. Наведено основні напрямки вдосконалення існуючих на сьогодні пробіотичних препаратів на основі пробіотичних культур.

УДК 576.8.097
Шинкаренко Л.М., Коршун Л.М., Трохименко О.П., Дехтяренко Н.В.

Біологічні властивості супернатантів культуральних рідин лактобактерій роду Lactobacillus , отриманих на різних поживних середовищах

С. 115–1 22 .
укр.
Іл. 2. Табл. 2. Бібліогр.: 20 назв.
Досліджено вплив екзогенних метаболітів лактобактерій, одержаних на різних модифікаціях середовища MRS, на типових представників грампозитивної і грамнегативної патогенної та умовно-патогенної мікрофлори та на еукаріотичні клітини в перещеплювальній поверхневозалежній культурі клітин людини НЕР-2. Показано, що склад поживного середовища суттєво впливає на прояв антагоністичних та цитотоксичних властивостей метаболітів лактобактерій. Встановлено, що додавання в середовище культивування твіну-80 чи сполук йоду стимулює антагоністичну активність лактобактерій.

УДК 628.33
Глушко О.В., Радовенчик В.М.

Вилучення нікелю з промивних вод гальванічних виробництв

С. 1 23 –12 7 .
укр.
Іл. 5. Табл. 1. Бібліогр.: 11 назв.
Вивчено процеси сорбції і десорбції нікелю на катіоніті КУ-2-8. Показано, що ефективність десорбції іонів нікелю з катіоніту КУ-2-8 залежить від концентрації та витрати регенераційного розчину сульфату натрію і зростає з підвищенням рН від 5,6 до 9,2. На основі отриманих результатів, які дають можливість вирішити проблему повторного використання регенераційних розчинів, запропоновано принципову технологічну схему вилучення нікелю з промивних вод гальванічних виробництв.

УДК 661.21
З нак З.О., Яворський В.Т.

Одержання полімерної сірки і водню плазмохімічним методом на дослідно-промисловій установці

С. 12 8 –132.
укр.
Іл. 1. Бібліогр.: 8 назв.
Наведено експериментальні дані дослідження плазмохімічного розкладу сірководневого газу, що утворюється при гідроочищенні нафти, з одержанням полімерної сірки та водню. Встановлено, що наявність у газі вуглеводнів спричинює утворення стабілізованої модифікації полімерної сірки. Її вміст у продукті перевищує 90%, що відповідає вимогам технічних умов. Розглянуто різні методи очищення одержаного водню від нерозкладеного сірководню; як оптимальний рекомендовано адсорбційний метод із використанням природного сорбенту – морденіту. Наведено технологічну схему дослідно-промислової установки плазмохімічного перероблення сірководню.

УДК 517.947
Андрєєва О.В., Кухарчук М.М.

Про розв'язність квазілінійних еліптичних рівнянь високого порядку в R l

С. 133 – 138 .
укр.
Бібліогр.: 2 назви.
Стаття присвячена дослідженню квазілінійних еліптичних рівнянь високого порядку з повільно зростаючими коефіцієнтами в усьому евклідовому просторі Rl, l ?  3 . Розглянуто класи рівнянь, які в ста рій класичній термінології належали до недопустимих згідно з їх критеріями. Замість сильної коерцитивності автори ввели умову слабкої коерцитивності, що дало можливість при мінімальних обмеженнях на коефіцієнти рівняння отримати нові результати.

УДК 515.2
Ванін В.B., Гумен М.С., Гумен О.М.

Раціональні багатовиди як неевклідові проективні простори

С. 139–143.
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 19 назв.
Розглянуто трактування раціональних багатовидів як неевклідових проективних просторів, що дало можливість просто і компактно одержувати рівняння цих багатовидів у параметричній формі. Наведено приклади раціональних багатовидів із конкретно заданими розмірностями і порядками.

УДК 517.9
Костюченко Т.О., Тоскано С.

Про деякий клас інтегро-сумарних нерівностей

С. 144–149.
укр.
Бібліогр.: 9 назв.
Розглянуто проблему розв'язуваності задачі Чаплигіна для інтегро-сумарних нерівностей, які задовольняють функції з розривами 1-го роду. Наведено умови, при яких цю задачу вдається розв'язати, а саме умови на нелінійне ядро, та функції, що входять у нерівність вигляду
.

Наведено умови зведення багатовимірних функціональних нерівностей такого вигляду до одновимірних та розв'язуваність задачі Чаплигіна у багатовимірному випадку для розривних функцій, що мають скінченні стрибки.

УДК 517.938:534.23
Швець О.Ю., Краснопольська Т.С.

Динамічний хаос у п'єзокерамічних системах обмеженої потужності. Частина 1. Побудова математичної моделі і встановлення існування детермінованого хаосу

С. 150–158.
укр.
Іл. 6. Бібліогр.: 23 назви.
Побудовано нову математичну модель і досліджено властивості п ' єзокерамічного випромінювача при взаємодії з генератором з обмеженою потужністю. Особливу увагу приділено дослідженню виникнення детермінованого хаосу в даній системі. Отримано залежності максимального ляпуновського показника системи від значень біфуркаційних параметрів. Побудовано фазопараметричну характеристику системи. Доведено існування в системі хаотичних атракторів. Проаналізовано сценарій переходу від регулярних режимів до хаотичних. Вивчено фазові портрети, спектральні густини, перерізи й відображення Пуанкаре деяких регулярних та хаотичних атракторів.