УДК 116-05
Іньшина О.B.

Суть i значення логістики фінансових потоків у системі державних закупівель

С. 5 – 13.
укр.
Іл. 2. Табл. 2. Бібліогр.: 21 назва.
Розглянуто питання щодо уточнення суті і значення концепції логістичного управління фінансовими потоками в процесі здійснення державою закупівлі товарів, робіт і послуг для задоволення власних потреб. За результатами проведеного дослідження, обгрунтовано, що ефективне логістичне управління фінансовими потоками системи державних закупівель дає можливість підвищити ефективність використання державних коштів і сприяє їх економії.

УДК 621.3.011.21
Шарпан О.Б., Безякіна Д.В.

Оцінка впливу неоднорідності біотканини на чутливість частотного розподілу комплексного електричного імпедансу

С.14–18
укр.
Іл. 6. Бібліогр.: 6 назв.
Обговорено можливість застосування тричастотного методу вимірювання для точного відтворення повного частотного розподілу біоімпедансу. Досліджено чутливість цього методу вимірювання до варіабельності електричних параметрів біотканин, впливу їх неоднорідностей на ступінь спотворень розподілу. Встановлено, що точне відтворення параметрів комплексного імпедансу в усій смузі частот при вимірюваннях лише на трьох частотах можливе лише для однорідної тканини. Показано, що для неоднорідних тканин і органів, а також для дослідження динамічних процесів необхідно застосовувати багаточастотні методи вимірювання.

УДК 621.666.2
Коржик М.В., Жученко А.І.

Структура системи керування піччю графітації

С.19–24.
укр.
Іл. 5. Бібліогр.: 8 назв.
Наведено результати експериментального дослідження типової кампанії графітації в печі постійного струму, розглянуто математичну модель печі як об'єкта керування. На основі аналізу експериментальних даних сформульовано принципи побудови системи керування процесом графітації в печах постійного струму та запропоновано кілька схем її реалізації.

УДК 681.51
Мирунко В.М., Сільвестров А.М.

Проблема некоректності задачі ідентифікації і деякі шляхи її вирішення

С.25–31.
укр.
Іл. 6. Бібліогр.: 13 назв.
Розглянуто проблему забезпечення коректності розв'язання задачі ідентифікації структури і параметрів нелінійних динамічних об'єктів. Запропоновано кілька нових підходів до вирішення цієї проблеми.

УДК [679.7.025.7+679.7.055]:621.315.2
Воронін Л.Г., Мікульонок І.О., Радченко Л.Б., Ружинська Л.І.

Моделювання охолодження проводів і кабелів

С.32–39.
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 12 назв.
Розглянуто фізичну й математичну моделі процесу охолодження суцільних циліндричних виробів із центральним осердям, таких, як, наприклад, електричних проводів і кабелів. Моделювання охолодження здійснене, виходячи з наявності теплового й гідродинамічного примежових шарів, біля поверхні охолоджувального виробу.

Методика розрахунку може бути рекомендована для інженерних розрахунків технологічного устаткування для виробництва кабельних виробів.

УДК 539.42
Гондлях О.В., Пашинський Р.М., Чемерис А.О., Личко Є.О.

Вплив процесів розшарування на коефіцієнт інтенсивності напружень в усті тріщини в багатошарових конструкціях хімічного машинобудування

С.40–45.
укр.
Іл. 5. Бібліогр.: 23 назви.
Реалізовано комплексний алгоритм моделювання еволюції поширення магістральних тріщин із врахуванням ефектів розшарування конструкції на базі методу скінченних елементів. Вивчається питання впливу процесу розшарування на коефіцієнт інтенсивності напружень в усті тріщини, а отже, й на швидкість її поширення. Як об'єкт дослідження розглядається багатошарова підкріплена панель із початковою тріщиною, що перебуває під дією змінних навантажень.

УДК 620.197
Гречанюк І.М., Артюх Я.Ю., Гречанюк В.Г., Руденко І.Ф.

Дослідження корозійної і ерозійної стійкості композиційних матеріалів на основі міді i молібдену

С.46–50.
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 18 назв.
Розглянуто корозійну й ерозійну стійкість композиційних матеріалів на основі міді і молібдену, отриманих за допомогою методу електронно-променевої технології і матеріалу Ag–CdO, одержаного традиційним методом порошкової металургії. Показано, що пошкодження поверхневого шару в місцях контактів у випадку Ag–CdO значно більші, ніж для композицій Сu–Mo.

