17 грудня в урочистій обстановці перший проректор НТУУ «КПІ» Ю.І. Якименко та заступник голови Всеукраїнського товариства «Просвіта» проф. О. Пономарів, перерізавши символічну стрічку, відкрили Український освітньо-культурний центр НТУУ “КПІ”. У святкових заходах взяли участь голова Всеукраїнського товариства «Просвіта» П.Мовчан, голова Київського товариства «Просвіта», доцент нашого університету О.Пугач, проректор КНУ ім. Т.Шевченка В.Шевченко та ін. відомі особистості.

Вітаючи присутніх, Ю.І. Якименко нагадав, що з усіх технічних ВНЗ країни саме в КПІ у 1989 р. було відкрито першу кафедру української мови, тут одними з перших почали впроваджувати українську термінологію у викладання інженерних дисциплін тощо. Центр відкривається напередодні святкування 140-ї річниці «Просвіти». І знову ж таки, саме представники КПІ стояли біля витоків відновлення діяльності цієї організації в незалежній Україні.

У своєму виступі народний депутат України, голова Всеукраїнського товариства «Просвіта» поет П. Мовчан зауважив, що багато років присвятив вивченню природи слова. На його думку, Бог дарував людям мову, і не може бути мови вищої чи другорядної, вони всі рівнозначні на землі – мови і культури. Слово формує культуру, зауважив поет. Він високо оцінив експонати виставки народної творчості, розгорнутої в Картинній галереї ім. Г. Синиці, де найкращі майстри з усієї України представили свої вироби. «Там можна побачити сюжети та теми, які на українській землі сформувалися вже давно», – поділився П.Мовчан. Він подякував викладачам НТУУ «КПІ», «які допомагають самоідентифікуватися молоді, навертаючи її до рідної мови». «Хто формує український великий світ, той формує її завтрашнє», – завершив гість свій виступ та вручив відзнаки товариства «Просвіта» представникам НТУУ «КПІ».

Відкрито Український освітньо-культурний центр КПІ

Медаллю «Будівничий України» нагороджено першого проректора Ю.І. Якименка – голову Об'єднання осередків «Просвіти» НТУУ «КПІ»; цінним подарунком Верховної Ради України – проф. В.І. Шеховцова – заступника голови Об'єднання осередків «Просвіти» НТУУ «КПІ»; Подяками ВУТ «Просвіти» – ректора НТУУ «КПІ» академіка М.З. Згуровського й завідувачку кафедри української мови, літератури та культури О.П. Онуфрієнко.

З доповіддю «Українська мова в сучасному світі» виступив д.філ.н., заслужений журналіст України, професор Інституту журналістики О.Пономарів, за підручниками якого навчалося не одне покоління студентів, зокрема і присутні в залі. Він розповів, що у світі налічується 2,5 тис. мов, й українська входить до тридцятки найбільш поширених (на перших позиціях китайська й хінді). За лексичним багатством вона належить до наймилозвучніших мов світу. Доповідач зауважив, що дискусії про мови в країні викликані штучно. Україна менш поліетнічна, ніж Франція чи Німеччина, вона моноетнічна на більшості території, тут проживає 78% українців. Східні регіони дали Україні І. Дзюбу, В. Сосюру, сестер Б. й Л. Руденко, А. Солов'яненка й ін. Та й сам Олександр Данилович народився на сході країни. Корифей мови подякував політехнікам за ініціативу створення Центру та побажав плідної діяльності. На закінчення професор звернувся до аудиторії словами В.Сосюри:

Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.

Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.

Відкрито Український освітньо-культурний центр КПІ

Діяльність Українського освітньо-культурного центру НТУУ «КПІ», організованого з ініціативи кафедри української мови, літератури та культури (завідувачка – О.П.Онуфрієнко, вона ж є і директором Центру), передбачає поширення функціонування української мови в усі сфери життя України через активну співпрацю з урядовими, науковими, громадськими установами і здійснюватиметься за освітнім, культурноосвітнім, науковим та естетично-мовним напрямами. Про це говорила Олена Петрівна у своєму виступі, звертаючись до студентів та наголошуючи, що після закінчення університету вони ввіллються в ряди української інтелігенції, формуватимуть вітчизняну еліту. ВНЗ покликані виплекати національно свідомих, патріотично налаштованих громадян, інтелігентних людей, які мають професійні знання та духовно й морально сформовані. Діяльність Центру сприятиме вихованню у студентів духовних якостей, їх духовному збагаченню.

Освітні та культурно-освітні програми Центру спрямовані не лише на вивчення української мови різних рівнів, але й на занурення в мовно-культурне середовище (семінари, круглі столи, конкурси, екскурсії) для вдосконалення і поглиблення знань з української мови. Передбачається активна участь Центру в різних державних програмах, зокрема, у Державній програмі розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки, що дозволить створити програми і проекти для наукового, методичного забезпечення, вивчення та вдосконалення української мови українськими та іноземними студентами.

Відкрито Український освітньо-культурний центр КПІ

Для залучення у сферу культурно-освітніх, естетично-мовних програм більшої кількості молоді планується робота Клубу інтелектуального та духовного спілкування, Музичної вітальні.

Наукова робота Центру полягатиме у створенні політехнічних галузевих двомовних словників, у виданні наукових збірників з проблем функціонування української мови, з української науково-технічної термінології, підручників, посібників, які відповідатимуть новим, сучасним мовним інноваційним технологіям та методикам навчання.

Діяльність Центру, його науковий потенціал дозволяє також брати участь у конкурсах щодо проблем розвитку та функціонування української мови в Україні та за її межами, спрямованих на виконання різноманітних заходів Державної програми.

Центр готує тестові завдання з володіння українською мовою (ТВУМ) та організовує їх складання, документально підтверджуючи володіння українською мовою, для отримання громадянства України, для навчання іноземців в українських навчальних закладах.

Налагодження зв'язків з політехнічними університетами різних країн дозволить проводити спільні науково-практичні конференції, семінари та обміни студентами і викладачами для участі в культурно-освітніх програмах. Підтримання контактів з українською діаспорою різних країн розширить сферу діяльності Центру і залучить до його українських культурно-освітніх програм усіх тих, хто захоче вивчати українську мову, ознайомитися з українською культурою, архітектурою, мистецтвом, народною творчістю, етнографією тощо.

Організація Центром сезонної (літньої, зимової, приуроченої до свят) Школи українознавства заохотить вивчати українську мову, літературу, культуру, історію українських та іноземних слухачів близького і далекого зарубіжжя.

Чільне місце в роботі центру посідатимуть науково-пошукові програми з вивчення української присутності та науково-технічних досягненнях різних країн і, зокрема, участі випускників НТУУ «КПІ» в наукових дослідженнях цих країн.

На закінчення урочистостей з нагоди відкриття Українського освітньо-культурного центру НТУУ «КПІ» перед присутніми виступили народні колективи художньої самодіяльності університету.

Н.Вдовенко

Дата події