10 квітня 2009 року в Державному політехнічному музеї при НТУУ “КПІ” відбулися урочистості, присвячені 48-й річниці першого польоту людини в космос. На зборах були присутні професори Київської політехніки, керівники Національної космічної агенції України (НКАУ), представники українського аерокосмічного об'єднання “Сузір'я”, працівники ракетно-космічної галузі, студенти, ветерани космодромів Байконур, Капустин Яр, Плесецьк, серед яких – учасник запуску першого супутника генерал-майор М.Є.Мантулін, учасники запуску Ю.О.Гагаріна, В.Т.Гладченко, А.Д.Здебський, Г.П.Панамарьов.

Урочисті збори відкрив голова Київської об'єднаної ради ветеранів космодромів, заслужений випробувач Байконура О.С.Болтенко. З вітальним словом виступили: проректор з наукової роботи НТУУ “КПІ” член-кореспондент НАНУ, д.т.н., професор М.Ю.Ільченко, народна артистка України Р.С.Недашківська, начальник організаційного відділу НКАУ А.Г.Писанко, дублер першого українського космонавта Л.К.Каденюка Н.І.Адамчук, члени дитячого клубу “До зірок”.

З доповіддю виступив учасник запуску Ю.О.Гагаріна в космос заслужений випробувач Байконура М.П.Кирилов. Він розповів про етапи розвитку радянської космонавтики, про перший у світі запуск штучного супутника Землі, про перший у світі політ людини в космос. Особливі слова вдячності були сказані про видатних конструкторів ракетно-космічної техніки С.П.Корольова і В.П.Глушка. Доповідач зупинився на ідеї, підготовці і здійсненні першого польоту людини в космос. Підготовка до польоту вимагала напруженої роботи сотень колективів. Адже в історії людства не було нічого подібного, завдання було безпрецедентним. Його вирішення стало поштовхом до розв'язання нових проблем технічного, біохімічного та психологічного плану. М.П.Кирилов закликав ветеранів, що стояли у витоків створення ракетно-космічної техніки, писати спогади про участь у тих грандіозних подіях, розповідати людям правду, а не вигадки, як це роблять деякі редакції газет і навіть телебачення.

На завершення М.П.Кирилов висловив подяку керівництву НТУУ “КПІ” за збереження та примноження досягнень космонавтики, за багатолітню співпрацю з ветеранами космодромів, за підготовку висококваліфікованих фахівців, у тому числі і для ракетно-космічної галузі.

Потім відбулося нагородження ветеранів орденами Ю.О.Гагаріна, С.П.Корольова, К.Е.Ціолковського, медалями С.П.Корольова, В.М.Челомея, В.М.Комарова та дипломами.

Закінчилися збори чудовим концертом дитячого зразкового ансамблю Подільського району міста Києва “Шанс” (керівник С.М.Чистота).

М.Я.Есауленко, ветеран космодрому Байконур, заслужений випробувач космічної техніки, полковник у відставці

Дата події