УДК 621.73.043
Марченко В.Л., Шамарін Ю.Є.

Розробка енергозберігаючих режимів деформування при штампуванні з крученням

С.51–55.
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 9 назв.
Дослідження направлені на підвищення ефективності технології штампування з крученням шляхом зниження енерговитрат. У ході розв'язання поставленої задачі отримано оптимальний режим деформування, який забезпечує зниження зусилля при енерговитратах, що відповідають традиційним схемам деформування. Для реалізації цього режиму розроб-лено конструкцію пристрою для штампування з крученням на пресах із поступальним переміщенням повзуна.

УДК 621.762+669.056.9+669.24.71.849+620.17
Олікер В.Ю., Барабаш М.Ю., Гридасова Т.Я., Гречишкін Є.Ф., Тимофєєва І.І.

Поведінка детонаційних покриттів на основі інтерметаліду NiAl при термоциклічному окисненні

С.56–63.
укр.
Іл. 6. Бібліогр.: 12 назв.
Стаття присвячена вивченню поведінки детонаційних покриттів на основі NiAl і NiAl–Re при 800, 1000, 1100 ° С на повітрі. Досліджено вплив ренію на жаростійкість детонаційних покриттів в умовах високотемпературного термоциклічного окиснення. Показано, що наявність ренію в детонаційних покриттях на основі інтерметаліду NiAl значно підвищує жаростійкість покриттів близько 1000 ° С. Виявлено істотні розбіжності в характері формування окалини на поверхні порівняльних покриттів, що пов'язано з різним співвідношенням швидкостей формування в них оксидів алюмінію і нікелю, а також шпінелі NiAl 2 O 4 .

УДК 621.73.043
Пшенишнюк О.С.

Порівняння ефективності різних принципів приводів механізмів обкатування пресів

С.64–70.
укр.
Іл. 4. Бібліогр.: 13 назв.
Наведено результати порівняльного аналізу різних типів механізмів обкатування для пресів із локальною схемою деформування заготовок. Встановлено, що безступеневе регулювання кінематичних параметрів руху інструмента з використанням електрогідравлічного слідкуючого приводу є доцільним на стадії дослідно-промислового впровадження процесу і для штампування деталей невеликими партіями. Для серійного і масового виробництва раціональнішим з точки зору енерговитрат є застосування електромеханічного приводу із ступеневою або частково ступеневою схемою регулювання кута нахилу інструмента, його кутової швидкості обертання та подачі за один оберт.

УДК 620.178.2;620.178.15
Сидоренко С.І., Волошко С.М., Холявко В.В., Роїк Т.А.

Фазовий склад та механічні властивості квазікристалічних сплавів системи (Al–Cu–Fe)+Ga

С.71–75.
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 10 назв.
У статті досліджувався фазовий склад, механічні властивості та розподіл дифузанта в квазікристалічних сплавах Al 65 Cu 20 Fe 15 та Al 62 Cu 21 Fe 17 при реактивній дифузії галію залежно від режимів термомеханічної обробки. Показано, що галій приблизно вдвічі порівняно з вихідним квазікристалічним станом матеріалів збільшує пластичність сплавів.

УДК 620.178;621.785
Юркова О.І., Бякова О.В., Білоцький О.В., Дуб С.М.

Механічна поведінка наноструктурного заліза, отриманого інтенсивною пластичною деформацією тертям у газових середовищах

С.76–81.
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 20 назв.
Розглянуто особливості механічної поведінки нано- і субмікроструктурного заліза, отриманого інтенсивною пластичною деформацією (ІПД) тертям у різних газових середовищах (аргон, повітря, аміак). Методом наноіндентування зареєстровано вплив нано- і субмікроструктурного стану на твердість Hh і характеристику пластичності d A заліза. При диспергуванні зеренної структури заліза до нанорозмірної з одночасним насиченням азотом (ІПД тертям в аміаку) виявлено порушення закону Холла–Петча. Показано, що механічні властивості заліза в наноструктурному стані можуть принципово змінюватися при наявності нанокристалічних частинок другої фази (Fe4N), які можуть утворюватися внаслідок розпаду пересиченого твердого розчину при природному старінні азотованого заліза.

УДК 664.653.4.03
Штефан Є.В., Мізнік Л.М.

Математичне моделювання процесів коекструзії при виготовленні трубчастих виробів з начинками

С.82–85.
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 5 назв.
Наведено аналітичну модель процесу коекструзії дисперсних матеріалів, зокрема, при виготовленні трубчастих виробів із начинками.

УДК 620.178.3:539.37
Шукаєв С.М., Гладський М.М.

Малоциклова втома титанового сплаву ВТ1-0 в умовах пропорційного і непропорційного навантаження

С.86–92.
укр.
Іл. 5. Табл. 5. Бібліогр.: 10 назв.
Наведено результати експериментальних досліджень малоциклової втоми титанового сплаву ВТ1-0 при пропорційному і непропорційному двовісному навантаженні. Випробування проводили на тонкостінних трубчастих зразках за умов жорсткого режиму навантаження при кімнатній температурі. Побудовано регресійну модель оцінки довговічності титанового сплаву ВТ1-0 при пропорційному та непропорційному навантаженні. Встановлено, що довговічність зразків із сплаву ВТ1-0 при переході від розтягування-стискання до навантаження “по колу” в полі деформацій типу Мізеса зменшувалась у 1,7 раза при однакових значеннях амплітуди еквівалентної деформації. Додаткове зміцнення матеріалу не спостерігалось.

УДК 536.2:536.42:532.66
Глоба Л.С., Лапа М.В., Попова І.М.

Гнучке проектування технологічних процесів виготовлення деталей приладів

С.93–100.
укр.
Іл. 2. Табл. 2. Бібліогр.: 11 назв.
Розглянуто модель технологічного процесу з використанням нечітких множин, метод гнучкого проектування технологічних процесів на основі запропонованих моделей, приклади гнучкого проектування деталей типу “тіло обертання”.

УДК 621.384.326
Демченко Л.І., Колобродов В.Г., Стефанович В.Т., Трандаш М.М.

Вплив збільшення системи тепловізор–оператор на мінімальну роздільну різницю температур

С.101–105.
укр.
Іл. 3. Бібліогр.: 7 назв.
Розроблено математичну модель формування сигналу в системі тепловізор–оператор, яка дала можливість отримати аналітичну формулу для розрахунку мінімальної роздільної різниці температур. Ця формула враховує кутове збільшення системи тепловізор–оператор. Розглянуто обмеження на застосування функції МРРТ при проектуванні тепловізорів. Одержані результати можуть бути використані при проектуванні тепловізійних систем спостереження різного призначення.

УДК 534.1:62.752
Рижков Л.М.

Аналіз ефективності інерційного гасіння коливань динамічно настроюваних гіроскопів

С.106–109.
укр.
Бібліогр.: 5 назв.
Показано високу ефективність використання електромеханічних динамічних гасників коливань індикаторного типу для гасіння резонансних коливань динамічно настроюваних гіроскопів. Отримано вирази для оптимальних параметрів гасників коливань і для параметрів коливань гіроскопа. Виконано аналіз впливу деяких інструментальних похибок.
 

УДК 621.372
Сопілка Ю.В.

Використання частотно-часових перетворень Вігнера вищих порядків у задачах віброакустичної діагностики

С.110–117.
укр.
Іл. 6. Бібліогр.: 7 назв.
Аналізується ефективність використання частотно-часових перетворень Вігнера–Вайла вищих порядків для обробки діагностичної інформації в задачах віброакустичної діагностики тріщин у лопатках авіаційних газотурбінних двигунів. Проведено моделювання та частотно-часовий аналіз віброакустичних сигналів, які випромінюються моделями лопаток робочих коліс ГТД без пошкодження та з тріщиноподібним пошкодженням при стаціонарному та нестаціонарному вібраційних збуреннях.

УДК 57.086.83
Білоткач К.М., Трохименко О.П., Коршун Л.М., Салюк А.І.

Насадкова система для культивування культур клітин тварин із перемішуючим і аеруючим пристроєм - модифікованим водопідйомником Архімеда

С.118–125.
укр.
Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 13 назв.
Досліджено принципову можливість використання простих пристроїв, зокрема модифікованого водопідйомника Архімеда, для рециркуляції середовища культивування через насадку, що застосовується для імобілізації клітин. Встановлено, що модифікований водопідйомник Архімеда, вмонтований у систему культивування, дає можливість покращати характеристики розселення клітин по висоті насадки і, як наслідок, отримати більший врожай клітин порівняно з виходом клітин за класичною “матрасною” технологією.

УДК 631.4
Борисова К.М., Ніковська Г.Н., Ульберг З.Р.

Обгрунтування біоколоїдної технології покращення структури грунту

С.126–129.
укр.
Іл. 1. Табл. 2. Бібліогр.: 10 назв.
Розроблено біоколоїдні підходи до технології оптимізації структури грунту шляхом інтенсифікації мікробіологічних процесів. Для цього запропоновано вносити в грунт мікробоценоз активного мулу та біогенні субстрати різного ступеня біодеградабельності для його розвитку (переважно білкової природи). Запропонований підхід дає можливість підвищити вміст агрономічно цінних агрегатів більш ніж в півтора рази порівняно з контролем. Встановлено кореляцію водостійкості грунтових агрегатів із гідрофобними взаємодіями в системі грунтові колоїди–мікроорганізми.

УДК 577.27:57.083.33:543.54:615.373
Галкін О.Ю., Ніколаєнко І.В., Раєвська Г.Є., Ганова Л.О.

Моноклональні антитіла до імуноглобулінів людини класу G у серодіагностиці герпетичної інфекції

С.130–134.
укр.
Іл. 2. Табл. 1. Бібліогр.: 13 назв.
Одержано набір гібридом-продуцентів моноклональних антитіл (МКАТ) до імуноглобулінів людини класу G. Відібрано три найбільш активних і специфічних клони (156D11, 153Н11 і 156С10), що придатні для використання в імуноферментних тест-системах. Вивчено можливість застосування пероксидазних кон'югатів даних МКАТ у складі діагностичного набору DIA–HSV 1/2–IgG для визначення антитіл класу IgG до вірусу простого герпесу I і II типів.

УДК 621.98.8
Горобець С.В., Мазур С.П., Луцик П.І., Зінюк О.І.

Комбінований вплив іонів заліза i магнітного поля на виживаність мікроорганізмів

С.135–138.
укр.
Іл. 4. Табл. 1. Бібліогр.: 6 назв.
Досліджується комбінований вплив іонів заліза та магнітного поля на виживаність мікроорганізмів залежно від параметрів середовища, напруженості магнітного поля та часу експозиції. Показана можливість створення такого процесу обробки, в результаті якого досягається повне пригнічення життєдіяльності мікроорганізмів.

УДК 57.08
Яковлєва М.І., Щербак О.В.

Отримання культури первинних ембріональних фібробластів миші

С.139–142.
укр.
Іл. 2. Бібліогр.: 12 назв.
Наведено результати досліджень з отримання та пасування моношару первинних ембріональних фібробластів миші залежно від умов одержання ембріонального матеріалу та складу культурального середовища.

УДК 544.77:544.015.2
Лавриненко О.М., Прокопенко В.А., Мамуня С.В.

Вивчення процесів фазоутворення в системі гальваноконтакту залізо–вуглець (кокс) в розчинах FeSO 4 і Fe 2 (SO 4 ) 3

С.143–151.
укр.
Іл. 3. Табл. 5. Бібліогр.: 11 назв.
Вивчено особливості проходження процесів гальванокоагуляційного фазоутворення в системі гальваноконтакту залізо–вуглець у розчинах сульфатів дво- та тривалентного заліза. Показано, що при наявності катіону Fe 2 + в системі проходить повне зв'язування заліза в дисперсні фази моногідратів заліза (гетит a -FeOOH і лепідокрокіт g -FeOOH) і фазу магнетиту Fe 3 O 4 . При наявності в системі катіону Fe 3 + процес фазоутворення гальмується, що пов'язано з формуван ням щільних малорозчинних сполук – основних сульфатів заліза змінного складу.

УДК 517.9
Наголкіна З.І.

Мультиплікативне зображення розв'язку диференціального рівняння в банаховому просторі

С.152–155.
укр.
У статті отримано мультиплікативне зображення Далецького–Троттера розв'язку диференціального рівняння в банаховому просторі.
Бібліогр.: 4 назви.